Ortadoğu’nun JİTEM’i...

Önce Mahmur’da, sonra Kerkûk’te şimdi de Adana’da bir gazeteci arkadaşımızı yitirdik. Son bir ayda üç şehit birden! Özgür Basın Geleneği, bedel ödemeye devam ediyor hâlâ. IŞİD çetesini durdurmayı başaran tek güç, Kürt Özgürlük Hareketi oldu. Ancak bunun birçok alanda bedeli de var. O şanlı şehitler kervanına üç gazeteci arkadaşımız da katılmış bulunuyor.

Musul’u kolayca ele geçirmesinden sonra iyice görünür hale gelen IŞİD için herkes, her birimiz ayrı tanımlamalar yapıp, analizler kaleme alıyorduk. Ancak Sayın Öcalan’ın yaptığı “IŞİD çetesi, Ortadoğu’nun JİTEM’idir” tanımlaması kadar, olayı anlatan bir analiz olmamıştı hiç! 1990’larda, Kürt halkının başına bela edilen JİTEM’in Ortadoğu versiyonu işbaşında! Herkes dikkatli olsun...

* * *

Yakup Kılıçaslan, Ağrı Bayazıt’lı bir okurumuz. Kendisi 4 yıldır cezaevinde bulunuyor. Anne ve babası yaşlı ve hasta. Okurumuz önce Gümüşhane, sonra Trabzon’a sürgün edildi. Şimdi de Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ailesinin yakınlarındaki bir cezaevine sevk istekleri ise kesinlikle kabul edilmiyor. Bu yüzden, 8 Ekim 2014 gününden bu yana süresiz açlık grevine giren okurumuz, Şırnak, Van, Erzurum ve Muş cezaevlerine sevk edilinceye kadar, bu eylemine devam edeceğini belirtiyor.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan TKEP/Leninist, MKP, TKP/ML, TDP, MLKP, THKP-C/HDÖ Davası Tutsakları, yayınladıkları ortak bir bildiride Rojava Devrimi’ni ve Kobanê direnişini selamladılar ve özetle şöyle dediler:

“Rojava Devrimi’yle dayanışmak, Kobanê halkının ve Rojava Devrimi’nin öncüsü PYD’nin taleplerinin hayat bulması için, Türkiye proletaryası ve emekçi halklarının bugün acil enternasyonal görevi direnişle çok yönlü dayanışmak, Kürdistanî serhildanda Gezi ruhuyla aktif yer alabilmektir.”

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 55 tutsak, topladıkları 3 battaniye ve 300’e yakın giyim ve yaşam malzemesini 9-10 koliyle Suruç ve Şırnak Belediyesi’ne gönderdiler.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK’li tutsaklar Kobanê ile dayanışmak adına aralarında topladıkları 1000 lirayı Adıyaman DBP ilçe teşkilatına ulaştırdılar. Ayrıca yapılan giysi yardımına MKP’li tutsaklar da katıldı.

Şengal ve Rojava için Silopi Belediyesi’ne gönderilen yardım paketlerine benim adımı yazmayın! Cezaevinden gönderildiğinin bilinmesinin bir başka onuru var çünkü...

Yeni açılan ve hızla dolmakta olan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen kişilerden, geldikleri cezaevlerinde fazla olan yastık, battaniye,  televizyon, duvar saati gibi malzemelerini yanında getirmeleri isteniyor. Kitap ihtiyaçlarının ise karşılandığı belirtiliyor.

Daha önce Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan ve durumu hakkında bilgi verdiğim Halil Aşan, tahliye edilmiş. Ancak şimdi de örgüte yardım yataklık iddiasıyla ceza alan ve ancak bunun kaç yıl olduğunu bile bilmeyen 70 yaşında Yahya Altın, cezaevine getirilmiş. İnsan hakları kuruluşlarının kendisiyle ilgileneceğini umuyoruz.

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ndeki Kemal Özelmalı’nın gönderdiği ve yayınlanmayacağını yazdığım uzun yazının akıbetini soruyor. Klasörde bulamadım. Yazıyı nereye verdiğimi hatırlamıyorum malesef.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Rıdvan Sayak, yazısını bir başka dergiye ulaştırmamı istedi ama söz konusu öğrenci dergisi, artık yayınlanmıyor.

Gazetemizin içeriden sayfasında şiir yayınlamıyoruz. İçeriden yazan kadın okurlarımız, yayınlanması istediği yazılarını, İstanbul’daki merkez adresimize göndermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum. Böylesi yazıların yayınlanıp-yayınlanmayacağına ben karar veremiyorum.

Dışarıdan gazetemizde yayınlanmak üzere yazı göndermek isteyenler, bana mektup göndermesin. Yazıların internet yoluyla forum sayfamızdaki e-mail adresine iletmesi gerekiyor.

Uluslararası insan hakları
kuruluşlarının adresleri:

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi      
Hamalbaşı Cad. No: 22 Dükkan 2-D2-D3-D4
Beyoğlu - İSTANBUL

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği
Sancak Mah. Tiflis Cad. 552. Sok. No:3
06550  Çankaya - ANKARA

Birleşmiş Milletler - Türkiye   
BM Binası, Birlik Mah. 415. cad. No:11
06610  Çankaya - ANKARA

KİTAP ÇALIŞMASI

Paris’te katledilen üç kadın için yapılan bir kitap çalışması var. Bu çalışma kapsamında Sakine Cansız için şiirler gelmiş. Ancak Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez hakkında hiç şiir gelmemiş. Kitabın yayınlanmak üzere gönderilebilmesi için söz konusu şiirler bekleniyor. Adres şöyle:
İdris Özdemir ya da Abdulkerim Aktaş
H Tipi Cezaevi
G-9  G.ANTEP

ÇOCUK KİTAPLARI

Amed’de Hîva isimli bir yayınevi kuruldu. Kürtçe’nin tüm lehçelerinde çok güzel çocuk kitapları yayınlıyorlar. İçerideki okurlarımız, belki çalışmalarını göndermek ister diye adresi vereyim:
Barış-3 Sitesi, B Blok
Kat: 6 No: 21
Yeniyol - DİYARBAKIR

MEKTUBU GELENLER:

Türkan İpek - Gebze M Tipi Cezaevi
Raziye Eren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Nedret Demir - Gebze M Tipi Cezaevi
Mustafa Acet - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Rıdvan Bazancir - Bolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Şimşek - Çanakkale E Tipi Cezaevi
M. Masum Bilgiç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
İdris Özdemir - G.Antep H Tipi Cezaevi
Abdulkerim Aktaş - G.Antep H Tipi Cezaevi
Muhammed İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Eyüp Ok - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yakup Kılıçaslan - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Ağcakaya - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Ömer Kabul - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yahya Özmen - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Yılmaz - Ümraniye T Tipi Cezaevi
İhsan Abo - Van F Tipi Cezaevi
İsmet Taş - Van F Tipi Cezaevi
Abdulkahar Aksoy - F tipi 2 Nolu Cezaevi Kırıklar

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik