Sol Haber

Bu 'başarı' AKP'nin: Mahkum sayısında rekor artış!

Adalet Bakanlığı, “1 Kasım 2017 tarihi itibariyle Ceza İnfaz Kurumlarında toplam 230 bin 735 mahkum olduğunu” açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi’nin, “Ceza İnfaz Kurumlarındaki Mahkumlar”a ilişkin bilgi edinme önergesine yanıt veren Adalet Bakanlığı, “1 Kasım 2017 tarihi itibariyle Ceza İnfaz Kurumlarında toplam 230 bin 735 mahkum olduğunu” açıkladı.

MAHKUM SAYISINDA TARİHİ REKOR: 15 YILDA YÜZDE 288 ARTTI!

Türkiye'de 70 bin öğrenci mahpus

Adalet Bakanlığı verilerine göre halen hapiste 70 bine yakın öğrenci var.

 

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre hüküm giydiği için okuldan atılmış, kaydını dondurmuş, tutuksuz yargılanan, zaten cezaevinde kalmış, uzun tutukluluktan serbest bırakılan ama yine her an cezaevine konulma riski bulunan binlerce öğrenciyi de bu sayıya eklediğimizde rakam 100 bini geçiyor.

 

Belediye Başkanına cezaevinde saldırı: 40 gardiyan saldırdı, merdivenden atıldı.

10 Ağustos 2017

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Saray Belediyesi Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz, 40'a yakın gardiyan tarafından darp edilerek merdivenlerden atıldı. Saldırı sonrası Aldatmaz'ın parmağı kırıldı.

Domuz bağı ve süngerli oda: 'O işkence görünce benim canım yanıyor'

Örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanan Seda Kaya’nın ikiz kardeşi Eda Kaya, 31 Ocak'tan bu yana kardeşinin özgürlüğü için nöbet tutarken, her nöbette polis saldırısına uğruyor.

 

Seda Kaya (23), Bandırma Üniversitesi Gıda Teknikerliği bölümü mezunu. Okuduğu dönemde bir diyaliz merkezinde hemşire olarak çalışıyordu. Nisan 2016’da gözaltına alındı ve ‘örgüt üyeliği’, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklandı. İki buçuk ay cezaevinde kaldı. Tahliye edildikten 10 gün sonra, Bakırköy İncirli’de yeniden gözaltına alındı.

Tarihin en büyük cezaevi direnişi 10. gününde

ABD'deki 24 eyalette 20 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü, Attica İsyanı'nın yıldönümünde cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve mahkumların köle olarak çalıştırılmasına karşı direniş başlattı.

10. gününe giren direnişe ABD anaakım medyasında yer verilmiyor.

9 Eylül günü, Attica Cezaevi İsyanı'nın 45. yıldönümünde, ABD'nin 24 eyaletinde 20 bin tutuklu ve hükümlü büyük bir direniş başlattı.

Cezaevlerindeki yüzlerce hasta tutukluya Bakan'dan yanıt: Seçim geçsin bakarız!

Sadece son bir ayda 4 hasta tutuklu hayatını kaybederken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "toplum güvenliği" demeye devam ediyor. Bozdağ, yüzlerce hasta tutuklunun durumunu görmezden gelirken, yasa için "seçimleri bekleyin" diyor.

AKP TBMM grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hasta tutukluların serbest bırakılmasının "toplum güvenliği açısından sakıncalı olabileceğini" ileri sürdü. Sadece son 1 ayda 4 hasta tutuklu hayatını kaybederken, Bakan Bozdağ, seçim sonrasında düzenleme yapacaklarını ifade etti.

Cezaevinde kolunu kopardılar, üstüne 25 bin TL istediler

Burdur Cezaevi'nde 2000 yılındaki operasyonda duvarı delen dozerin kepçe darbesiyle sağ kolu kopan 37 yaşındaki Veli Saçılık'ın da aralarında bulunduğu 61 mahkum ve tutuklunun, 'cezaevinde oluşan hasarı karşılamaları' için 25 bin 369 TL tazminat ödemesine karar verildi.