Tutsak çizer Ahmet Bilge hapishanede saldırıya uğradı

"Havalandırmada üst aramamız yapılırken pek bir sorun çıkmadı. Ardından, koğuş ve eşya araması için içeri geçtiler. Ben ve Rahim Durukan adındaki koğuş arkadaşım da yapılacak aramaya nezaret etmek amacıyla içeri geçtik. Ben, alt katta idim. Arama esnasında ortamı provoke ettiler ve tümü birden yumruk ve tekmelerle üzerime saldırdı. Çıkan sesler ve arbede üzerine aşağı inen Rahim arkadaşa da saldırdılar. Akabinde bizi kelepçeleyerek müşahededeki hücrelere koydular."

Ahmet BİLGE

E Tipi Kapalı Hapishane D-7

Elbistan/K. MARAŞ

23 Eylül 2022

Merhaba Adil Abi,

Dilerim iyisin. Bir süre önce sana mektup göndermiştim. Ulaşmış olmalı. Bu arada burada bir olay yaşandı, seninle paylaşayım:

21.09.2022 tarihinde, koğuş araması var, dendi ve havalandırmaya çıkmamız istendi. Havalandırmaya çıktık. Bu arada koğuş ve havalandırma gardiyanlarla doldu. Robokoplar da vardı. Hallerinden sorun çıkaracakları anlaşılıyordu. İçeri giren gardiyanlar, Elbistan Hapishanesi’nde görevli olmadıklarından hiçbirini tanımıyorduk. Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla bunlar Adalet Bakanlığı’nca özel yetkiyle gönderilmişlerdi.

Havalandırmada üst aramamız yapılırken pek bir sorun çıkmadı. Ardından, koğuş ve eşya araması için içeri geçtiler. Ben ve Rahim Durukan adındaki koğuş arkadaşım da yapılacak aramaya nezaret etmek amacıyla içeri geçtik. Ben, alt katta idim. Arama esnasında ortamı provoke ettiler ve tümü birden yumruk ve tekmelerle üzerime saldırdı. Çıkan sesler ve arbede üzerine aşağı inen Rahim arkadaşa da saldırdılar. Akabinde bizi kelepçeleyerek müşahededeki hücrelere koydular.

Yaklaşık bir saat kadar müşahedede tutulduk. Ardından tekrar koğuşa getirildik. Koğuş darmadağındı. Eşyalarımız yerlere saçılmış, kimisi kırılıp dökülmüş, kimisi de götürülmüştü. Havalandırmadaki arkadaşları içeri almamış, aramayı nezaretçi olmadan yapmışlardı.

Ben, özellikle baş ve yüz bölgemden çok darbe almıştım ve iyi değildim. Rahim arkadaş da omuz ve bel bölgesinden şikayetçiydi. Bu sebepten doktora çıkarılmayı istedik. Çok geçmeden, akşam 7-8 sularında Devlet Hastanesi Acil Servis’e götürüldük. Burada, kırık şüphesiyle burun röntgenim çekildi. Ardından da tomografim çekildi. Rahim’in bel-omuz röntgeni çekildi. Ama istememize rağmen muayene sonuçları ve raporlar henüz bize verilmedi.

Olaydan sonra konuştuğumuz hapishane yetkilileri, her şeyin, Bakanlıkça özel yetkiyle gönderilen ekibin inisiyatifinde geliştiğini ve kendilerinin olayın dışında olduklarını belirttiler.

İki gün sonra da ben ve Rahim arkadaş hakkında, aramaya karşı çıktığımız gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı. Aramaya karşı çıkma gibi bir tutumumuz olmamıştı elbet; ama bu manipülasyon karşısında hiç şaşırmadık.

Olayın gelişimini ana hatlarıyla idareye ve Adalet Bakanlığı’na birer dilekçeyle yazdık; ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Ama dışarıda bile adalet bu kadar siyasallaşmış ve dibe vurmuşken bir siyasi mahpus için hak yerini bulur mu? Sanmıyorum. Adalet Bakanı, işkenceye sıfır tolerans tanıyacaklarını ve hiçbir memurunun işkenceyle anılmayacağını belirtmişti oysa. Her şeye rağmen yasal yolları zorlayacağız.

Saldırının üzerinden dört gün geçti. Şimdi nispeten daha iyiyiz.

Tutsaklığımın bu son virajında seninle böylesi bir muhabbet de varmış:) Ama şaşırmıyorum elbet.

Tülin yenge ve Öykü’nün de iyi olmalarını diliyor, kendilerine selam söylüyorum.

Sevgi ve saygılarımı gönderiyor, esenlikler diliyorum.

Ahmet BİLGE

E Tipi Kapalı Hapishane D-7

Elbistan/K. MARAŞ

Not: Adli-siyasi tüm koğuşların eşyaları dağıtılmış ve kimisini de almışlar, ama bizimkisi gibi başka fiziki saldırılar olmuş mu bilemiyorum.