Epilepsi hastası Sari: Hapishanede Tedavim Engelleniyor

300’ü ağır olmak üzere 756 hasta mahpus, cezaevlerinde adeta kaderine terk edilmiş durumda.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yaşanan firardan sonra Bandırma T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen epilepsi hastası Eyyüp Sari, İzmir Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesine rağmen tedavisi engelleniyor.

***

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Bandırma T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen epilepsi hastası Eyyüp Sari, ajansımıza yazdığı mektupla tedavisinin engellendiğini aktardı.

11 yıldır epilepsi hastası

11 yıldır epilepsi hastası olduğu ve 5 yıla yakındır cezaevinde bulunduğunu belirten Sari, “5 yıla aşkın Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeydim. Orada kısmi de olsa tedavim yapılıyordu. Diyarbakır’daki firardan sonra Bandırma 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildim. Yaşadığım hastalığının kriz nöbetleri uykudayken gerçekleşiyor. Uyku halindeyken gerçekleşen krizlerle yüksek ölüm riskiyle karşı karşıyayım” bilgisini paylaştı.

Hastalığa bağlı ölüm tehlikesi var

Bandırma T Tipi Cezaevi’nden hastaneye sevk edilen Sari, yapılan muayeneler sonucunda İzmir Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesine rağmen hastaneye götürülmediğini ve daha sonra yine kriz geçirdiğini aktardı. Neden hastaneye gönderilmediğini idareye soran Sari’ye cezaevi idaresi hiçbir şekilde cevap vermiyor. Hastaneye götürülmeyi beklediğini yazan Sari hastalığına bağlı ölüm tehlikesinin olduğuna dikkat çekti.

Duyarlılık çağrısı

Günde iki defa Kepra 1000 miligram ilaç aldığını bu ilacın çok ağır ve yan etkilerinin fazla olduğunu mektubunda belirten Sari, “Tedavim yapılmadığı için bu ilacın yan etkilerini ve olumsuzluklarını yaşıyorum. Unutkanlık, geçici hafıza kaybı, uyum sorunu ve yoğunlaşmama gibi sorunları yaşıyorum” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Kaynak: DİHA 25.08.2016

İlişkili İçerik