İnsan Hakları Derneği

İHD'nin 37. kuruluş yıl dönümü: "İnsan, haklarıyla insandır"

17 Temmuz 1986'da kurulan İnsan Hakları Derneği (İHD), 37. kuruluş yıl dönümünü 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden insan hakları savunucularına adadı.

İHD, 37 yıl önce bugün (17 Temmuz) 98 insan hakları savunucusunun ortak imzasıyla kuruldu.

İHD İstanbul Şubesi, derneğin 37. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Sultanahmet Meydanı'nda açıklama yaptı.

KİTAP YASAKLARIYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Yazar ve insan hakları aktivisti Adil Okay, Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladığı Firari yazılar- içerideki yazarlarla söyleşiler adlı kitabının (ve diğer kitaplarının) bazı hapishanelerde keyfi olarak yasaklanması hakkında basın açıklaması yapacaktır.

Tarih: 24 Ocak saat 12.30

Yer: İHD Mersin Şubesi

Cinsel saldırıya uğradığını duyuran Garibe Gezer cezaevinde intihar etti iddiası

9 Aralık 2021

Kandıra Cezaevinde işkence görüp tecavüz edildiği belirtilen Garibe Gezer, aynı cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Avukat Eren Keskin: Hücredeki bir insan kendini nasıl asabilir!

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve sistematik işkence gören tutsak Garibe Gezer, koğuşunda şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Öğlen saatlerinde intihar ettiği iddia edilen Garibe’nin durumunu, cezaevi yönetimi ailesine bildirdi.

"Firari Yazılar" için söyleşi

MERSİN - “Firari Yazılar” kitabı için düzenlenen söyleşide konuşan HDP'li Fatma Kurtulan, cezaevlerinde baskıların arttığını söyledi. 

Ayhan Kavak ve Adil Okay tarafından hazırlanan ve 38 tutuklu yazarın yazılarının bulunduğu “Firari Yazılar” kitabına ilişkin İHD Mersin Şubesi’nde söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Görülmüştür Kolektifi Sözcüsü Adil Okay katıldı.

İHD 35 yaşında: Mücadeleye devam

İnsan Hakları Derneği (İHD) kuruluşunun 35’inci yıl dönümü nedeniyle genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Öztürk Türkdoğan, insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesinde ısrarlı olacaklarını söyledi.

Türkdoğan, İHD’nin 17 Temmuz 1986 yılında 98 insan hakları savunucusunun imzasıyla kurulduğunu hatırlattı. Derneğin kuruluş amacının “İnsan hak ve özgürlükleri konusunda çalışmalar yapmak” olduğunu ifade eden Türkdoğan, İHD’nin kurulduğu günden bu yana demokrasi ve insan hakları sorununa dikkat çektiğini vurguladı.

İHD: Çıplak arama cezalandırma yöntemine dönüştü

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Yöneticisi Ezgi Sıla Demir, çıplak aramanın 2015 yılından sonra arttığını belirterek cezalandırma yönetimine dönüştüğünü söyledi. 

Fırat TOPAL / Diyarbakır / 23 Şubat 2021

AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in cezaevlerindeki çıplak aramayla ilgili “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” sözlerine yanıt geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Yöneticisi Ezgi Sıla Demir, çıplak aramanın 2015 yılından sonra arttığını ve cezalandırma yönetimine dönüştüğünü söyledi. 

Mersin Cezaevi izleme koordinasyonu kuruldu

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu, kuruluşunu düzenlediği basın toplantısıyla deklare etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesinde gerçekleşen açıklamaya koordinasyon üyesi sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Açıklamada konuşan Cezaevi İzleme Koordinasyonu Yürütme Kurulu üyesi Av.Bedri Kuran, cezaevlerindeki hak ihlallerinin pandemi sürecinde arttığını söyledi.

Grup Yorum'a destek nöbeti devam ediyor

GRUP YORUM HALKTIR, YASAKLANAMAZ!

Tutuklu üyelerinin serbest bırakılması,  konserleri üzerindeki baskılara son verilmesi vb. taleplerle başlatılan süresiz açlık grevi eylemi, bir süredir Ölüm Orucuna dönüştürüldü.

Beş gün önce aydın,  yazar sanatçı bir grubun başlattığı bir günlük dönüşümlü Açlık Grevi'nin 4.  nöbeti,  Mersin İHD Şubesi'nde Adil OKAY'ın katılımıyla devam etti.

5. gün nöbeti, yine Mersin İHD Şubesi'nde Bekir Sıtkı KEÇECİ,  Sevda Özden TÜYBEN, Bektaş KANDEMİR ve  Fatih SÖNMEZ'in katılımıyla devam ediyor.