Tutsak yazar Ergin Doğru'dan mektup var:

“Kantinden aldığımız hiçbir ürünü ikinci ay aynı fiyata bulmak mümkün olmuyor. En basitinden mektup pulu dahi 7,5 oldu. (görülmüştür notu: bu gün itibariyle 10 tl oldu) Mektup yazarken bile bunu düşünmek zorunda kalıyoruz:)

Düşünün Birgün, Cumhuriyet, Sözcü almak bile çok zorlayıcı oluyor, buralara yazıp bir formül bulun önerisi götürdük, ama ses çıkmadı. O yüzden çoğunlukla Karar Gazetesi okuyoruz. Zaten Evrensel verilmiyor. O kadar çok sorun var ki yazmakla bitmiyor. Tutsaklık süresi uzayınca dışarıda var olan bazı duyarlılıklar bile zayıflıyor. “

Ergin DOĞRU  2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-21 Elazığ

 

                                   ***

                                                           09.01.2023

Merhaba Adil Hocam,

İyi olmanızı diliyorum. Göndermiş olduğunuz kartı aldım, çok teşekkür ediyorum.

Sevgili hocam sizden uzun süre sonra haber almak çok güzel. Size daha önce kart hatta geçen yıl çıkan ‘’Ateşten Yaşamlar’’ isimli romanımı göndermiştim. Sizden haber alamayınca yurt dışında olma ihtimalinizi düşünmüştüm. Yurt dışında İsviçre, Almanya’da düzenlemiş olduğunuz sergilerden haberdar olunca, sizi yurt dışına yerleşmiştir diye düşündüm.

Değerli hocam uzun süre oldu. Dışarıda çok şey değişir, hızlı bir yaşam sürüyorken burada fazla değişen bir şey olmadı. Zindanlar aslında dışarıdaki gelişmelerle çok paralel gider fakat dışarıdaki hızlı ve sürekli değişimler süni olduğundan ve özsel olmadığından buraya yansımıyor. Hatta sadece olumsuzlukların fazlasıyla yansıdığını bile söylemek mümkün. Dışarıdaki hızlı yoksullaşma ve fiyat pahalılığı buraya hemen yansıdı. Artık en temel ihtiyaçları bile karşılamakta çok zorlanıyoruz. Neticede yoksul ailelere sahibiz. Kantinden aldığımız hiçbir ürünü ikinci ay aynı fiyata bulmak mümkün olmuyor. En basitinden mektup pulu dahi 7,5 oldu. (görülmüştür notu: bu gün itibariyle 10 tl oldu) Mektup yazarken bile bunu düşünmek zorunda kalıyoruz:)

Öte yandan önceden çıkan infaz yasası uygulanmaya başlayınca sıkıntıları da giderek büyüyor. Oluşturulan gözlem kurulları adeta mahkeme yerine geçiyor. Keyfi kararlarla verilen disiplin cezaları infaz yakmalara dönüyor. Yine bu kurullardan zaten bize denetimli çıkmıyor. Şimdi artık koşullu salıverme de bu kurullara bağlandı. Bu kurullar tahliyesi gelen arkadaşları çok tuhaf sorular ve ilginç ölçülerle değerlendirip çoğu zaman tahliyeyi etkiliyorlar. Örneğin; okunan kitap, gardiyanla ilişki, kurslara katılman, temizliğin vs. şimdi ölçü ne, kime göre bilmiyorsun.

En acısı da 30 yıldır mahpus olanların maruz kaldığı durumdur. Bu arkadaşlar adeta yeniden cezalandırılıyor. En üzücüsü ise bu durum yasa çıkarken belliydi ama güçlü bir karşı çıkış konulamadı ve bizler şimdi mağduriyetini yaşıyoruz.

Sevgili hocam aslında son yazdığımdan yola çıkarak dışarıda zindanlara karşı duyarlı olan, emek verenlerin hakkını teslim ederek, genel bir duyarsızlık olduğunu söylemek acıtıyor ama gerçek bu. Her anlamda bu dönem yalnız bırakıyoruz. Sadece demokratik hukuk temelinde değil, basit dayanışmalar bile oluşmuyor. Haksızlık yapmayayım, belki buraya yansımıyordur, ama farklı zindanda yazıştığımız arkadaşlar da aynı dertten muzdaripler. Örneğin burada yazdığımız yazıyı yayımlatmak, kitaba bastırmak imkânsız gibi oldu. Kitap bulmak en büyük sıkıntı haline geldi. Aileler zaten yükümüzü çekiyor onlara bir de çok pahalı hale gelen kitap aldırmak bizi üzüyor. O yüzden mecburen zindan kütüphanesinde çoğu eski ve İslami milliyetçi kitapları okuyoruz. Düşünün Birgün, Cumhuriyet, Sözcü almak bile çok zorlayıcı oluyor, buralara yazıp bir formül bulun önerisi götürdük, ama ses çıkmadı. O yüzden çoğunlukla Karar Gazetesi okuyoruz. Zaten Evrensel verilmiyor. O kadar çok sorun var ki yazmakla bitmiyor. Tutsaklık süresi uzayınca dışarıda var olan bazı duyarlılıklar bile zayıflıyor. Örneğin gazeteci kimliğimden dolayı dayanışma gösteren tutuklu gazetecilerle dayanışma vardı, şimdi onlardan bile ses yok, devam ediyorlar mı onu da bilmiyorum:) Neyse uzatıp vaktinizi almayayım.

Değerli hocam mektubuma son verirken sizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu vesile ile gecikmiş yeni yılınızı kutluyor, 2023’ün size ve Okay ailesi başta olmak üzere tüm halklarımıza barış, demokrasi, özgürlük getirmesini diliyorum.

                                                                                                          Saygılarımla

Ergin DOĞRU  2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-21 Elazığ