Görülmüştür Ekibi'nden Yazar Adil Okay ile söyleşi

Başta cezaevlerindeki ağır hasta tutuklular olmak üzere politik tutuklularla dayanışmak amacıyla bir araya gelen gönüllülerden oluşan Görülmüştür ekibi, yıllardır bu konuda yürüttüğü çalışmalarla tutukluların adeta sesi, soluğu oldu. Özellikle Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı ile birlikte girişilen tutuklamalarla doluluk oranının arttığı cezaevlerinde, üzerlerindeki baskı ve yönelimlerin şiddetlendiği, keyfi hak ihlallerinin arttığı bir ortamda politik tutuklularla dayanışmalarını sürdüren Görülmüştür ekibinin Koordinatörü Adil Okay, 24 Haziran seçimlerinin önemini cezaevleri üzerinden değerlendirdi.

‘CEZAEVLERİNDEKİ FERYATLAR ARTTI’

OHAL ilanı ile beraber cezaevlerinde mevcut baskı ve şiddet politikalarının daha da katlandığını söyleyen Okay, cezaevlerinden yükselen feryatların gün geçtikçe arttığını ifade etti.

Ellerine ulaşan mektup ve fakslarda cezaevlerindeki hak ihlallerini anlatıldığını paylaşan Okay, OHAL ile beraber sayısının arttığını belirttiği bu mektupların içeriğini ilişkin ise şunları belirti: “Bu mektuplarda inanılmaz hak ihlallerinden bahsediliyor. Bu ihlallerde cezaevi yönetiminin keyfiyetçi yaklaşımları da söz konusu. Öyle ki cezaevlerinde birçok tutsak, ‘iyi hali’ olmadığı gerekçesi ile cezası bittiği halde tahliye edilmiyor. Keyfi iletişim yasakları ve çıplak arama dayatmaları yapılıyor.”

‘DEĞİŞEN TEK ŞEY İŞKENCE’

Okay, en kötüsünün ise cezaevlerinin işkenceye dönüştürülmesi olduğunu söyledi. Bir zamanlar ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyen AKP döneminde, işkencenin hat safhaya çıktığını ifade eden Okay, görevli gardiyanlar, doktorlar ve psikologların bazılarının AKP’den aldıkları kusursuz yetki ile tutuklulara yöneldiğini kaydetti. Okay, cezaevlerindeki mevcut tablo için, “Yaşanan durumu şöyle özetleyebilirim; AKP vur diyor, zindan zebanileri de öldürüyor” dedi.

Cezaevlerine hak ihlallerinin olmadığı tek dönemin “Çözüm süreci” olduğunu da belirten Okay, o dönemde ellerine ulaşan mektuplarda büyük bir umudun beslendiğine şahit olduklarını paylaştı. Okay, ancak o günlerden bu güne kadar değişen tek şeyin “işkence” olduğunu ifade etti.

TUTUKLULARIN GÖZÜ, KULAĞI 24 HAZİRAN’DA

Bugün de tutukluların 24 Haziran’da yapılacak baskın seçime dair büyük bir beklenti içerisinde olduğunu dile getiren Okay, “Tutsakların özellikle 24 Haziran’dan bir beklentisi var. Bu ceberut devletin, bu AKP devletinin saltanatının sona ereceğini düşünüyorlar. Biz de böyle düşünüyoruz. Bu seçimde AKP diktası yıkılacak, umudumuz tam. Yıkılması da gerekiyor. Tutsaklar bu seçim için ‘Karanlığın sonu, saltanatın sonu yakındır. Yakında güzel günler göreceğiz’ diyorlar. Yani gelen mektuplar umut dolu” dedi.

‘AKP SON GÜNLERİNİ YAŞIYOR’

“Zalimin zulmü bir yere kadar” diyen Okay, AKP hükümetinin bu seçimleri atlatamayacağını ve son dönemini yaşadığını yönündeki düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “İnsanları OHAL koşullarında gerginlik politikası ile zindanlara tıkarak, çevreyi yağmalayarak, yandaşlarını zenginleştirip yoksulu da daha yoksul yaparak ya da insanların demokratik haklarını daha fazla gasp eden bir iktidar daha nereye kadar gidebilir. AKP sona dayandı. AKP son günlerini görüyor. Son günlerini gördüğü içinde panikleşmiş durumda. Bundan dolayı daha fazla saldırıyor. Yalnız güzel günler yakındır bunu biliyoruz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı