Resul Kocatürk

"Otuz seneye dayanan hapisliğim boyunca nice kötülüklere maruz kaldım ama kötülüğün böylesine sıradanlaştırıldığı olmamıştı”

“Tımarhanede 22 Gün Çarmıhtaki Hasta Mahpuslar” kitabımı alıp sana imzalı olarak gönderip sürpriz yaparım diye beklerken “bu kadarı da olmaz!” dediğim oldu ve kitabıma ilişkin evlere şenlik gerekçelerle el koyma kararı verdiler. Otuz seneye dayanan hapisliğim boyunca nice kötülüklere maruz kaldım, tanıklıklar yaptım ama kötülüğün böylesine sıradanlaştırıldığı olmamıştı”

Resul KOCATÜRK

F Tipi Hapishane B-8

Hacılar/KIRIKKALE

Güneşe Asılan Mahpuslar

" Hücre yaşamının olmazsa olmazı yarım saatlik sabah voltası ardından başlayan ve 12:00’ye kadar süren ‘sessizlik saati’ içinde yapacağı işleri gözden geçiren Tekin, José Saramago’nun Körlük ve Görmek isimli romanları hakkında yapmayı planladığı inceleme yazısı için aldığı notları tasnif etmeye başladığı anda nal seslerini andıran gürültüyle irkildi. Tekin’den önce hareketlenen Tufan: “Eyvah! Havalandırmayı atlı gardiyanlar bastı. Bir bu eksikti!” diyerek kahkahayı basınca durum anlaşıldı.

"'Karanlıkta Kahkaha' isimli sergimizin açılışı için gönderdiğiniz davetiye, kırk beş gün sonra elime geçti"

14 Ekim 2023 Cumartesi

Merhaba Adil Hocam,

Nasılsınız? Her yönüyle iyi olmanızı temenni ediyorum. Biz de iyiyiz iyi olmasına ya, son zamanlarda daha çok öfkeliyiz! Kişiliksiz duvarlar arasında avaz avaz haykırmanın ötesinde bir şey yapamadan İsrail Siyonist Devleti’nin Filistin ulusuna yönelik vahşetini ekranlardan izlemek zorunda kalmanın acısını derinden yaşıyoruz…

Siyasi Mahpuslardan Gelen Başsağlığı Mesajları Depremzedelere Mektuplar

“6 Şubat günü yaşanan trajedi büyük canlar aldı, can yaktı. Biz geride kalanları yarım yamalak bıraktı... Biliyoruz; ölenler, canlarımız kötü, çirkin bir zihniyetin enkazı altında öldüler... Bu daha fazla acı veriyor, öfkelendiriyor. Acının paylaşarak hafiflemediğini bilsem de acınızı yürekten paylaşıyorum. Bir kardeşiniz, arkadaşınız olarak yanınızdayım.

Aynur EPLİ. Kadın Kapalı Hapishanesi A-8 . Aliağa/İZMİR

***

27 Yıldır tutsak olan Resul Kocatürk'ten mektup var

"Dışarının boğucu atmosferi burada daha berbat şekilde hissettiriliyor bir süredir. Sohbet, spor da dahil bütün sosyal etkinlikler, mahkemelerin lehimizde verdiği kararlara rağmen ısrarla uygulanmıyor ve var olan tecrit daha bir katı şekilde uygulanmaya özen gönderiliyor."

22 Nisan 2023

Merhaba Adil Hocam,

15 Mart tarihinde gönderdiğin kartı 19 Nisan’da aldım. Teşekkür ederim. Ben de size 20 Mart’ta beraberinde sergi davetiniz üzerine kaleme aldığım ‘Çetir’ isimli öykünün bulunduğu taahhütlü mektup göndermiştim. Umarım almışsınızdır.

Kırıkkale Hacılar'dan Resul Kocatürk Başsağlığı Diliyor

Adil Hocam Merhaba,

               İzleyeni ve tanığı olmak zorunda bırakıldığımız doğa olayı depremin toplu bir katliama dönüştürülmüş olması karşısında dilimiz, dimağımız çölleşti, söz kururdu; tüm benliğimize tarifsiz bir acı ve öfke hakim oldu. Nitekim duygularımızı ifade edebileceğim söz kalmadı! Sevdiklerinizi kaybetmiş olmanın tarifsiz acısını, acımız bilerek içtenlikle paylaşıyoruz. Elimizden başka bir şey gelmiyor maalesef. Keşke gelebilse! Yaralı kurtulanlar için kan vermek istedik, ama onu bile veremedik. Başta siz Sevgili OKAY ailesi olmak üzere tarifsiz acıya maruz kalan halklarımıza başsağlığı dileklerimizi iletiyorum.

               Doğa olayının böylesine vahşet boyutunda katliama dönüşmesinin müsebbibi olan sistemi ve ona hükmedenleri çok iyi tanıyor, biliyoruz! Unutmayacağız, unutturmayacağız ve affetmeyeceğiz…

Selam, sevgi ve saygılarımızla.

19.02.2023

Resul/Mustafa KOCATÜRK

F Tipi Cezaevi B-8

Hacılar/KIRIKKALE

"Mahpusları 7/24 hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz"

"Sohbet faaliyetini ‘idare ve gözlem kurulu’ kararıyla üç kişiyle sınırladılar ve böylece fiilen sohbet faaliyetini ortadan kaldırdılar. Üstelik bu şaka gibi kararı İnfaz Hakimliği onayladı. Anlayacağın mahpusları 7/24  hücrede tutma anlayışına dayalı bir yönelimle karşı karşıya bulunuyoruz."

Resul KOCATÜRK

F Tipi Hapishane B-8

Hacılar/KIRIKKALE

***

Adil Hocam merhaba,