Etkinlik

Yaşamı ve İnsan Onurunu Savunuyoruz Nurettin Kaya ve Ölüm Oruçları Hakkındaki Basın Duyurumuz

"Hiçbir şeyin yaşamdan daha kutsal olmadığını düşünen bizler, geçmişte yaşanan acı tecrübelerin tekrar yaşanmaması için Nurettin Kaya’nın ölüm orucu eyleminin demokratik yollarla çözüme kavuşturulması ve olası ölüm ya da geri dönüşü olmayan sakatlıklar yaşanmadan önce sona erdirilmesinde gerekli insani duyarlılığın gösterilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz."

Yaşamı ve İnsan Onurunu Savunuyoruz Nurettin Kaya ve Ölüm Oruçları Hakkındaki Basın Duyurumuz

Köln’de Dayanışma’nın Sesi Derneği “3. Dayanışma Festivali’ni düzenliyor

Almanya’nın Köln kentinde Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşları için çalışma yürüten “Dayanışma’nın Sesi Derneği” (Stimmen der Solidarität) 21-23 Ekim tarihleri arasında 3. Dayanışma Festivali’ni düzenleniyor.

16 Ekim 2022 / Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Basın Açıklaması: Yazar Örgütlerine Çağrı

“Sansür yalnızca üretim için gerek duyulan kaynakların yasaklanması olarak çıkmaz karşınıza. Kimi zaman da doğrudan, üretimleriniz idarenin politik tercihlerinin hışmına uğrayabilir ve bazen kısmen bazen tamamen sansürlenir. Bu durum sıklıkla yaşandığından, giderek “acaba şunu yazsam takılır mı” kaygısı oluşabiliyor. Böylece “öğrenilmiş çaresizlik” denilebilecek oto sansür gelişebiliyor. Bu da bir çeşit ezop dili geliştirilmesine ve güçlü imgeler yaratılmasına da sebep olabiliyor.”

Erol Zavar. F Tipi Hapishane. Bolu Bolu hapishanesi

KİTAP YASAKLARIYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Yazar ve insan hakları aktivisti Adil Okay, Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladığı Firari yazılar- içerideki yazarlarla söyleşiler adlı kitabının (ve diğer kitaplarının) bazı hapishanelerde keyfi olarak yasaklanması hakkında basın açıklaması yapacaktır.

Tarih: 24 Ocak saat 12.30

Yer: İHD Mersin Şubesi

Tutsak Lubunya Kitaplığı Dayanışma Çağrısı

Tutsak Lubunya Kitaplığı olarak, tutsak LGBTİ+'ların yeterince okuma ve üretme materyallerine ulaşamaması ve bu konuda yaşanılan hak ihlallerini göz önünde bulundurarak tutsak LGBTİ+'lar ile bir dayanışma kampanyasına başladık. Kampanya çalışmamız, kuir ve feminist kitaplar öncelikli olarak, tutsak LGBTİ+'ların rızası dahilinde ve ihtiyaçlarına göre kitapların hapishanelere ulaştırılmasını hedeflemektedir. Tutsakların güvenlikleri öncelikli ilkelerimiz arasındadır.

Gülseren Yoleri'nin sunduğu İnsan Hakları Programında Çalışmalarımızdan Söz Ettik

CAN TV'de yayınlanan, Gülseren Yoleri'nin sunduğu İnsan Hakları programına katılan Adil Okay, Görülmüştür Ekibi'nin başta Özgürlüğün Sesi olmak üzere çeşitli çalışmalarından söz etti.

Programın kaydını aşağıda izleyebilirsiniz.

Görülmüştür Ekibi

 

1 Mayıs 2020

HAPİSHANELERDE RENKLERİN ÇOĞALMASINA,
UMUDUN ARTMASINA KÜÇÜK BİR KATKI...

“Bu umut özgür olmanın kapısı; / Mutlu günlere insanca aralık.
Bu sevinç mutlu günlerin ışığı; / Vurur üstümüze usulca ürkek.
Gel yurdumun insanı görün artık, / Özgürlüğün kapısında dal gibi; Ardında gökyüzü kardeşçe mavi…” Oktay Rifat

***
Bu gün Görülmüştür Kolektifi gönüllüleri olarak tutsaklara yüzlerce kart yolladık.

Kendi çektiğimiz fotoğraflarla hazırladığımız özgün
kartpostalları yollayıp 1 Mayıs Bayramlarını kutladık.