Zuhal Sürücü

"Buradaki tüm devrimci kadınların acınıza ortak olduğunu bilin. "

26 Mart 2023

Sevgili Adil Hocam,

                Ben size deprem olmadan hemen önce yazmış, 6 Şubat’ta postaya vermiştim. “Karşı Sanat” için olanları… Sonra depremin ardından 28 Şubat’ta yazmıştım nasıl olduğunuzu merak ederek.

"Tutsaklığın zor geldiği günler bu günler… Sadece yüreklerimizi yollayabilmenin aczi…"

Hocam,

                6 Şubat günü, kentlerimizi yıkan deprem felaketi ile uyandığımızdan beri, hepimiz aynı duygudayız; hepimiz bir enkazın başında bir canı kurtarmanın telaşında, ekmeğini suyunu paylaşmanın, bir acıyı, bir yarayı sarmanın, umudun, öfkenin, sevginin hüznün içindeyiz.

                Biz sevdiklerimizden acı haberler aldık. Ama almasaydık da daha azını hissetmezdik, şimdi hissettiklerimizin. İşçi ve emekçi halklarımızın yaşadığı bu yıkım, bu kıyım yüreğimizi yaktı geçti.

                “Olmasın bunlardan hiçbiri

"6 mektubum için ‘karalayarak gönderme’ kararı verildi."

 

“Zarfın içinde 2 adet pul ve kartpostal varmış. Onlar emanete alındı. Bize verilmiyor. Boş kartpostallar ve pullar verilmiyor. İnceliğiniz için çok teşekkürler. “

Zuhal SÜRÜCÜ

Kadın Kapalı Hapishane B-6

Bakırköy/İSTANBUL

 

 

9 Ocak 2023

Merhaba Adil Heval,

Bakırköy Kadın Hapishanesinden yükselen feryatlar: "Tutsak karikatürist Zuhal Sürücü anlatıyor

“tüm kitaplarımız, defterlerimiz, radyolarımız, masa, sandalye ve ders kitaplarımız, tüm kırtasiye malzememiz, fotoğraf ve mektuplarımız… tek bir boş kağıt parçası kalmayacak denli poşetlere doldurulurken geçen, arada uçuşan kelimeler cümleler… İdarenin bu yaklaşımını protesto ettiğimiz için de koğuştan sürüklenerek hücrelere götürüldük.”

Zuhal SÜRÜCÜ. Kadın Kapalı Hapishane B-6

Bakırköy/İSTANBUL

***

6 Kasım 2022

Merhaba Adil Abi,

"Hayat da bize güzel buluşmalar getiriyor. Bir şarkının sözleri geliyor aklıma, 'dünyayı güzellikler kurtaracak' diyen…"

Merhaba

            Sanırım artık yalnızca cezaevlerinde satılıyor bu mektup kağıtları. Ben de bir nostalji olsun dedim.

            Yeni yıl kartınızı alalı bir hafta oluyor. Çok teşekkürler! Biz sizin gösterdiğiniz inceliği gösteremedik. Ama sanırım zararın neresinden dönsek kardır.

            Ben de bu haftada istediğiniz karikatürleri çizmekle uğraştım. Kadın, çocuk ve göçmenlere uygulanan şiddet üzerine düşündüm. Burada bir “beyin fırtınası”  yapınca pek çok kare çıktı ama onlar sonrasına çizeceğim şeyler artık…

Tutsak karikatürist Zuhal sürücü yazdı: "3.5 Yaşındaki çocuk #Görüşte tek başına”

“Burada pandemi sürecinde 3,5 yaşındaki kızından ayrı düşen, görüşler başlatılınca da ilk görüşlere “tek kişi girebilir” ibaresi nedeniyle tek başına gelemeyen kızına, bir annenin özlemi hakkında yaptığım çizimi yolluyorum.”

Zuhal Sürücü
Kadın Kapalı Hapishanesi B-6
Bakırköy- istanbul

***
10 Ağustos 2020