194. F Oturması: Hasta Mahpus Vedat Durdu Serbest Bırakılsın!

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, "F oturma" eyleminin 194'üncü haftasında, ağır kalp hastası tutsak Vedat Durdu'nun cezaevi yönetimi tarafından tedavisinin engellendiğini belirterek, Durdu'nun serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için düzenledikleri "F oturma" eyleminin 194'üncüsü için bu hafta da Galatasaray Lisesi önündeydi. "Tecrit öldürüyor, F Tipi hapishaneler kapatılsın", "Hapishanede ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın" pankartlarının açıldığı eylemde, hasta tutsakların fotoğrafları taşınarak, "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır", "Tedavi haktır engellenemez", "Vedat Durdu serbest bırakılsın" ve "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları attı.

'Durdu'nun tedavisi, cezaevi yönetimi tarafından engelleniyor'

Geçtiğimiz hafta katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin de anıldığı bu haftaki eylemin açıklamasını kayıp yakını İkbal Eren Yarıcı yaptı. Yarıcı, ağır kalp hastası tutsak Vedat Durdu'nun durumuna dikkat çekti. Şuan Sincan Kapalı Cezaevi'nde kalan Durdu'nun 2006 yılında Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde damar darlığı ve kalp kapakçığı yetmezliğinden dolayı açık kalp ameliyatı olduğunu söyleyen Yarıcı, Durdu'nun tedavisinin, cezaevi yönetimi tarafından engellendiğini söyledi.

Durdu: "Hastalığım basit bir hastalık değil"

Durdu'nun cezaevinden gönderdiği mektubu okuyan Yarıcı, şunları aktardı: "Cezaevine geldiğimde rahatsızlandım. İlk önce revire, sonrada kampus içindeki hastaneye götürüldüm. Doktorlar, kesin ve acil bir şekilde kalp kapakçığı yetmezliğinden dolayı acilen ameliyat olamam gerektiğini söylediler. Ekokardiyografi tetkiklerim yapıldı ve ameliyat için bana randevu verildi. Ancak cezaevi yönetimi, 'Falanca gün hastaneye gideceksin diyerek sevkimi iptal etti. Hastalığım basit bir hastalık değil, son zamanlarda yaşamımı devam ettirmekte büyük zorluk yaşıyorum."

'Cezaevlerindeki tedavi imkanlarını sonuna kadar açın'

"Tutsakları hastalıkla ve ölüm tehdidiyle cezalandırmaktan vazgeçin" diyerek, yetkililere uyarıda bulunan Yarıcı, cezaevlerindeki tedavi imkanlarını sonuna kadar açılmasını, Vedat Durdu ve tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Eylem, atılan sloganlarla son buldu. (DİHA)

Fotoğraf: Ömür Eğribel

Kaynak: www.diha.com.tr

İlişkili İçerik