Mezopotamya Ajansı

Urfa’da polisin ajanlık dayatmasını kabul etmeyen genç, 11 saat işkence gördü

Kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce başına çuval konularak kaçırılan ve 11 saat işkence gören Mazlum Çelik, mezar kazılarak ölümle tehdit edildiğini ve kendisine "İki polise gerilla kıyafeti giydirir, yanında fotoğraf çektiririz” denildiğini anlattı.

'Firari Yazılar' için söyleşi

Ayhan Kavak ve Adil Okay tarafından hazırlanan ve 38 tutuklu yazarın yazılarının bulunduğu “Firari Yazılar” kitabına ilişkin İHD Mersin Şubesi’nde söyleşi düzenlendi.

Söyleşiye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Görülmüştür Kolektifi Sözcüsü Adil Okay katıldı.

Söyleşide konuşan Okay, cezaevlerinin her dönem mücadele yeri olduğunu ifade ederek, muhaliflerin tutuklanmasının AKP ile daha çok artığına dikkat çekti.

Özgür Amed: Cezaevlerinde itibar mı vardı da ben onu düşürmeye çalışayım

Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi, Özgür Amed’in 'Böbreği Kim Yedi?' adlı kitabını, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

Avni Uçar adlı tutukluya bir buçuk ay önce gönderilen kitap, Cezaevi Eğitim Komisyonu’na takıldığı öğrenildi.

GEREKÇE: CEZAEVİ İTİBARINI ZEDELEMEK

Cezaevine gönderilen kitapları inceleyen Eğitim Komisyonu, 'Böbreği Kim Yedi' kitabında yer alan 'Havalandırmadaki Ot' adlı öyküden yola çıkarak, 'kurumu küçük düşürdüğü ve itibarını zedelediği' gerekçesiyle tutukluya vermedi.

142 gün açlık grevinde Kalan Bayram Demirhan sağ gözünü kaybetti

142 gün açlık grevinde Kalan Bayram Demirhan sağ gözünü kaybetti 

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tecride karşı açlık grevindeyken Öcalan’ın çağrısıyla eylemini sonlandıran Bayram Demirhan, daha önce rahatsız olan sağ gözünü tamamen kaybetti. 

Bayburt Cezaevi’nde sudan bahanelerle infazlar yakılıyor.... Fatma Yıldırım kan kusuyor

ADANA – Bayburt Cezaevi'nde sudan bahanelerle infazların yakıldığını belirten Özlem Aydar, gönderilen mektuplardan renk adlarına, açlık grevi kelimesinin dahi idarece şifre olarak değerlendiğini söyledi. Aydar, açlık grevinde olan 18 tutukludan Fatma Yıldırım’ın kan kustuğunu aktardı.

Gebze hapishanesi önünde Annelere yönelik müdahaleye binlerce kişiden tepki yağdı

Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde açlık grevlerine dikkat çekmek için seslerini duyurmaya çalışan annelere yönelik polis müdahalesine sosyal medyadan binlerce kişi tepki gösterdi. “#AnnelerDirenişte” tagı ve “Gebze Cezaevi” konusu twitterda gündemin en üst sırasına çıktı.

Emek ve Demokrasi Platformu: Tutukluların çığlığına kulak vermek insani sorumluluktur

Açlık grevlerine destek amacıyla açıklama yapan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, "Toplumun büyük kesimleri tarafından kabul edilen talep için bedenlerini ölüme yatıran tutukluların çığlığına kulak vermek en insani sorumluluğumuzdur" dedi.