Yeniden yargılanmalar

Şırnak’ta KCK adı altında Eylül 2011’de pek çok kişi tutuklandı. Sayı çok fazla olduğundan olsa gerek, dosya Şırnak, Cizre ve Silopi adı altında üçe ayrıldı. Siirt E Tipi Cezaevi’nde bulunan Harika Peker’in de bulunduğu kişiler, Diyarbakır 7 nolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyordu. Özel Yetkili Mahkemeler’in kaldırılmasıyla, dosya, Şırnak’a gönderildi. Ancak Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi kendisini yetkisiz görerek, dosyayı Cizre’ye gönderdi. Cizre Ağır Ceza Mahkemesi, Mayıs ayında “sanıkların tutukluluk halinin devamına” kararını verdikten sonra dosyayı, Diyarbakır’a geri göndermiş. Dosyanın hangi mahkemede olduğu, avukatlar ve aileler aracılığıyla araştırıldı; ancak bulunamadı. Biz de buradan soruyoruz: Bu dosya nerede, yargılamayı kim sürdürecek? Asıl önemlisi, tutukluları bir an önce bırakın; sonra dosyaya kim bakacaksa, baksın!

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayri Demir, 15 yaşındayken tutuklanmıştı. Daha önce Özel Yetkili Mahkeme’de yargılanan okurumuz, bu mahkemelerin kapatılmasının ardından Mardin 2 nolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandı. Mahkemeye çıkarılmadan 23 Mayıs 2014 günü yapılan ikinci duruşmada kendisine aynı ceza, yani 22 yıl 1 ay hapis ve 33 bin 320 lira para cezası verildi. Yaşı büyütülerek ve hiçbir somut delil olmadan verilen bunca yüksek ceza karşısında insan ne diyeceğini bilemiyor.

Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımıza bol bol ceza yağdırılıyor. Nitekim kameralara karşı yaptıkları protesto için 5 gün hücre cezası infaz edildi. Şimdi de para cezası isteniyor. Bu arada, Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldılar. Yine Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Tuncay Doğan’ın, hendekçi zihniyete sahip olan KDP’nin Ankara Temsilciliği’ne gönderdiği protesto metni, kendisine geri gönderilmiş. KDP’liler aman alırsınız ha!..

Bolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mazlum Şahin, cezası bir yılın altına düştüğü için ilçe cezaevine sevkini istedi. Ancak cezaevi yönetimi, yasalarda yer alan bu haklı talebi, pişmanlık dayatmasıyla yerine getirmiyor. Okurumuz da, “gerekirse, cezamın hepsini burada yatarım ama pişman olduğumu söylemem,” diyormuş.

Kırklareli E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar, Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldıkları gibi, Rojava’ya yardım için aralarında 500 lira topladılar.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Özgür Güçlü, ailesine daha yakın olan Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne kendi isteğiyle sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine...

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fettah Karataş, dosyası hakkında bir şeyler yazmış; galiba tahliye edilmesi gereken duruma gelmiş; ancak ben hiçbir şey anlamadım. Okurumuzun avukatı, kendisine ulaşabilir mi?

Ercan Özcan (Ağrı Patnoslu) 6 ay kadar önce tutuklanmış. Hangi cezaevinde olduğu merak ediliyor. Bana nerede olduğunu yazabilir mi?

İnebolu M Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Bakır’ın göndermiş olduğu üç karikatürü aldık. Teşekkürler...

İktidar bıçağı kemiğe sürtüyor
Halklar, kurbanlık koyun olmadıklarını, geleceklerini egemenlerin, kendini her şeyin hakimi sayanların insafına terk etmeyeceklerini nicedir haykırıp duruyorlar. Bu konuda en deneyimli halk iradesini dosta da düşmana da gösteren halk Kürt halkıdır.

Halkların demokratik çözüm arayışı, birlikte yaşama istem ve talebi asla zayıflık değildir. Mevcut iktidar Kürt halkının bir buçuk yıldır ateşkes çabasında, barışta ısrar edişini zayıflık olarak görüyor.  Devlet olmayı katletme meşruluğu olarak algılıyor ve de dayatıyor. Artık yeter! İktidar bıçağı, Kürt halkının sabrına sürtüyor. Barış ve çözümden bahsedenlerin Kürdistan’ın dağında ovasında savaş kalekolları yapması Türkiye halkların zekası ve iradesiyle dalga geçmektir. Zira kalekollar Türkiye halklarına ölüm ve zülüm olarak dönecektir. Kürt halkı bunu kabul etmediği için çocuklarını şehit vermeye devam etmektedir. Türkiye’de yaşayan kendine insanım diyen hiç kimse bunu kabul etmemeli. Lice halkının yanında kendi çocuklarını korumak için durmaktadır. Bizler Gebze Hapishanesi’nde siyasi tutsaklar olarak Lice halkımıza dönük yapılan katliamı lanetliyoruz.  Şehit düşen yiğit Kürt yurtseverler Ramazan Baran ve Baki Akdemir’in mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz.  Halklarımız ve ailelerine başsağlığı diliyoruz.  Sözümüz takipçileri olmaktır.

Gebze Hapishanesi’nden Şadiye MANAP

Kitap çalışması
Aram Akyüz, 31 Mart 2014 günü Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitirmişti. Şimdi arkadaşları onu anılarımızda sonsuza dek yaşatabilmek amacıyla bir kitap çalışması başlatmış bulunuyorlar. Onun yaşamının her aşamasındaki anılarınızı makale, öykü ve şiir olarak yazabilirsiniz. Adres şöyle:

Hüseyin Bilge
F Tipi Cezaevi  Hacılar - KIRIKKALE

TUHAD FED’den çağrı!

AİHM’in Sn. Öcalan ile ilgili verdiği karardan dolayı, bütün ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası alan arkadaşlar dosyalarını AİHM’e göndermek için müddetnamelerini kimlik fotokopisini, vasinin ismi, telefonu ve adresi -varsa avukatları- avukat ismi Tuhad-Fed’e gönderirseniz seviniriz. Geçmişte davaları rant haline dönüştürenlere karşı federasyon olarak aldığımız karar çerçevesinde, bu çalışmayı koordine etme görevi üstlendik. Arkadaşlarımız bu bilgileri acil posta yoluyla bizlere bir an önce ulaştırmalıdır.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu

Kurt İsmail Paşa 8.Sk. Mem û Zîn Apt. Kat:2  No:3 Yenişehir - DİYARBAKIR

e-mail: [email protected]

Telefon: 0412 228 07 43

MEKTUBU GELENLER:

Fecriye Benek - Siirt E Tipi Cezaevi
Harika Peker - Siirt E Tipi Cezaevi
Mahsum Malgir - Amasya E Tipi Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Süleyman Öztoprak - Batman M Tipi Cezaevi
Mahmut Yamalak - Bolu F Tipi Cezaevi
Tuncay Doğan - Bolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Kengiş - Bolu T Tipi Cezaevi
Resul Diril - Bolu T Tipi Cezaevi
Abdurrahman Karabulut - Bolu T Tipi Cezaevi
M. Masum Bilgiç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Bilge - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hasan Dağhan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Davut Tanrıverdi - Kırklareli E Tipi Cezaevi
M. Faruk Araz - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Haşim Özpolat - Metris 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hayri Demir - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Özgür Güçlü - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhan Ay - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Fettah Karataş - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik