"Karanlıkta Kahkaha" Sergisi Evvel Temmuz Festivalinde

Tarih: 11-14 Temmuz 2024
Açılış saat: 14.00
Yer: Anadolu Palace Otel. Deniz/ Samandağ- Hatay

Sergi hakkında bilgi

Siyasi tutsaklar ile farklı coğrafyalarda yaşayan fotoğrafçıların özgürlük imgelerinin ve umut meteorlarının buluştuğu ‘Karanlıkta Kahkaha’ sergisi hakkında bilgi.

Uzun yıllardır cezaevindeki siyasi tutsaklar ile dayanışma gösteren ve bu noktada sanatsal faaliyetler yürüten Görülmüştür Kolektifi ve Redfotoğraf Grubu, Karşı Sanat'ın girişimiyle farklı cezaevlerinde kalan tutsakların çalışmalarını konu alan “Karanlıkta Kahkaha” adlı yeni bir  sergi hazırladı. 

Bu sergide, uzun yıllardır cezaevinde tutulan yazar, şair, ressam ve mimarlar ile farklı coğrafyalarda yaşayan fotoğrafçıların imgeleri bir araya getirildi.

Serginin küratorlerinden  Ezgi Bakçay, serginin büyük bir emek sonucu hazırlandığını söylerken, ortaya çıkış sürecine dair şu ifadelerde bulundu: Biz Karşı Sanat Çalışmaları olarak Görülmüştür Kolektifi'nin yardımıyla tutuklularla mektuplaşmaya başladık ve onlara hala üretmek ve yaşamak ile umutlarını nasıl bu kadar diri tutabildiklerini sorduk, onlar da buna cevaben, resimler, karikatürler, öykü ve şiirler gönderdiler. Sergide bunları görebiliyoruz ve hatta duyabiliyoruz.

Çok uzun yıllardır tutsak bulunan sanatçıların, yazarların, şairlerin metinlerinden ve karikatürlerinden oluşan bu sergide, 30’un üzerinde tutsağın ve 20"nın üzerinde fotoğrafçının elinin izi ve sesi var. 

Sergide amacımız, düşünceleri ve eserleri yüzünden tutsak bulunan yaratıcı insanların sesini ve soluğunu dışarıda da duyurarak paylaşmak ve çoğaltmak.

Karanlıkta Kahkaha sergisi, ülkedeki özgürlük ve demokrasi mücadelesinin bir parçası. Bu sürecin bir devamı olarak bu sergiyi gezmek ve mümkünse bu sergide karşılaşacak insanlarla iletişime geçmek ve hatta bir mektup arkadaşı edinmek özgürlüğünden mahkum edilmiş düşünce suçluları için çok büyük bir değer taşıyacak.

Karşı Sanat - Redfotoğraf - Görülmüştür Kolektifi 

İletişim:
[email protected]
[email protected] 
[email protected]