Görülmüştür

www.gorulmustur.org

9 aylık cezaevi raporu yayınlandı: En az 22 tutsak hayatını kaybetti

ÖHD, Amed Barosu ve TUAY-DER’in, hapishane raporunda 2023’te en az 22 tutsağın yaşamını yitirdiği belirtildi ve başvuruların çoğunlukla, ‘sağlık hakkı, tahliyelerin, işkence, kötü muamele ve ayrımcılık’ haklarının ihlalleri alanında yoğunlaştığı belirtildi 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Amed Barosu, cezaevlerine ilişkin hazırlanan 9 aylık (Ocak 2023-Eylül 2023) raporu kamuoyu ile paylaştı.

Filistinli şair ve yazar Mosab Abu Toha gözaltına alındı

Mosab Abu Toha, Gazze'deki evinden yazdığı yazılardan birinde şöyle diyordu: "Normalde şiirlerim, öykülerim ve denemelerim üzerinde çalıştığım kütüphaneme gidiyorum. Burada Halil Cibran, Naomi Shihab Nye, Mary Karr ve Mahmud Derviş gibi yazarları okuyarak saatler geçirdim. Her şey tozla kaplanmış."

78’liler Girişimi Adalet Bakanlığı’na seslendi: Celalettin Can’ı serbest bırakın

Celalettin Can, Adli tıp raporuyla da belirlenmiş ciddi sağlık sorunlarına rağmen 75 gündür hapishanede tutuluyor.

Hasta mahpus Celalettin Can’ın serbest bırakılması için İstanbul Beyoğlu’ndaki İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’nin bulunduğu sokağında açıklama yapan 78’liler Girişimi üyeleri,  Adalet Bakanı’na, “Celalettin Can ve tüm mahkûmların denetimli serbestlik ve kazanılmış tüm haklarının kullandırılması için gerekli girişimleri yapın” diye seslendi.

20-21 Ekim'de Köln'de 4.Dayanışma Festivalinde Tutsak Mektupları resim ve karikatürleri sergisi açılacak

Köln ve Yakınlarında yaşayan arkadaşlara davet
Köln'de 4. dayanışma Festivalinde redfotoğraf grubu ile birlikte hazırladığımız İçeride Dışarıda adlı sergiyi açacağız. Kolektifimizden yazar Adil Okay da oturumlarda yer alacak. Ayrıca Kolektifimizin kitaplarını imzalayacak.
 

“İçeride Dışarıda” adlı, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsağı buluşturduğumuz şiddet temalı sergi 28-29 Ekim’de Stutgart'ta

“İçeride Dışarıda” adını verdiğimiz, 20 Fotoğrafçı ile 30 tutsak şair, yazar, ressam ve karikatüristin buluştuğu sergimiz 28-29 Ekim’de Stutgart Tohum Kültür Merkezi’nde açılacaktır.

Sergi hakkında bilgi

 

İÇERİDE DIŞARIDA…

 

Plaza de Mayo Anneleri’nden Cumartesi Anneleri’ne destek

Plaza de Mayo Anneleri, Cumartesi Anneleri’ne gönderdikleri dayanışma mesajında, ‘Adaletsizliğe artık yeter’ dedi

Gözaltında kaybedilen/katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda sürdürmek istedikleri eyleme, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen izin verilmeyen Cumartesi Anneleri’ne Arjantinli Plaza de Mayo Anneleri’nden destek geldi.