Yeni cezalar ve engellemeler

Kobanê’ye yönelik insanlık dışı IŞİD saldırılarını protesto eden Gebze M Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutsaklara 4 aya varan disiplin cezaları verilmiş. Bu yüzden 17 Kasım 2014 gününden itibaren oraya gönderdiğiniz mektuplarınız muhataplarına verilmeyecek ve onlardan mektup alamayacaksınız. Haftalık ve aylık dergilerin, ancak bayilerden alınabileceğine dair yönetmelik, burada da uygulanmaya başladı.

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hatice Demir, aldığı cezanın az kalması üzerine, “denetimli serbestlik” hakkında yararlanmak istedi. Ancak cezaevi yönetimi, “örgütle hiçbir ilgim kalmamıştır” yazılı bir belgeyi imzalarsa, kendisinin bu haktan yararlanabileceği söylendi. Hatice Demir, böylesi bir onursuzluğu kabul etmediği için, zaten haksız yere verilen cezasını Elbistan E Tipi Cezaevi’nde çekmeye devam edecek.

Başta açlık grevi olmak üzere Kobanê için dayanışma amaçlı eylemler sonrasında cezaevi yönetimleri, içeridekilere yönelik tutumlarını daha da sertleştirdiler. Her vesile ile disiplin cezaları veriliyor ve yeni yeni zorluklar icat ediliyor. Görüşçülere çıplak arama dayatması yapan da var, ziyaret yerine giden mahpuslara defalarca arama yapmak isteyen de var. Dahası günlük gazetelerden sonra haftalık ve aylık yayınların bayilerden alınması isteniyor. Görüşçülerin bu dergileri göndermesine yasak getirilmek amaçlanıyor.

Amasya E Tipi Cezaevi’nde geçen hafta yapılan genel aramada, bir koğuşta bulunan akşam sefası çiçeğini -herhalde imha etmek üzere- alıp götürmüşler. Dışarıda gördükleri her yeşil alana AVM dikme alışkanlığı olan bir iktidarın memurlarına da böylesi bir operasyon yakışır yani.

Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve yaşı büyütülerek ağır ceza verilen Hasan Dal’ın kemik yaşının yeniden ölçülmesi için avukatlar devrede ancak kendisine verilmiş olabileceği düşünülen iletişim cezası nedeniyle bu girişimden sonuç elde edilemiyor. Hasan Dal’ın durumunu birileri yazabilir mi?

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Kobanê ile dayanışma amacıyla içinde battaniye, kışlık kıyafet ve ayakkabıların bulunduğu 11 çuval giyim eşyasını ve 1000 lirayı ilgili kurumlara gönderdiler.

Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde koğuşun içini gören kameralara, oradaki okurlarımızdan büyük tepki var.

Vezirköprü M Tipi Cezaevi’nde bulunan Musa Candemir, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine!

Ermenek M Tipi Cezaevi’nde sürgün edilenler arasında bulunan İbrahim Halil Demir, İnegöl M Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdülkadir Irmak (Faik Rubar), 1994 yılında birlikte faaliyette bulunduğu Hıdır isimli arkadaşının cezaevinde olduğunu duymuş; ancak hangi cezaevinde bilmiyor ve kendisinden mektup bekliyor.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Portakal, Giresun’a sevk olmak amacıyla başlattığı açlık grevine devam ediyor. Bir insanın birkaç saat ötedeki bir şehre sevk edilmesi, bu kadar zor mu?

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde bulunan Aytaç Kayacan, okunmuş kitaplarınızı bekliyor.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’ndeki Bülent Akar’ın romanı, söylediği şahsa gönderildi.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış İnan’ın göndermiş olduğu 4 karikatürü ve

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Seçkin Savaş’ın göndermiş olduğu 5 karikatürü aldık. Her iki okurumuza da çok çok teşekkürler...

SOYADIM AKYOL DEĞİL!

Bu hafta bana gönderilen mektupların neredeyse yarısında soyadım “Akyol” olarak yazılmıştı. Hani ilk defa mektup yazanları biraz anlıyorum ama yıllardır bana mektup gönderenlerin halen böyle yanlış yazmasını anlayamıyorum. Bunu niçin önemsiyorum: Ben cezaevinde olsam, -ki böyle bir olasılık var- bu mektuplar bana verilmeyecekti. Siz de benim cevap yazmadığımdan hareketle bana kızacaktınız. Bu mektuplar, şimdi bana ulaşıyor ama istese PTT bana vermeyebilir. Tanıdıkları için veriyorlar. Hatta bizim caddede bulunan kimi avukatlara gelen mektupları bile önce bana getiriyorlar. Cezaevi adresi görüyorlar ve bu mektup kesin Hüseyin Aykol’a gelmiştir, diye bizim adrese ulaşıyor.

MEKTUBU GELENLER:
Elif Ekinçi - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Hatice Demir - Elbistan E Tipi Cezaevi
Gurbet Çakar - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Suat Baran - Amasya E Tipi Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Mustafa Acet - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Murat Türk - Bolu F Tipi Cezaevi
Muhammet Bazencir - Bolu F Tipi Cezaevi
Servet Kurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Aytaç Kayacan - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Metin Baran - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Abdulkadir Irmak - Erzurum H Tipi Cezaevi
Bülent Akar - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ali Demir - G.Antep H Tipi Cezaevi
İbrahim Halil Demir - İnegöl M Tipi Cezaevi
İlhan Şaylı - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Veysi Biçen - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Erdi Aysal - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysi Arancak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Evren Zenci - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Lokman Laçin - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Metin Gürbüz - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Taner Hacılar - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Ahmet Parlak - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Savaş Altun - Şırnak T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Portakal - Trabzon E Tipi Cezaevi
Cihat Sami - Van F Tipi Cezaevi
İhsan Abo - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik