Vay, vay, vay!

Hala Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Batıbey, 11 Aralık 2011 günü gerilla olarak yakalandı. Yargılanması tam üç yıl sürdü. 11 Aralık 2014 günü yapılan son duruşmasında 24 kez ağırlaştırılmış hapis, 224 yıl hapis ve yaklaşık 30 bin lira para cezası almış. Almış diyoruz; çünkü okurumuz bu durumu daha yeni duydu. Hüseyin Batıbey, Patnos’ta sürmekte olan duruşmalarına bizzat katılmak için defalarca başvurdu. Kendisine SEGBİS yöntemiyle katılması istendi. Ancak kendisi bunca hayat-memat meselesi bir davayı çoğunlukla kimin ne dediği anlaşılmayan video sistemiyle katılmayı haklı olarak reddetti. Böylece hem kendisinin hem de avukatının olmadığı bir duruşmada, son savunması da alınmayarak olmayacak ağırlıkta ceza yağdırılmış. İnsan ne diyeceğini bilemiyor. Bu arada, okurumuzun ailesine daha yakın olacağı Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevki de ısrarla reddediliyor.

Halen Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Meşe, akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavi amaçlı olarak Siirt E Tipi Cezaevi’nden Ankara’ya gönderilmişti. Üçüncü evredeki kanser hastalığı nedeniyle aldığı ilaçlar yüzünden ayağa kalkamaz hale geldi ve 18 Mart 2015 gününden itibaren doğru dürüst bir şey yiyememekte. ATK raporu alması için İstanbul’a gönderilmediği gibi, 3 Mart 2015 tarihinden itibaren cezası bir yılın altına düştüğü halde denetimli serbestlik yasasından da yararlandırılmamakta. 66 yaşında bir insanın cezaevinde ölmesine seyirci kalan yetkililerde bir gram bile vicdan yok mu?

Antep H Tipi Cezaevi’nde bulunan Cesim Kaynar, cezası bir yılın altına düştüğü için bir ilçe cezaevine sevkini istemiş. Böylece geldiği Hilvan K1 Tipi Cezaevi’nde denetimli serbestlik yasasından yararlanmak üzere başvurmuş. Ancak cezaevi yönetimi, bu şekilde gelenleri üç ay daha cezaevinde tuttuktan sonra, yasayı yürürlüğe koyuyormuş.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, topladıkları 2350 lirayı Kobanê’deki zafer sonrasında inşa amacıyla gönderdiler.

Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen kişiler İsmet Karar ile Cihan Yaşar’dır. Arkadaşlarının dikkatine!..

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Çakan, Muş E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine!..

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nin D-13 Koğuşu’ndan Newroz kutlaması geldi; ancak faks metni öyle çekilmiş ki, isim yok.

AMAN DİKKAT!

Telefon ve faks numaralarımız aynı ama adresimiz değişti:

YENİ ADRESİMİZ:

Mithatpaşa Cad. No: 56-8

06420   Kızılay - ANKARA

Çalıştaya katılım çağrısı

İnsan Hakları Derneği Amed ve İzmir'de İnsan Hakları Derneği hapishaneler komisyonu üyeleri ve STK’ler iki çalıştay gerçekleştirmiştir. Haziran ayına kadar derneğimiz Akdeniz ve Marmara bölgesinde de çalıştay gerçekleştirecektir.

İHD siyasi tutsaklar ve mahpuslarla da böylesi bir çalıştay kararı almıştır. “Mademki duvarlar engel biz bu duvarları yıkar ortak sözümüzü kamuoyuna paylaşırız” dediler.

Hapishanelerde bulunan tüm mahpuslar ve siyasi tutsaklara buradan çalışma yaptığımız konuları yolluyoruz. Bu konu başlıklarında bizlere görüş ve önerilerini sunarlarsa, duvarların arkasında olan dostlarımızın ve insan hakları savunucularının ortak bir sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşacağız.

1. KONU BAŞLIĞI: KAPATILARAK CEZALANDIRMANIN TARİHSEL SÜRECİ

Kapatarak cezalandırmanın tarihi, Hapishanelerin bir cezalandırma aracı olmasındaki iktidar politikaları ve katliamlar, küresel ölçekte hapishane uygulamalarındaki benzerlikler ve farklar, hapishanesiz bir dünya için alternatif öneriler

2.KONU BAŞLIĞI: İNFAZ KOŞULLARI AÇISINDAN HAPİSHANELER

İnfaz rejimine ilişkin ulusal mevzuat ve uluslararası hukuk, hasta mahpuslar, ağırlaştırılmış müebbet uygulaması, hapishanelerdeki şiddet politikası olarak işkence ve kötü muamele ile her türlü keyfi uygulamalar. İnfazı ağırlaştıran uygulamalar: Disiplin cezaları, infaz yakmalar, sürgün sevkler

3. KONU BAŞLIĞI: HAPİSHANELER VE TECRİT UYGULAMALARI

4. KONU BAŞLIĞI: ÇOCUK, KADIN VE LGBT BİREYLER VE ENGELLİLERİN HAPİSHANELERDEKİ DURUMU

Bu kampanyamızı tüm mahpuslar ve siyasi tutsaklarla paylaşıyoruz. Çalışmamız 30 Haziran 2015 günü sonuçlanacaktır. Temmuz ayı içerisinde sonuç bildirgemizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ateşin düştüğü yerde durma ısrarını gösterenler bizler olacağız.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ HAPİSHANELER KOMİSYONU

MEKTUBU GELENLER:

Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Erkan Tanrıkulu - Bayburt M Tipi Cezaevi
Ethem Cagır - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İsmet Karar - Erzincan T Tipi Cezaevi
Ali Demir - G.Antep H Tipi Cezaevi
Yücel Sürücü - G.Antep H Tipi Cezaevi
Nihat Ataç - G.Antep H Tipi Cezaevi
Cesim Kaynar - Hilvan K1 Tipi Cezaevi
Ramazan Kortak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ergül İnce - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ömer Dağ - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Süleyman Dirbaz - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Hüseyin Çakan - Muş E Tipi Cezaevi
A. Hamit Babat - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Eker - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yusuf Candemir - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Turgay Ural - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Adnan Karakaş - Trabzon E Tipi Cezaevi
Hüseyin Batıbey - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik