Kitap

30 Yıl Tutsaklıktan Sonra Tahliye Olan Yazar Seyit Oktay'ın "Arami Tabletleri" hakkında

Modern dünyayı anlamakta zorlanan bizlere her şeyin nereden ve nasıl bozulmaya başladığını anlatarak egemenlerin pervasız hüküm sürdüğü topraklarda bizi kurmacalarla gezdiren Seyit Oktay’ın ilk eseri olan Arami Tabletleri adlı destansı romanını yeni bitirdim. Yazarın daha sonradan yazdığı eserlere nazaran teknik yönden zayıf bulacağım önyargısıyla esere başlayıp yanılarak bitirdim.

Tutsak yazar Seyit Soydan'ın yeni romanı: "Yaban Otu"

Tanıtım Yazısı

"Doğudan batıya, güneyden kuzeye savrulan, köklerinden koparılmış insanların hikâyesini anlatıyor Yaban Otu. Havaya, suya ve ateşe yazılan destanlarla günümüze kadar gelen çağdaş bir mit de sayılabilir aslında.

Cemal Süreya'nın, “Fırat suyu bütün bir bölgeyi/ Takma adlarla dolanmak/ Zorundadır.” Dizelerinde olduğu gibi romanımızın kahramanı da kadın ve Kürt kimliğiyle var olmaya çalışırken aynı dilemmayı yaşar.

Hasta tutsak Resul Kocatürk'ün kitabı yayınlandı: "Tımarhanede 22 Gün"

Yaklaşık yirmi yıldır, cezaevlerindeki sorunlara değinen bir köşem gazetelerimizde yayınlanıyor. Böyle bir köşenin yazarı olmamda kendimin de 10 yıl kadar cezaevinde kalmış olmamın bir rolü olup olmadığını pek tartışmak istemesem de, ülkemizde her gün özellikle ‘içeride’ yaşanan hak ihlallerinin yoğunluğu böylesi bir köşeyi elzem kıldı. “İçeriden” köşemiz üzerinden şimdiye kadar binlerce tutsak ile mektuplaştım.

İçeriyi dışarıyla buluşturan kitap: Cennetin Güzellikleri Cehennemde Yaratılır

Ağır hasta tutuklu Erol Zavar’ın şiirlerini fotoğraflarla eşleştirerek, “Cennetin Güzellikleri Cehennemde Yaratılır” kitabını çıkaran Özcan Yaman, amacının demokratikleşme sürecinde içeride ve dışarıda yaşananları görünür hale getirmek olduğunu ifade etti. 

Tutsak yazar şair Murat Türk ile Tülin Şahin Okay'ın ortak çalışması "Su da susar" okuyucuyla buluştu

Teşekkür

Tutsak yazar şair Murat Türk ile Tülin Şahin Okay'ın demir parmaklıkları, sansürü otosansürü aşarak hazırladıkları, Gorulmustur kolektifi olarak bizim de emegimizin gectigi kitabın tanıtım toplantısına ilgi yoğundu.

Emegi geçenlere, bizi yalnız bırakmayan dostlara, kurum, sendika, dernek temsilcilerine, Yeşil Sol parti Mersin milletvekili adaylarına, Mersin Cemevi'ne, IHD'ye, Akdeniz Sanat kolektifi'ne, Sözyüzü grubuna, sanatcı arkadaşlara ve Sokak kitap evi emekçilerine teşekkür ediyoruz.

***

Kitap hakkında:

Kara kuzgun

Tutsak yazar ve şair Samî Özbil'den yeni bir roman...

Kara Kuzgun Kitap Açıklaması:
1864 yılı baharı. Çerkesler Adıge topraklarından tarifsiz bir zulümle çıkarılıyor. Direni ve ihanet kol kola. Sonrasında dönemin İstanbul’una gidip kendimizi Zişan’ın, Aksara’nın ve Çestav’ın trajik hikayesinin içinde buluveriyoruz: