Ahmet Bilge

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge yazdı: "Umut tohumdur"

Umut Tohumdur

Nasıl ki tohum, yalancı baharlara aldanarak çiçek açabiliyor ve açtığı çiçekler ayazda kırılıp dökülebiliyorsa, umut da yalancı baharlara aldanabilir ve insanda kırılıp dökülmeye sebep olabilir.

***

Nasıl ki tohum, bir taş çatlağında ya da taşı çatlattırarak filizlenip kendine yaşam alanı yaratabiliyorsa, umut da en zorlu koşullarda bile insanın kendine yaşam alanı yaratmasını sağlar.

Siyasi Mahpuslardan Gelen Başsağlığı Mesajları Depremzedelere Mektuplar

“6 Şubat günü yaşanan trajedi büyük canlar aldı, can yaktı. Biz geride kalanları yarım yamalak bıraktı... Biliyoruz; ölenler, canlarımız kötü, çirkin bir zihniyetin enkazı altında öldüler... Bu daha fazla acı veriyor, öfkelendiriyor. Acının paylaşarak hafiflemediğini bilsem de acınızı yürekten paylaşıyorum. Bir kardeşiniz, arkadaşınız olarak yanınızdayım.

Aynur EPLİ. Kadın Kapalı Hapishanesi A-8 . Aliağa/İZMİR

***

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den mektup var: "Gönderdiğin iki kitap ulaştı",

11 Nisan 2023

Merhaba Adil Abi,

Dilerim iyisin. Kartını aldım. Ablanızın vefatını kardeşimden öğrenmiş, bunun üzerine de bir fax göndermiştim. Yeğenler de varmış demek. Gerçekten de zor zamanlar. Biz bunları TV’den izlerken bile etkileniyoruz. Bizzat yaşamanın bir tarifi olmaz sanırım. Tekrardan başın sağ olsun diyor ve tüm aileye sabırlar diliyorum.

Bu arada, gönderdiğin iki kitap ulaştı, daha sonra teslim edecekler. Kitaplar için çok teşekkür ediyorum.

Ahmet Bilge, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevini Anlatıyor: "Altı adımlık odanın penceresi şişlerin yanı sıra elekle çevrili"

15 Şubat 2023

Değerli Adil Abi,

Dilerim iyisin. Mektubunu aldım. İlgi ve duyarlılığın için teşekkür ederim. Yurt dışındaki sergiler de dilerim gereken ilgiyi görür. Emeğinizden dolayı kutlarım ayrıca.

Tutsak çizer Ahmet Bilge hapishanede saldırıya uğradı

"Havalandırmada üst aramamız yapılırken pek bir sorun çıkmadı. Ardından, koğuş ve eşya araması için içeri geçtiler. Ben ve Rahim Durukan adındaki koğuş arkadaşım da yapılacak aramaya nezaret etmek amacıyla içeri geçtik. Ben, alt katta idim. Arama esnasında ortamı provoke ettiler ve tümü birden yumruk ve tekmelerle üzerime saldırdı. Çıkan sesler ve arbede üzerine aşağı inen Rahim arkadaşa da saldırdılar. Akabinde bizi kelepçeleyerek müşahededeki hücrelere koydular."

Ahmet BİLGE

E Tipi Kapalı Hapishane D-7

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den Sergi Davetimize Yanıt

“Gönül isterdi ki sergiye gelip içerideki tutsak arkadaşların eserlerini bizzat göreyim. Bu imkan olmadığından ancak göndereceğim bu mesajla katılım gösterebileceğim. Bu son projenizden dolayı siz her iki kolektifi de yürekten kutluyorum. Biz içerideki tutsakların çalışmalarını halkla buluşturmanız, bu bağlamda içeri ve dışarı arasında bir köprü oluşturmanız son derece anlamlı ve değerlidir.”

Ahmet BİLGE

E Tipi Kapalı Hapishane D-7

Elbistan/K. MARAŞ

"Sayenizde bazı Alman arkadaşlar da edindim. Bana kart-mektup gönderiyorlar..."

Merhaba,

Dilerim iyisin. Bir süre önce gönderdiğin kartı almıştım. Çok geçmeden de söyleşiler ulaştı.         Bilgisayara geçen arkadaşın da eline emeğine sağlık. Kim bilir kaç söyleşiyi böyle bilgisayara geçmişler. Hani uzun süredir içerideyiz ya, doğrusu merak ediyorum değerlendirmelerdeki isabet oranını. Diğer hapishanelerdeki arkadaşların değerlendirmelerini de.

Yazar ve çizer Ahmet Bilge'den yeni mektup var: "Tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım..."

"İçeride salgınla birlikte yürürlüğe konan genelge hala yürürlükte. Açık ziyaretler yapılmıyor. Ayda bir ya da iki sefer yarım saatlik kapalı görüşler –tek kişiyle- var ama bunun için de ziyaretçi çağırmaya değmez. Bu gidişle tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım galiba."

Ahmet Bilge. Elbistan E Tipi Kapalı Hapishane.

12.04.2021

Merhaba