Mektuplar

Bolu Hapishanesinden depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı

04.05.2023/ F BOLU

Merhaba!

                Öncelikle selam, sevgi ve saygılarımı iletiyor; sen, eşin ve kızınız şahsında tüm dostları kalbimle kucaklıyorum.

                Kartınızı aldım.  depremde yitirdiğiniz tüm yakınlarınız için başınız sağ olsun, başımız sağ olsun diyorum. Ben ve hücre arkadaşlarım Aydın YÜCE ve Kamuran Reşit Bekir acınızı paylaşıyor, sizlere sabır ve metanet diliyoruz. Birçok arkadaş ve dostumuzdan benzer acı haberler aldık. Keşke birkaç sözle taziyelerimizi iletmenin dışında da yapabileceğimiz bir şeyler olsaydı.

Tutsak şair "“Zelzele-Senfonik Ağıt” bestesi yaptı...

 

"Yaşadığınız acı çok büyük ve bizler, uzaktan seyretmek zorunda kaldık. Bu ağırlığın yarattığı hüznü tarif edebilmek için; oturdum günbegün -6 Şubat-6 Mart- arası otuz sayfalık bir “Zelzele-Senfonik Ağıt” bestesi yaptım; ona sözler yazdım; Fazıl Say’a gönderdim; henüz bir geriye dönüş veya fikir edinemedim. Depremzede gençlerin eğitimine bağışlansın istedim. On bölümün her bölümü bir şehre ithaf edilmiş."

Resul SARIGÜL

2 Nolu F Tipi Hapishane C-8/91 Şube 3

İZMİT/KOCAELİ

***

14 Mayıs 2023

Sevgili Adil Merhaba!

Tutsak çizer Serdar Koç'tan Baş Sağlığı Mesajı

“ Uzun yıllar Elbistan Cezaevi’nde kaldık. Gelip giden, yeni yüzler pek olmuyordu. Biz bize yaşlanıyorduk. Burada gençleri gördüm. Gençler ama girip çıkmaya dair pek tecrübeliler. Birçoğu çocuk yaşlarda içeri girmiş. İnsan üzülüyor. Elbistan’da sadece bizim kuşaktakiler cezaevi yatıyor hissi vardı. İçerisi doluyor boşalıyordu, ama cezaevi bize zimmetlenmiş gibiydi. Sahiden o kadar çok kopmuşuz ki toplumdan, hayattan, bunu bilmek dahi çıkınca afallamayı engellemeye yetmeyecek gibi. Eminim ki otuz yıl yatıp çıkanlar, ilk günlerin heyecanı sonrası çarpılıyorlardır. “

27 Yıldır tutsak olan Resul Kocatürk'ten mektup var

“Dışarının boğucu atmosferi burada daha berbat şekilde hissettiriliyor bir süredir. Sohbet, spor da dahil bütün sosyal etkinlikler, mahkemelerin lehimizde verdiği kararlara rağmen ısrarla uygulanmıyor ve var olan tecrit daha bir katı şekilde uygulanmaya özen gönderiliyor.”

22.04.2023

Merhaba Adil Hocam,

                15 Mart tarihinde gönderdiğin kartı 19 Nisan’da aldım. Teşekkür ederim. Ben de size 20 Mart’ta beraberinde sergi davetiniz üzerine kaleme aldığım ‘Çetir’ isimli öykünün bulunduğu taahhütlü mektup göndermiştim. Umarım almışsınızdır.

" Yıllardır içeridekilere ses oldunuz, nefes oldunuz."

Merhabalar Değerli Adil Hoca,

İyi olmanız dileğiyle en içten duygularla, saygıyla selamlıyorum.

Ayhan Kavak arkadaştan aldığım son mektupta deprem felaketinde ailenizden yedi canın hayatını kaybettiği yazılıydı. Kendisi de on bir akrabasını kaybetmiş.

Öncelikle şahsınızda tüm ailenize taziyelerimi sunuyorum. Başınız sağ olsun. Sabır ve metanet diliyorum.

Acınızı yürekten paylaşıyorum.

“Kağıdın kenarları yırtık olduğu için affınızı rica ederim. Fakat mektubun, fiyatı nedeniyle belli bir ağırlığı geçmemesi gerekiyor”

30.04.2023

Değerli Tülin Arkadaş,

Yarın 1 Mayıs. Sanatın ve özgürlüğün işçileri olan OKAY ailesinin bayramını candan kutluyorum. Hayatı güzelleştiren sanat çalışmalarınızın, toplumsal özgürlük alanlarını daha bir genişletmesini diliyorum.

"Daha önce size yazmıştım, fakat idare tarafından el konuldu..."

Merhaba,

                Deprem nedeniyle daha önce size yazmıştım, fakat idare tarafından el konuldu. Duygularımızı ifade edemediğimiz, eşimize-dostumuza bir başsağlığı bile dilemekte zorlandığımız bir ülkede yaşıyoruz…

                Sevgili Adil Arkadaş; başta siz değerli aile ve dostlarımız olmak depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.

                Tekrardan yakınlarını depremlerde kaybeden tüm halkımızın başı sağ olsun.

"Halkımızın başı sağ olsun."

Merhaba Sevgili Adil Okay,

                Başınız sağ olsun. Büyük depremde kız kardeşinizi ve yeğenlerinizi kaybettiğinizi öğrendik. Çok üzüldük.

                Doğadan gelen bu olay kapitalist rejim sayesinde tam bir katliama dönüştü. Bu acıları daha büyük mücadele kararlılığına dönüştürmek hepimizin boynunun borcu olmuştur.

                Buradaki tüm yoldaşlar da çok sevgi ve selamlarını iletiyor. Bütün halkımızın başı sağ olsun.

                Her zaman yanınızda olacağız.

                Sizleri seviyoruz.

"Zor durumlarda dışardaki insanlara yardım edememenin sıkıntısını yaşıyoruz."

Merhaba,

                Selam sevgilerimi iletiyorum. Umuyorum iyisinizdir? Uzun zamandır haber alamıyordum, iletişimimiz yoktu. Bu süre içinde ülkede üzücü olaylar yaşandı. İçerde elimizden bir şey gelmiyor, bu zor durumlarda dışardaki insanlara yardım edememenin sıkıntısını yaşıyoruz.

                Geçenlerde arkadaşlar söyledi depremden dolayı Antakya’da aile üyelerini kaybetmişsin. Başın-ız sağ olsun. Tayyar Eroğlu arkadaş söylemişti, çok üzüldüm. Geç kaldığım için de özür diliyorum. Yeni haberdar oldum.

"Biz de sürgün sevke maruz kaldık"

Merhaba Adil Abi,

Nasılsın, ne hallerdesiniz bilmiyorum, ama gelip bir soluk da olsa sarılmak istedim.

Hasan Şahingöz söylemişti senin de yakınlarını kaybettiğini. O kadar çok insanımız enkazların altında kaldı ki! Kurtarılması mümkün olanları bile orada kaderlerine terk ettiler iktidar marifetiyle. Hapishanede öylece çaresiz kalmak çok ağır geldi inan. Hani dışarıda olsak ne yapabilirdik? Ama bir duvar da olsa bir beton da olsa kaldırırdık, bu ruh halinde olmazdık. Senin, yakınlarının başı sağ olsun güzel yürekli abim.

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den mektup var: "Gönderdiğin iki kitap ulaştı",

Merhaba Adil Abi,

                Dilerim iyisin. Kartını aldım. Ablanızın vefatını kardeşimden öğrenmiş, bunun üzerine de bir fax göndermiştim. Yeğenler de varmış demek. Gerçekten de zor zamanlar. Biz bunları TV’den izlerken bile etkileniyoruz. Bizzat yaşamanın bir tarifi olmaz sanırım. Tekrardan başın sağ olsun diyor ve tüm aileye sabırlar diliyorum.

                Bu arada, gönderdiğin iki kitap ulaştı, daha sonra teslim edecekler. Kitaplar için çok teşekkür ediyorum.

"Buradaki tüm devrimci kadınların acınıza ortak olduğunu bilin. "

26 Mart 2023

Sevgili Adil Hocam,

                Ben size deprem olmadan hemen önce yazmış, 6 Şubat’ta postaya vermiştim. “Karşı Sanat” için olanları… Sonra depremin ardından 28 Şubat’ta yazmıştım nasıl olduğunuzu merak ederek.

Tutsak yazar Sona Mengutay yazdı: "Uzun yıllara yayılacak insanların iyileşmesi."

                                                                                                                                                             10.04.2023

Merhabalar!...

Kürkçüler Adana Hapishanesinden Deprem İzlenimleri

“Gece 04.00 gibi uyandım bir anda, kalkıp elimi yüzümü yıkayıp, bir bardak su içip tekrar yatağa uzandım birden sanki yer altından deniz dalgalanıyor gibi hareket etmeye başladı yatak, elbise dolabının kapısı açılıp-kapanırken çıkardığı ses vs. kapı kapalı 7 adımlık hücre, demirden yatağımın altına girdim, sırtım yerde depremi adeta içimde yaşadım.”

Engin BULUT. F Tipi Hapishane B-Tek-25. Kürkçüler/ ADANA

***

Merhaba Adil abi

tutsak yazar Orhan Çaçan'dan mektup var: "Herkes Newroz’a, 1 Mayıs’a ve 14 Mayıs’a kilitlenmiş durumda."

20.03.2023

Merhaba

                Newroz’unuzu kutluyor, gelecek Newrozları doğal ve toplumsal trajedilerin bizlere kader belletilmeden kutlamayı umuyorum.

Acınızı paylaşmak için “Başınız sağ olsun” diyorum.

Merhaba Adil Okay

                Nasılsınız? Umarım iyisinizdir, diyeceğim ama… Uzun zamandır yazışmıyoruz. Deprem felaketi her şeyi alt üst etti. Öğrendiğime göre yakınlarınızdan 10-15 kişiyi kaybetmişsiniz. Acınızı paylaşmak için “Başınız sağ olsun” diyorum.

Hasta tutsak Mehmet Yamaç'tan başsağlığı mesajı ve bir şiir

6 Şubatta yaşadığımız coğrafyada meydana gelen 2 ayrı depremde hayatını kaybeden tüm canlarımızı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Aslında bunca canı deprem değil kâr hırsıyla hareket eden kirli zihniyet katletti. Bu çok büyük bir katliamdır. Elbette bu katliamın hesabını soracağız. Hayatını kaybeden tüm canlarımızın üstüne yıldızlar yağsın. Işıklar içinde yatsınlar. Tüm halklarımızın acısını yürekten paylaşıyoruz. Tüm halklarımızın başı sağ olsun.

Mehmet YAMAÇ

T Tipi Hapishane B-A-Tek 11

Akçadağ/ MALATYA

***

YARALI YÜREKLER

Deprem vurdu

31 yıldır tutsak olan Resul Baltacı deprem hakkında yazdı

 

FELAKET

                Öncelikle 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezinde gerçekleşen büyük deprem tufanında hayatını kaybeden binlerce can için en derin, en insani kalbi duygularla, acı, kederinizi paylaşıyorum. O canları, saygı ve minnetle anıyorum. Bütün halkımızın, değerli ve acılı ailelerin, yakınlarının ve insanlığın başı sağ olsun. Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

Tutsak ressam Aynur Epli'den başsağlığı mesajı

                                                                                              22.03.2023

Değerli Adil Abi;

                Günlerdir size yazmak, yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ama elim bir türlü kalem kağıda vurmuyor;  ne yazacağımı bilmiyorum. Halen de ne diyeceğimi bilemiyorum.

                Hangi cümleyi yazsam ki yüreğinizdeki kardeş, yeğen, aile kaybetmenin sessizliğinin kapısını aralayabileyim. Hiçbir cümle acının yaratmış olduğu sessizliğin soğuk yüzünü ısıtamaz...

Tarsus hapishanesi gönderdiğimiz yasal kitapları "sakıncalı - tehlikeli" bulmuş

 

“Daha önce Gül Güzel’in hazırladığı “Zindandan mektup var” adlı kitabı yollamıştın. En son Tülin heval de ‘Su da Susar’ ile Turgay Usanmaz’ın ‘Pasof’un Göçmen Kuşları’nı yollamıştı. ‘Su da Susar’ı aldım. Diğer iki kitap ‘sakıncalı’ bulunduğundan verilmedi. Hasılı onları okuma şansım olmayacak. Kitaplar için teşekkürlerimi sunarım."

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17

Tarsus/ MERSİN

 

                                                                                                                                             27.03.2023

"Tutsaklığın zor geldiği günler bu günler… Sadece yüreklerimizi yollayabilmenin aczi…"

Hocam,

                6 Şubat günü, kentlerimizi yıkan deprem felaketi ile uyandığımızdan beri, hepimiz aynı duygudayız; hepimiz bir enkazın başında bir canı kurtarmanın telaşında, ekmeğini suyunu paylaşmanın, bir acıyı, bir yarayı sarmanın, umudun, öfkenin, sevginin hüznün içindeyiz.

                Biz sevdiklerimizden acı haberler aldık. Ama almasaydık da daha azını hissetmezdik, şimdi hissettiklerimizin. İşçi ve emekçi halklarımızın yaşadığı bu yıkım, bu kıyım yüreğimizi yaktı geçti.

                “Olmasın bunlardan hiçbiri

"Tutsak olmaktan çıkıp rehin statüsüne geçeceğim."

30.01.2023/BOLU

Merhaba,

            Öncelikle sizlerin şahsında tüm dostlara selamlarımı iletiyorum.

            Ardı sıra yolladığınız iki yeni yıl kartını aldım. Teşekkürler.

            İdare ve Gözlem Kurulu sudan gerekçelerle tahliyemi 16 Mayıs 2023 tarihine erteledi. Bu demektir ki 4 Şubat’tan sonra tutsak olmaktan çıkıp rehin statüsüne geçeceğim.