Tutsak karikatürist Mehmet Boğatekin'in çizimi "firar" krokisi diye yasaklandı...

“Uzun yıllardır karikatür dosyamda bulunan henüz tamamlamadığım bir karikatür taslağım, yapılar rutin bir aramada tünel krokisine benzetilerek el konuldu. Taslağın geri verilmesi için Müdürlüğe bugün dilekçe yazdım. Şunu da belirttim. Eğer kaçma-firar etme gibi bir düşüncem olsaydı 26 yıl hapis yattıktan ve son 3 yılım kaldıktan sonra gerçekleştirmezdim daha erken yapardım“

Mehmet BOĞATEKİN, T Tipi Hapishane A-21, Burhaniye/BALIKESİR

Merhaba Adil Abi

                Diliyorum ki iyisiniz, ben-bizler de iyiyiz. Hapishanede korona tedbirleri kalktı ama atölye faaliyetleri henüz başlamış değil koğuşta çalışmalarımı sürdürüyorum.

                10 yıl önce küçük Öykü bize yolladığı bir fotoğrafında avucundaki salyangoz tünel taslağına benzetilerek bir cezaevi yönetimi tarafından el konulmuştu. Benzer bir olayı geçtiğimiz günlerde ben de yaşadım. Uzun yıllardır karikatür dosyamda bulunan henüz tamamlamadığım bir karikatür taslağım, yapılar rutin bir aramada tünel krokisine benzetilerek el konuldu.

                Bilirsiniz karikatürcüler mahkum-tünel esprilerini karikatürlerine sık sık konu yaparlar. Ben de o espriyi görselleştiren bir çizim yapmıştım. Espri çok ciddiye alındı galiba!

                Taslağın geri verilmesi için Müdürlüğe bugün dilekçe yazdım. Şunu da belirttim. Eğer kaçma-firar etme gibi bir düşüncem olsaydı 26 yıl hapis yattıktan ve son 3 yılım kaldıktan sonra gerçekleştirmezdim daha erken yapardım.

                Maalesef espriler yanlış anlaşılıyor. Geçen gün Sokrates ile ilgili yazdığım Kürtçe bir espri de yanlış anlaşılmıştı. Yunanlı bir filozof Sokrates’ten bahsederken “Ben onun kadar ‘gunıkreş’ değilim diyordu. Gunıkreş Kürtçede deyimleşmiş bir sözcüktür. Gözü kara, cesaretli anlamına gelir. Bilirsiniz deyimler bir başka dile doğrudan çevrilmezler o dildeki anlamına göre çevrilirler. Muhtemelen bu sözcük doğrudan çevrilmiş ve siyah taş..lı olarak çevrilmiş ki o da anlamını bozuyor, uymuyor.

                Yeniden görüşmek umuduyla sevgi, saygılar.

Mehmet BOĞATEKİN

T Tipi Hapishane A-21

Burhaniye/BALIKESİR