Tutsak ressam Aynur Epli'den mektup var: "on beş günde bir yorgan ve döşek sırtımızda cezaevi Maltalarında dolanıp duruyoruz..."

“on beş günde bir yorgan ve döşek sırtımızda cezaevi Maltalarında dolanıp duruyoruz. Gittiğimiz koğuşlar hijyenik olmadığından dolayı her gittiğimiz yeri sil baştan temizlemek durumunda kalıyoruz. Ortam nemli, havalarsa soğuk olunca doğal olarak bir şekilde şifayı kapıyoruz. Kısacası demir parmaklıkların hali hal değil…”

Aynur EPLİ. 1 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi A-3. Aliağa/İZMİR

***

29.11.2021 Merhaba Adil Heval; Selamlar sevgiler. İletişim cezam olduğundan söyleşi için yazamadım. Şimdi cezam bitti soruları gönderebilirsiniz. Bu arada son birkaç aydır epey hareketliydik. Cezaevi içi bir sirkülasyon yapıldı. Dolayısıyla göçebe hayat hayli yordu bizi. Halen de o göçebelik daha sonlanmadı. Bazense karantinadan dolayı on beş günde bir yorgan ve döşek sırtımızda cezaevi Maltalarında dolanıp duruyoruz. Gittiğimiz koğuşlar hijyenik olmadığından dolayı her gittiğimiz yeri sil baştan temizlemek durumunda kalıyoruz. Ortam nemli, havalarsa soğuk olunca doğal olarak bir şekilde şifayı kapıyoruz.

Kısacası demir parmaklıkların hali hal değil… Yani dışarıyı aratmıyor! Memleketçe dişimizi sıkmaya devam ediyoruz değil mi? Haber kanallarında duyduğumuz insan feryatları, hele kadın katliamları, körpecik çocukların başına gelenler saç tellerime kadar acıtıyor beni. İnsanın kalbi kendisinde kalamıyor. Uçup gidiyor adeta. Bu tür vahşet durumlarını normal görmek, insanı anormalleştirir bu da daha vahim bir durum olsa gerek…

Dışarıda olduğunuz için siz bu tür travmaları daha net görüyorsunuzdur. Her anlamda zor.

Sevgili Heval; Almanya’dan iki dost Dayanışma Festivaline ait yedi (7) adet sergi fotoğrafı göndermişti bana. Çok sevindim. Tabii sizlerin bundaki emeği büyük. Bu aralar farklı projeleriniz var mı? Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Heval Neriman bana yurtdışında olduğunuzu söylemişti. O yüzden bu yıl içinde yaptığım 26 çizimi Neriman heval adına postaladım. Aldığınızda değerlendirmelerinizi bekliyorum. Birçoğunu karantina koğuşunun pencerelerine yuva yapmış olan serçe kuşlarından ilham aldım yaptım.

Bu arada Hevalim Öykü nasıl? Ne yapıyor? Ona ayrıca sevgilerimi gönderiyorum. Her anlamda iyi olmanız dileğiyle selam ve saygılarımı gönderiyorum. Görüşmek dileğiyle.

Aynur EPLİ 1 No’lu Kadın Kapalı Cezaevi A-3 Aliağa/İZMİR