Tutsak hekim Ayhan Kavak Tarsus Hapishanesindeki Hak ihlallerini yazıyor

“sosyal haklar hak getire. Sadece oda olarak eğer açık görüş haftası değilse spora bir saatliğine çıkarılmaktayız. Kırtasiye malzemeleri, defterler vs. hak getire. Sanki bize gökten zembille inmiş gibi burada yassak deniyor. Oysa bir önceki zindan kantininden alınan malzemelerdi. En kötüsü de sağlık raporlarım olduğu halde ortopedik yastık-bel yastığı-korse-elyaf yorgan-bileklik vs. medikal malzemeleri vermediler.”

Ayhan KAVAK. 2 No’lu T Tipi hapishane. Tarsus

***

02.08.2022

Kekê Adil Hocam’a,

                Tarsus’tan selam, sevgi ve saygılarımla merhaba.

                Aile aracılığıyla iletmiştim. 22 Temmuz’da kargoyla kitap, 29 Temmuz’da da Siverek’i görüp tekrar yolladığın nameyi aldım. Duyarlılığın için teşekkürlerimi sunarım.

                Yollamış olduğun Duvar Yazısı Edebiyat Kayıntısı’nın bilgisayar çıktılarını da aldım.(...)

                Ben de bizler de iyi sayılırız. Biz buraya sürgüne getirildikten sonra yani bir ay sonra (24 Haziran) dört arkadaşımızı dört ayrı zindana paket etmişlerdi. Yetmedi iki hafta önce de beş arkadaşı Şakran’daki T’lere paket ettiler. Eskiden de sürgünler oluyordu ama bence en çok pandemi süreciyle birlikte aşırı uygulanmaya başladı. Covid 19 illetinde sözde karantina koşulları varken hastalığa açık habire bir yerlere gönderildi canlar. Siverek’ten 3 arkadaş sürgüne gelmiştik. Her birimizi bir başka T’ye verdiler. Tek tek yerleştirme konsepti devrede vesselam. Örneğin fizandaki mahsus mahale birileri sürgüne gönderildiyse, bu kez oradan da yani fizandan da hizana mutlaka birileri gönderilir oldu. Bir nevi zindanlar arası pinpon topu misali oradan oraya göndermeyi iş edinmişler…

                Zaten sosyal haklar da hak getire. Sadece oda olarak eğer açık görüş haftası değilse spora bir saatliğine çıkarılmaktayız.

                Kırtasiye malzemeleri, defterler vs. hak getire. Sanki bize gökten zembille inmiş gibi burada yassak deniyor. Oysa bir önceki zindan kantininden alınan malzemelerdi.

                En kötüsü de sağlık raporlarım olduğu halde ortopedik yastık-bel yastığı-korse-elyaf yorgan-bileklik vs. medikal malzemeleri vermediler. Suç duyurusunda bulundum, kurumlara yazdım ama sanki bizi ırgalamaz modunda yanıt bile vermiyorlar. Ha bir de iki-üç kez hastane maceram oldu. Ringten indirilirken bir kelepçe yetmezmiş gibi ısrarla ikincisi takılmak istendiğinden muayene olamadan geri getiriliyorum. Bileklerimin her ikisinde de eski kırık var ve osteartrit mevcut. Raporu gösteriyorum para etmiyor. Ben de çift kelepçeyi reddedip dönüyorum. Onun için de yazdık ama bir sonuç almış değilim. Bakalım ne olacak?

                Burada genç bir arkadaşımız var. Mersin’de oturur. Fatma Kurtulan’ın şoförüydü. Düzgün Okutan ’ın da çok selamlarını iletiyorum. Geçen gün tutuklu diye bir başka odamıza geçti.

                Sevgili yeğenim Öykü Can nasıl? Onun gözlerinden öperim. Başta Tülin heval olmak üzere yazıyı bilgisayara geçiren can’a ve görülmüştür kolektifine selamlar.

                Başarı ve esenlikler diler, saygılarımı sunarım.

Ayhan KAVAK

2 Nolu T Tipi Cezaevi A-17

Tarsus/MERSİN

İlişkili İçerik