Başka Haber

www.baskahaber.org

Gazetecileri Koruma Cemiyeti: Türkiye Gazeteciler İçin Açık Hapishane

Türkiye’de basına karşı artan kısıtlama ve sansür, Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ) tarafından dünya genelinde yayınlanan ‘‘Basına Karşı Saldırılar, 2015’’ raporunda geniş yer aldı. New York merkezli uluslararası kuruluş CPJ adına basındaki kısıtlamaları ve baskıları kaleme alan gazeteci Yavuz Baydar, Türkiye’nin gazeteciler için açık hava hapishanesine dönüştüğünü dile getirdi.

Şakran Çocuk Cezaevi'nde Bulunan 'Süngerli Oda'da Kurumuş Kan Lekeleri Tespit Edildi

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda, işkence ve cinsel taciz iddialarıyla ilgili olarak avukatlar inceleme yaptı. Kamuoyunda "mavi oda" ya da "süngerli oda" olarak bilinen yerde, kurumuş kan lekeleri tespit edildi.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, avukatlar Derya Durmaz, Birsen Şimşek, Nilgün Coşkuner ve Emel Yeşildağ’dan oluşan heyet, yaptıkları incelemenin ardından rapor hazırladı.

Cezaevlerinde Adeta Yer Yok: Doluluk Oranı %99.5'e Yükseldi

Türkiye genelindeki 163 bin 129 kapasiteli 355 cezaevinde, 162 bin 261 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Cezaevleri %99.5 oranında dolu. 868 kişinin daha cezaevine girmesi durumunda kapasite dolacak.

Çözüm arayışına giren Adalet Bakanlığı, yapımına başlanan cezaevlerinin bir an önce bitirilmesi talimatını verdi. Bakan Bekir Bozdağ, cezaevlerinde doluluk oranını “suç ve suçlu ile etkin mücadele” olarak açıkladı.

Kampus cezaevleri yapılıyor

Cezaevleri Dolup Taşıyor: Tutuklu ve Hükümlülerin Sayısı 12 Yılda Yüzde 300 Arttı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 'Ceza İnfaz Kurumlarının Yıllara Göre Mevcutları’na ilişkin rapor, cezaevlerinin son 12 yılda yüzde 300 dolma oranın daha da fazla dolduğunu gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, söz konusu rapora ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergeleri verdi.

Anayasa Mahkemesi Engel Olmazsa Cezaevine 6 Aylık Bebeğiyle Girecek

İHD üyeleri Yargıtay'ca 6 yıl 3 aylık hapis cezası onanan ve 18 Ağustos'ta 6 aylık bebeği Simay ile birlikte cezaevine girecek olan Arzu Ceylan Oral için eylem yaptı.

Katıldığı bir gösteri nedeniyle yargılandığı davada "örgüt üyeliği" suçundan aldığı 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Arzu Ceylan Oral, 2 hafta sonra 6 aylık bebeği Simay ile birlikte cezaevine girecek.

Oral'ın hapishaneye girmemesi için, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri Galatasaray Meydanı'nda eylem yaptı.

Adana Karataş Kadın Cezaevi'nde Kadınların Çiçek Yetiştirmesi Yasaklandı

Kreşi kullanılmayan, koğuşunda yemek yapılmayan, kantini pahalı, suları da neredeyse hep kesik olan Adana Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, çiçek yetiştirmeyi yasakladı. Durum CHP milletvekillerinin ziyareti üzerine ortaya çıktı. Mahkûmların koğuşta çiçek yetiştirmesine izin verilmedi. Bunun üzerine kurutulmuş çay, meyve ve yumurta kabuklarına çiçek ektiler, cezaevi yönetimi buna da izin vermedi.

Mülkiye Demir Kılınç'a Hastaneden Olumsuz Rapor: 'Cezaevine Girmesine Bir Engel Yok'

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ikiz bebekleri ile cezaevine girecek olan Mülkiye Demir Kılınç için "Panik atak, görme bozukluğu ve kalça çıkığı var ancak cezaevine girmesine bir engel yok" raporunu verdi. Bu raporun ardından ATK da bir rapor hazırlayacak. İnfaz Savcılığı rapora göre kararını verecek.

"PKK'ye yardım ettiği" iddiasıyla hakkında verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan ikiz bebek annesi Mülkiye Demir Kılınç, hapis cezasının infazının ertelenmesi için savcılığa başvuruda bulundu.

26 Yıl Hapis Cezası Alan Gülsüm Koç'un Annesi: 'Gizli Tanığın Vicdanı Varsa, Çıksın Ortaya'

Bingöl’de yaklaşık 3 yıl önce bir polis aracına yapılan saldırıya karıştığı iddia edilen ve hakkındaki tek delil gizli tanık ifadesi olan lise öğrencisi Gülsüm Koç’un aldığı 26 yıl 8 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına ailesi isyan etti. Gülsüm Koç’un Bingöl’de yaşayan annesi Derdiye Koç, gözyaşları içinde, “O gizli tanığın vicdanı varsa çıksın ortaya, ‘Ben bu kızı orada gördüm’ desin” diye isyan ediyor.

Ailenin avukatı Rehşan Bataray, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlanırken Gülsüm Koç’un Bingöl’deki evinde ise hüzün hakim.

Özgür ve Lorin'in Annesi Mülkiye İçin Adalet Bakanlığı Umudu

Mülkiye Demir Kılınç (31), teknik takibe takılan bir inşaat işçisine 3 yıl önce sattığı kitaplar nedeniyle örgüte yardım ve yataklık etmek iddiasıyla suçlandı.

Yargıtay tarafından cezası onandığı zaman hamile olan Mülkiye 19 Mayıs'ta 5 aylık ikiz bebekleri Özgür ve Lorin ile cezaevine girmeye hazırlanıyor.

Mūlkiye'nin cezaevine girmemesi için imza kampanyası başlatılırken genç anne dūn çocuklarıyla gittiği Ankara'da Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.