Tutsak yazar Ergin Doğru yolladığınız kitapları almış

06.05.2024

"Sevgili hocam açlık grevleri bitti. Şimdi telefon, açık-kapalı görüşe çıkmama ve mahkeme duruşmalarına çıkmama eylemi başladı. Zindanlar hep eylemlilik içinde. Dışarısı için basit görünse de zindanda en önemli iletişim olan telefona ve aile görüşlerine çıkmama yine mahkemeye çıkmama ağır bedeldir. Zira zaten izolasyondayız. Son dönemlerde bir de iyi halli olmayanı ortak spor, sohbet vb. etkinliklere çıkarmama uygulaması başladı. Telefon, görüş de olmayınca tamamen odaya mahkum durumda yaşıyoruz. Dilerim dışarıda siyasal gelişmeler olur da zindanların bu ağır koşulları sona erer. "

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-48 ELAZIĞ

***

Merhaba Adil Hocam,

              İyi olmanı diliyorum. Sana biraz geç cevap verdiğim için güzel yüreğine sığınıyorum. Fakat bekleyiş sebepsiz değildi. 

              Sevgili hocam size güzel bir haber vermek istiyorum henüz tamamlanmış olmasa da sizin de mutlu olacağınıza inanıyorum. Benim Yargıtay dosyam usul yönünden bozuldu. Dosya şimdi yerel mahkemeye gelecek ve usul eksikliği giderilecek. Çok büyük ihtimal aynı cezayı verecekler, yattığım süreyi verecekler, ama yattığım süreyi göz ününe alıp tahliye edecekler. Avukatlarım da böyle söylüyor. Şimdi bana verilen cezanın yatarı 8 yıl 7 ay ve ben şu an itibariyle zaten 7 yıl 9 ayı bitirdim yani kalan 8 aydır. Bu sebeple özel bir uygulama daha olmazsa sizlerle buluşma şansım olacak. 

              Değerli hocam siz ve görülmüştür kolektifi yaşadığım esaret süresince beni hiç yalnız bırakmadınız, hep yanımda oldunuz. Bunun çok anlamlı ve değerli olduğunu defalarca yazdım, ama bir kez daha belirtmek istiyorum. Duvarların ardında insanı var eden, büyüten, çoğaltan ve ayakta tutan dışarının verdiği ses, gösterdiği vefa ve dayanışmadır. Bir tutsak açısından maneviyat en büyük itici güçtür ve motivasyondur. Sizler her daim bu hissi bana güçlü yaşattığınız için çok teşekkür ederim. Elbette bunu kendi düşünce, vicdan ve yürek güzelliğinizden yapıp sadece benimle değil herkesle paylaştınız. Sizleri güzel yapan ve değerli kılan da yüreğinize sığdırdığınız bu sevgidir. Eğer bugün sizi hiç tanımadığı halde isminizi, emeğinizi, güzelliğinizi bilen ve dile getiren yüzlerce tutsak varsa bu büyük emeğinizin sonucudur. Bu yönüyle bir kez daha sizi ve şahsınızda görülmüştür kolektifine emek veren tüm canları içten duygularla, sevgiyle selamlıyorum. 

              Sevgili hocam henüz çıkmadığım için emin de olamıyorum:) Malum yaşadığımız bu ülkede her şey mümkün. Buna rağmen şunu belirtmeliyim ki sizlerle buluşma ve cemal cemale sohbet etme olasılığı bile heyecan verici. Tabii insan çok karmaşık bir varlık. Şimdi size bir yandan bu heyecanı duyarken öte yandan buradan ayrılma olasılığının hüznü de var desem… Bizim her şeyimiz böyle yarım yaşanıyor, mutluluklarımız bile buruktur. Neylersin ki yaşam da akıyor. Ne zaman gülmeyi, sevinmeyi, mutluluğu doyasıya yaşar ve onu yarım bırakan bir şey olmazsa o zaman yaşam anlam bulmuş olacaktır. Şimdilik yarım kalmaya devam edeceğiz gibi.

              Değerli hocam bu arada sizin gönderdiğiniz kitaplar geldi. Arkasından Ankara’dan kitap geldi, ama sizin çağrınızla mıdır bilemiyorum. Ben gönderen arkadaşa teşekkür mektubu yazdım, ama bilginiz olsun. 

              Tiyatro eserinizi okudum ve çok beğendim. Hatırlar mısınız size çok önceden yazdığım bir mektupta bir tiyatro oyunu yazmak istediğimi, ama tekniğini bilmediğimi söylemiştim. Ondan sonra bir oyununuz gelmişti şimdi ikincisi geldi. Oldukça faydalandım bunlara yoğunlaşıp anlamaya çalışıyorum. Oyununuz yaşadığımız çağın bence önemli sorunlarından birini çok güzel anlatıyor. Sanal dünyada yaşanan ilişkilenme, aşk arayışları ve duygu yaşama istekleri insanı tuhaflaştırıyor. Size şimdi göndereceğim yazıda tuhaflaşan zamanı yazmıştım. Bu yönlü de kitabınız aynı düşündüğümüzü göstermesi açısından isabet oldu. 

              Sevgili hocam açlık grevleri bitti. Şimdi telefon, açık-kapalı görüşe çıkmama ve mahkeme duruşmalarına çıkmama eylemi başladı. Zindanlar hep eylemlilik içinde. Dışarısı için basit görünse de zindanda en önemli iletişim olan telefona ve aile görüşlerine çıkmama yine mahkemeye çıkmama ağır bedeldir. Zira zaten izolasyondayız. Son dönemlerde bir de iyi halli olmayanı ortak spor, sohbet vb. etkinliklere çıkarmama uygulaması başladı. Telefon, görüş de olmayınca tamamen odaya mahkum durumda yaşıyoruz. Dilerim dışarıda siyasal gelişmeler olur da zindanların bu ağır koşulları sona erer. 

              Sevgili hocam mektubuma son verirken sizi en içten duygularla sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yine değerli görülmüştür kolektifinin tüm gönüllülerine içten selamlar, saygılar. Güzel günlerde buluşmak dileğiyle. 

 

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-48

ELAZIĞ