Bayburt’ta tutukluların yemeklerine böcek konuluyor!

Bayburt Cezaevi'nde kalan tutuklulara verilen yemeklere tükürüldüğü, böcek konulduğunu belirten Berivan Bayındır, kendilerine “pişman olduklarına” dair belge imzalatılmaya çalışıldığını aktardı. 

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde kalan Berivan Bayındır, cezaevinde maruz kaldıkları kötü muamele ve hak ihlallerini ailesine anlattı. 

Bayındır'ın ailesi, Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırılması öncesi cezaevi müdürünün değiştiğini ve ardından ciddi hak ihlallerinin yaşanmaya başlandığını aktardı. Bayındır’ın, 3-4 ay boyunca açık görüş hakkının ellerinden alındığını söyleyen aile, en son geçtiğimiz Kurban Bayramı sonrası kızlarını görebildiklerini belirtti. 

‘YEMEKLERE BÖCEK KONULUYOR’ 

Bayındır, bu hafta haftalık telefon görüşmesinde yaşanan hak ihlallerini ailesine şöyle anlattı: "Cezaevinde getirilen yemeklere tükürülüp, böcek konuluyor. Çıplak arama dayatması yapılıyor. Kitaplarımıza, mektuplarımıza el koyuyorlar. Koğuşlara ani baskınlar yapılarak, eşyalarımız dağıtılıyor ve hakaretlere maruz kalıyoruz. Hiçbir şekilde bir açıklama yapılmıyor. Telefon görüşmelerimiz kısıtlanıyor. 

KELEPÇELİ MUAYENE DAYATMASI 

Toplu çıkılan açık görüşmelere 4 tutuklu sınırlaması getirildi. Arkadaşlarımızın ailelerine selam vermek yasak. Selam verirsek tutanak tutuluyor. Havalandırmaya çıkmamız, spor gibi aktivitelere izin verilmiyor.

Hastaneye sevklerimiz yapılmıyor ya da çok geç yapılıyor. Hastanelerde bize kelepçeli muayene dayatılıyor. Doktorlardan tahlil sonuçlarını alamıyoruz. Hastalığımız hakkında bir bilgi alamıyoruz, Bizlere pişman olduğumuza dair belge imzalatılmaya çalışılıyor. Arkadaşlarımıza muhbirlik dayatılıyor.”

NE OLMUŞTU? 

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kadın tutuklular, maruz kaldıkları hak ihlalleri ve baskılara karşı aileleri aracılığıyla 24 Eylül tarihinde duyarlılık çağrısında bulunarak, İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir heyetin acilen cezaevini ziyaret etmesini istemişlerdi. 

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de Bayburt Cezaevi'nde yaşananlara dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması için yazılı soru önergesi vererek, Meclis'e taşımıştı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı