Aynur Epli

Tutsak Ressam Aynur Epli'den Depremzedelere Mesaj

14.06.2023

Merhaba

                Mektup yazmıştım, aldın mı bilmiyorum. Birçok insanımız gibi sen de siz de zor zamanlardan geçiyorsunuz. Buna ‘geçti’ demek de zor tabii.

Aslında birimizin hikayesi hepimizin hikayesidir. Coğrafyamızın yaşadığı ve ona yaşatılan trajedilerden hepimiz bir şekilde nasibimizi alıyoruz. Bir o kadar da sevgi paylaşmada ve dayanışmayla yaralarımızı sarma gücümüz var değil mi?

Tutsak ressam Aynur Epli'den başsağlığı mesajı

                                                                                              22.03.2023

Değerli Adil Abi;

                Günlerdir size yazmak, yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ama elim bir türlü kalem kağıda vurmuyor;  ne yazacağımı bilmiyorum. Halen de ne diyeceğimi bilemiyorum.

                Hangi cümleyi yazsam ki yüreğinizdeki kardeş, yeğen, aile kaybetmenin sessizliğinin kapısını aralayabileyim. Hiçbir cümle acının yaratmış olduğu sessizliğin soğuk yüzünü ısıtamaz...

Tutsak Ressam Aynur Epli’den Mektup Var: “Kısacası 'Uçurtmayı Vurmasınlar' filmine rahmet ediyor insan.”

Size son yapmış olduğum otuz (30) adet çizimi gönderdim. Resimleri kısıtlı malzemelerle yapmaya çalıştım. Resim malzemesi içeri almak için bir yıldır uğraşıyorum. Buranın Cumhuriyet Savcılığı’na, Karşıyaka İnfaz Hakimliği’ne defalarca dilekçe yazdım. Şimdiye kadar bana olumlu veya olumsuz bir geri dönüşleri olmadı. Yanımda derme çatma bir kalemtıraş vardı. Onu da bir aramada aldılar. Dolayısıyla bir süreye kadar kör kalem ucuyla idare ettim. Sonunda kalemtıraşa bir çözüm bulundu. Kalemtıraşa ihtiyacım olduğunda eğitim birimine dilekçe yazıyorum. Onlar uygun görürlerse bir memur refakatinde kalemlerimi gidip spor salonunda açıyorum. Biliyorum anlaşılması ve anlatılması zor bir durum…

20.01.2023

Aynur EPLİ

Kadın Kapalı Hapishanesi A-8

Aliağa/İZMİR

E-Kitap: İçerde Dışarıda Kadın - Aynur Epli Resim Sergisi

1994 Yılından beri hapishanede olan politik tutsak Aynur Epli'nin "dışarıdaki" ilk sergisi 2015 yılında Adil Okay küratörlüğünde Akdeniz Belediyesi ve İnsan Hakları Derneği'nin desteği ile Görülmüştür Kolektifi tarafından açıldı. 

Sergiyi paylaşıma açıyoruz.

Tutsak ressam Aynur Epli'den mektup var: "Dergilerin ne günahı varsa cezaevine dergi alınmıyor…”

“Kargoyla iki kitap göndermiştiniz, bir tanesini aldım, diğeri dergi olduğu için vermediler. Artık dergilerin ne günahı varsa cezaevine dergi alınmıyor…”

Aynur EPLİ. Kadın Kapalı Cezaevi A8. Aliağa/İZMİR

***

Merhaba Adil Arkadaş;

Tutsak ressam Aynur Epli'den mektup var: "on beş günde bir yorgan ve döşek sırtımızda cezaevi Maltalarında dolanıp duruyoruz..."

“on beş günde bir yorgan ve döşek sırtımızda cezaevi Maltalarında dolanıp duruyoruz. Gittiğimiz koğuşlar hijyenik olmadığından dolayı her gittiğimiz yeri sil baştan temizlemek durumunda kalıyoruz. Ortam nemli, havalarsa soğuk olunca doğal olarak bir şekilde şifayı kapıyoruz. Kısacası demir parmaklıkların hali hal değil…”

Aynur EPLİ. 1 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi A-3. Aliağa/İZMİR

AYNUR'A GÖNDERDİĞİMİZ ÇİZİM KALEMLERİNE HAPİSHANE İDARESİ EL KOYMUŞ... "Gönderdiğiniz kalem setini bir türlü vermediler. İnfaz hakimliğine yazdım. Bir ses seda çıkmadı."

“Gönderdiğiniz kalem setini bir türlü vermediler. İnfaz hakimliğine yazdım. Bir ses seda çıkmadı. Zaten pek de lehimize karar vermiyor İnfaz H. Bir kurşun kalem nasıl “sakıncalı” olabilir anlamak zor. Soruyorum cevap veren de yok.”

Aynur EPLİ. 1 No’lu Kadın Kapalı Hapishanesi. A-4.  Aliağa/İZMİR