Firari Yazılar

Ereğli Kadın hapishanesinden mektup var: "Adımıza yollamış olduğunuz kitapları aldık"

2 Temmuz 2023

Merhaba Saygıdeğer Adil OKAY…

 Her manada iyi-sağlıklı ve de moralli olmanızı diliyoruz.

Adımıza yollamış olduğunuz kitapları aldık. Bunun için teşekkür etmeye geldik. Sizler de biliyorsunuzdur cezaevinde kısıtlı imkanlarla kitap alıyoruz. Ve bundan dolayı kitaplarımızı hâlâ yanımıza alamadık. Ama bayram tatilinden sonra kitapları alacağız okumak için. Lakin kitap isimlerini yanımıza aldık.

Selahattin Demirtaş'la söyleşi: "Eziyet/zorluk: Hapishanenin diğer adıdır. Mesela F Tipi eziyet, T Tipi eziyet, tipsiz eziyet gibi."

SELAHATTİN DEMİRTAŞ İLE SANATA VE HAYATA DAİR SÖYLEŞİ

Selahattin Demirtaş’la yaptığımız Sanata ve hayata dair söyleşi, “Firari yazılar” adlı kitabımızda yayınlanmıştı. Demirtaş’ın son öykü kitabı Dad’ın tanıtımı nedeniyle RTÜK Halk TV’ye soruşturma açtı ve ceza verdi. ‘Yandaş’ların yönetiminde olan RTÜK’ün bu -en hafif ifadeyle- anti demokratik kararı nedeniyle Demirtaş’la yaptığımız söyleşiyi paylaşıyoruz.

1-Adil Okay, Ayhan Kavak: Yazmaya içeride mi başladınız?

"Zaten dergiler de yasak"

“Artık bu ellerde iki ayda bir  gelen kitaplar verilir oldu. Geçen ay kadim bir dostumun yolladığı kitapları bunun için alamadım. Velhasıl iraden dışında çıkan engeller yazımsal çalışmaları geciktiriyor. Zaten dergiler de yasak.”

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Hapishanesi A-17

Tarsus/MERSİN

19 Aralık 2022

Kekê Adil Hocam’a,

Sürgüne gönderilen tutsak karikatürist Serdar Koç'tan mektup var

9 Kasım 2022

Merhaba,

Adil Abi, selamlar sevgiler. Umarım iyisin, iyisiniz. Son yazdığım mektuptan sonra bayağı zaman geçti. Sizden en son Nisan’da Firari Yazılar’ı almıştım. Ondan beri ha bugün ha yarın derken kaldı öyle. Bazen pek mektup yazmama moduna girebiliyorum. Normalde APS-kitap olarak cevap yazmıştınız. Yani çok emek harcadığınız Firari Yazılar’ı yollamıştınız.

Hastalığının son aşamasında tahliye olan ve hayatını kaybeden yazar Nevzat Çapkın ile yaptığımız söyleşi

Tutsak hekim Ayhan Kavak ile yazar Adil Okay'ın hazırladığı Firari Yazılar adlı kitapta söyleşisi yer alan Nevzat Çapkın'ı 29 Ağustos'ta kaybettik.

Saygıyla anıyoruz.

Nevzat Çapkın'la sağlığında yapılan söyleşide sorulara verdiği yanıtları yayınlıyoruz.

OHAL'e Pandemiye Tecrite Rağmen Sanat - Sanatçı ve Sancı

“Yıllarca korku tarafından sömürüldük biz. Sadece ve sadece korku tarafından. Zulüm, yalan, kuşku… Bunlar hep korkunun çocuklarıdır. Havayı nasıl bomba denemeleriyle zehirliyorsak, ruhlarımızı da korkuyla zehirliyoruz…”  John Steinbeck

Adil Okay

OHAL’E PANDEMİYE TECRİTE RAĞMEN SANAT - SANATÇI VE SANCI

Konuya başlamadan önce kısa bir özet vereyim: Koronavirüs yayılıp ülkemizde ve dünyada can almaya devam ederken siyasi iktidar felaketten bile istifade etmeye çalıştı. Örneğin;

Tutsak yazar Hasan Şahingöz'den mektup var: "Mahpus kitapları sergisi ilgi görüyormuş...Size bir kez daha, sonsuz takdirlerimi gönderiyorum.”

“Bizimkiler söyledi Mahpus Kitapları sergisi, iyi gidiyor, ilgi görüyormuş. Sevindim ve tabi, hepimiz adına, sana ve emeği geçen bütün arkadaşlara; bilginiz, beceriniz, emeğiniz, çabanız ve fedakarlığınız için çok, ama çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha, sonsuz takdirlerimi gönderiyorum.”

6 Haziran 2022

Adil Abi,

Sevgi ve dostlukla kucaklıyorum.