"Sayenizde bazı Alman arkadaşlar da edindim. Bana kart-mektup gönderiyorlar..."

Merhaba,

Dilerim iyisin. Bir süre önce gönderdiğin kartı almıştım. Çok geçmeden de söyleşiler ulaştı.         Bilgisayara geçen arkadaşın da eline emeğine sağlık. Kim bilir kaç söyleşiyi böyle bilgisayara geçmişler. Hani uzun süredir içerideyiz ya, doğrusu merak ediyorum değerlendirmelerdeki isabet oranını. Diğer hapishanelerdeki arkadaşların değerlendirmelerini de.

Bu projeniz sanırım en uğraştırıcı olanı. Herkes bizim gibi 6-7 sayfa yazmışsa, hacimli bir kitap çıkar. Diğer projeleriniz gibi bu da çok anlamlı ve sanırım en kapsamlısı. Seni ve Görülmüştür ekibini bu bağlamda kutluyorum. Ve merak ediyorum doğrusu, bundan sonra ne gelecek diye.

Bu arada, sayenizde bazı Alman arkadaşlar da edindim. Bana kart-mektup gönderiyorlar, ben de cevaplıyorum. İlkin, Almanya’da bulunan ve Türkçe bilen tanıdıkları yazıyor sanmıştım. Kendilerinden öğrendiğime göre Google üzerinden tercüme ediyorlarmış. Hem aldıklarını hem de yazdıklarını. Teknik o denli gelişmiş yani. Biz teknik cahilleri dışarı çıktığımızda bayağı bocalayacağız galiba.

İçerinin durumunu takip ediyorsunuzdur. Pek değişen bir şey yok. Basında görüntülü telefondur, e-mail’li iletişimdir ve bilmem nelerin uygulamaya geçtiği söyleniyor ama böylesi bir projenin alt yapı çalışmaları bile yapılmamış. Böylesi bir çalışmanın bahsi bile geçmiyor. Sincan Kadın Kapalı pilot bölge olmasına rağmen oradaki bir arkadaş henüz böyle bir uygulama olmadığını -en azından politik tutsaklar için- yazmıştı. Taşra sayılan bizim buraya gelene kadar da ben dışarı çıkmış olacağım zaten.

Çok çok selamlar.

Kendine iyi bak.

Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet BİLGE

E Tipi Hapishane C/7

Elbistan/K. MARAŞ