Hüseyin Aykol

Tutsak yazar "Sadık Aslan ile Baştan Başa"

Ülkemizdeki ekonomik kriz -bekleneceği üzere- ilk önce kültür ortamını sarstı. Nitekim günlük gazetelerin tirajları yerlerde sürünüyor. Sinemalarda film seyretmek desen ateş pahası. Kitap alıp, okumak bile hiç kolay değil. Biraz da bu yüzden özellikle bizim cenahtaki yayınevleri, yeni kitaplar yayınlarken, üzerinde çok düşünüyor ve yayınlayıp yayınlamamakta kılı kırk yarıyorlar.

Hapishanelerden haberler... Bodrum S Tipi’ndeki mahpusların kitap ihtiyacı var!

Bodrum S Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan Harun Kaya, 10 Temmuz 2023 tarihli faks mesajında şöyle diyor: “Yeni Yaşam gazetesine uzun bir süredir malum nedenlerden dolayı ulaşamıyor, okuyamıyoruz. Türkiye’deki mantalite böyleyken başta koşullarımız olmak üzere genel atmosferden, gündemlerinden anlamaya, okumaya çalışıyoruz. Yaklaşık 40 politik tutsak olarak yakın zamanlarda birbirinden farklı hapishanelerden buraya -Bodrum S Tipi Cezaevi’ne- sürgün getirildik. Morallerimiz iyi, politik duruşumuzu koruyoruz. Yeni cezaevi hallerini bilirsiniz.

Tutuklu gazeteciler haber yapmayı özlediler...

Van’da helikopterden atılan iki köylünün haberini yaptıkları için yaklaşık dört aydır tutuklu bulunan dört gazeteci arkadaşımızdan biri olan Cemil Uğur’un pek çok başka mahpus gibi kitaba ihtiyacı var. Şöyle diyor: “Cezaevi kütüphanesinden ayda iki kitap alabiliyoruz. Odada üç kişiyiz. Böylece odaya 6 kitap gelebiliyor. Ancak ayda 6 kitap, benim için çok az. Burayı bir okul olarak görüp, kendimi geliştirmek istiyorum. Böylece dışarıya çıkınca daha iyi haberler yapabilirim. Haber yapmayı, haberler için çekim yapmayı çok özledim. Bu nedenle iddianamenin hazırlanmasını dört gözle bekliyorum.

Ne yasak ne de serbest kitaplar

Zeki İlmin, Van F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. İki yıl kadar önce Lilav Kitabevi’nden altı kitap istemiş-satın almış. Talep ettiği kitapların da, yasak olmayanlardan olması konusunda kitabevi yetkililerini uyarmış. Kısa bir süre sonra gelen altı kitaptan ikisi kendisine verilmiş ve diğer dördünün ise incelendikten sonra kendisine verileceği belirtilmiş. Okurumuz kalan dört kitabı her istediğinde, inceleme sürüyor denmiş. Israr edince de, kitapları mahkemeye göndereceğiz ve hakkında yasak kararı aldıracağız, denilmiş.