“ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ” 11 TEMMUZ'DA MANNHEİM'DA AÇILIYOR

50 MAHPUS VE 50 FOTOĞRAFÇININ BİRLİKTE HAZIRLADIĞI SERGİ
“ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ” 11 TEMMUZ'DA MANNHEİM'DA AÇILIYOR

Adresse: Die Hüte Maulbeerinsel (WSV-Wiese) Lauffener Str. 68259 Mannheim

Açılışta Bettina Franke ve Mesut Ethem Kavallı, tutsakların şiir ve metinlerini okuyacak.

Devrim Kavallı ve Akın Demircioğlu konser verecek. Enver Enli hapishanelerde son durum hakkında bilgi verecek.

...

Sergi hakkında bilgi:

Uzun yıllardır tutuklu ve hükümlülerle dayanışan, onların içeride zor koşullarda ürettikleri eserleri görünür kılmaya çalışan Görülmüştür Kolektifi ve objektiflerini sosyal sorunlara çevirmeleriyle tanınan fotoğrafçılardan oluşan Redfotoğraf Grubu olarak “Özgürlüğün Sesi” adlı yeni bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında bin bir güçlüğü aşarak içlerinde yazar ve şairlerin de yer aldığı 50 Mahpus ile farklı coğrafyalarda yaşayan 50 fotoğrafçının özgürlük imgelerinin buluşmasını sağladık.

Daha önce de görülmüştür kolektifi ve redfotoğraf grubu olarak birlikte hazırladıımız “İçeriden Dışarı – Dışarıdan İçeri Fotoğraf Köprüsü” ile “Düşler Tutsak Edilemez” adlı sergilerle kamuoyunun dikkatlerini hapishanelerde “Tecride Rağmen Üreten” tutuklu ve hükümlülere çekmiştik. Bu kez “Özgürlüğün Sesi” adını verdiğimiz bu sergi projesi için yola çıktık. Farklı hapishanelerde kalan politik mahpuslara ulaşmaya çalıştık. Onlardan Özgürlük Betimlemeleri istedik. Bu süreçte yolladığımız birçok mektup hapishanelerde hız kesmeyen sürgün ve sevklerden dolayı sahibine ulaşmadı. Ama 6 aylık bir uğraştan sonra, projemize katılmaktan mutluluk duyacaklarını bildiren 50 mahpustan çarpıcı ve derinlikli “Özgürlük” betimlemesi geldi.

Özgürlük kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran şiir ve metinler bizde hayranlık uyandırdı. Sergiye katkı sunan mahpuslar; kadınlar ve erkekler 10, 20, 30 yıldır zindanda olmalarına rağmen yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar. Redfotoğraf grubundan Fotoğrafçı arkadaşlarımız da uzun mesailer sonucu mahpusların özgürlük imgesini, kendi düşlerini - yorumlarını da katarak anda durdurmayı, görünür kılmayı başardılar.

Sonuç itibariyle kolektif bir çaba sonucu “Özgürlüğün Sesi” adlı bu sergi hazırlandı. 

Okurlara izleyicilere çağrı yapıyoruz:

Şimdi sıra sizde!

Bu görsel – imgesel şölene katılın.

Hapishanelerin kırk kilidini kıran bu sesleri dinleyin.

Sesinizi bu seslere katın, özgürlük taleplerinin duyulmasını sağlayın. 


Görülmüştür Kolektifi – Redfotoğraf Grubu