Tutsak ressam Aynur Epli'den yeni mektup ve resim

“Bu arada bizim küçük Elif ve annesi temmuzda tahliye oldular. Bize bayağı alışmıştı, bizde ona alışmıştık. Elif gidince üst komşumuzda bayağı bir boşluk oluştu. Geçen annesi bir mektup yazmıştı, çocuk dışarıda epey zorlanmış. Sürekli olarak annesine ‘Em biçin hevala’ ( arkadaşlara gidelim) diyormuş ve diğer iki kardeşi Türkçe konuştukları için birbiri ile iletişim kuramıyorlarmış.”

Aynur Epli
1 Nolu Kadın Kapalı Cezaevi
Aliağa / İzmir

***
Sevgili Adil Helal Merhaba;

Öncelikle selam ve saygılarımla gönderiyorum. Öykü resim çizmeyi bayağı ilerletmiş ilerde hayal dünyasına katarsa güzel eserler vereceğine inanıyorum. Bakarsın beraber sergi açarız. Başarı dileklerimle Öykü hevalimizin gözlerinden öpüyorum. Şimdi bayağı büyümüştür diye düşünüyorum.

Aslında eskisi gibi fotoğraflaşsak. Öykü fotoğraflarını gönderse gelişimine yabancı kalmam bizde fotoğraf rafa kaldırıldı o yüzden fotoğraf çektiremiyoruz.

Bu arada bizim küçük Elif ve annesi temmuzda tahliye oldular. Bize bayağı alışmıştı, bizde ona alışmıştık. Elif gidince üst komşumuzda bayağı bir boşluk oluştu. Geçen annesi bir mektup yazmıştı, çocuk dışarıda epey zorlanmış sürekli annesine ‘ Em biçin hevala’ ( arkadaşlara gidelim) diyormuş ve diğer iki kardeşi türkçe konuştukları için birbiri ile iletişim kuramıyorlarmış.

Çocukcağız zindandan çıkıp koca bir dünya ile karşılaşınca şok olması doğal. Görmediği için çeşmeden, dereden, akan sulardan, ağaçlardan, hayvanlardan korkuyormuş. zindan Elifin gidişi ile bir çocuk sesinden mahrum olsa da zindan çocukların yeri değil. O açıdan tahliye olmasına sevindik.

Sevgili Adil heval ;korona günlerine dönük resim çizmemi istemişsin fakat ne kadar beklentileri karşılar bilmiyorum. Böyle bir kaos ve kıyametin resim sanatı çok çok farklı olmalı diyorum. Lakin düşündüklerimizin kayıt vs. Üzerinde somutlaşması zor oluyor.

İlerde farklı çizimler olursa yine gönderirim biliyorsunuz. Gönderdiklerimin orijinali bende kalmıyor. Burada fotokopisini de çektirmiyorlar. O yüzden ara ara çizimlerin kart ve fotokopi halini bana gönderebilirseniz sevinirim. Tabiki zahmet olmasa.

Eskiden açık ve kapalı görüşlerde eşya çıkarabiliyorduk, şimdi izin vermedikleri için PTT yoluyla gönderiyorum. Umarım sağ salim elinize ulaşır. Haber edersiniz.

Selam ve saygılarımı gönderiyorum.

Aynur Epli