Kelepçeli muayeneyi kabul etmeyen tutukluya darp iddiası

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Leyla Akyıldız’ın diş ağrısı için gittiği hastanede kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için darp edildiği belirtildi. 

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Leyla Akyıldız’ın annesi Simanperi Akyıldız, kızının diş ağrısı için İstanbul Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne götürüldüğünü ve kelepçeli muayeneyi kabul etmediği için darp edildiğini iddia etti. 

 

Kızı Akyıldız’ın 2 buçuk yıl önce “örgüt üyeliği” iddiasıyla İstanbul’da tutuklandığı bilgisini veren anne Akyıldız, “Kızım bir hafta beni bir hafta arkadaşını telefonla arıyor. Geçtiğimiz hafta kızım arkadaşını arayarak, hastaneye götürüldüğünü söylemiş. Kızım kelepçeli muayene olmak istemediği için kelepçeyi çıkartmalarını istiyor. Bunun için 3 cezaevi personeli tarafından saldırıya uğramış ve darp edilmiş” dedi.

 

CEZAEVİ PERSONELLERİ DARP ETTİ

 

Geçen hafta Pazartesi günü Akyıldız’ın görüşüne gittiklerini dile getiren anne Akyıldız, “Görüşte Leyla’nın kollarında morluklar olduğunu gördük. Bunu sorduğumuzda, 3 cezaevi personeli tarafından darp edildiğini söyledi” dedi. Kızının darp edildiğine dair cezaevi revirinden kol ve belindeki morluklara dair rapor aldığı bilgisini veren anne Akyıldız, avukatlarının kızının darp edilmesine dair görüntüleri aldığını bu görüntüleri savcılığa verdiklerini söyledi.

 

Anne Akyıldız, “Devlet bize ne kadar saldırırsa saldırsın, ister işkence etsin, ister dövsün biz korkmuyoruz. Bu mücadeleyi bırakmıyoruz. Benim kızımı dövmüş diye bu mücadeleyi bırakacak mıyız? Tabi ki hayır”  diye belirti. 

 

SUÇ DUYURUSU

 

Avukat Mehmet Erbil de, görüntüleri savcılığa verdiklerini ve konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Akyıldız’ın kendilerine “cezaevi reviri tarafından bel ve kollundaki morluklara dair rapor verildiğini” aktardığını söyleyen Erbil, cezaevinden rapor istediklerini ancak daha kendilerine verilmediğini dile getirdi. Erbil, savcılığa yaptıkları başvuruda bu raporu da istediklerini vurguladı. 

 

Konu hakkında aradığımız cezaevi idaresi, mesai saatleri bitmemesine rağmen konuyla ilgilenen personelin çıktığını söyleyerek, yetkili kimseyi telefona bağlamadı.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik