Tuhaf şeyler!

Ömer Utan, aldığı 17 yıl hapis cezası nedeniyle Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde, 4 yıldır yatıyordu. Ancak Yargıtay, okurumuzun aldığı cezanın örgüt üyeliği kısmını bozup, diğerlerini onaylayınca, cezaevi yönetimi, “Sen örgüt üyesi değilmişsin; o nedenle seni burada tutamayız” deyip, kendisini Kandıra 1 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sürgün etmişler. Okurumuzun itirazı üzerine, yeniden kaldığı F Tipi Cezaevi’ne geri gelemese de, orada konulduğu adlilerin bulunduğu ilk koğuştan, yurtseverlerin bulunduğu bir koğuşa geçebilmiş. Ancak okurumuz, haklı olarak soruyor: “Benim cezamda onanan kısmında, örgüt propagandası var. Dahası örgüt üyeliği kısmı, yeniden mahkemede görülecek. Belki de mahkeme, örgüt üyeliği cezamda ısrar edecek” diyerek, cezaevi yönetiminin kendisini adlilerin bulunduğu cezaevine gönderme konusunda gösterdiği aciliyetinin manidar olduğunu belirtiyor.

PKK davasından Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız şöyle diyor: “Çok kısıtlı imkanlarımızla Şengalli Êzidî halkımıza ulaştırılmak üzere kendi aramızda topladığımız 510 parça giyim eşyası ile 1000 (bin) lirayı, TUHAD-FED’in Diyarbakır adresine yolladık. Bunun çok sınırlı bir katkı olduğunu biliyoruz. Ancak, bir nebze de olsa Lorinlerimizin açlığını giderecekse, bundan mutluluk duyarız. Son olarak, vicdan sahibi tüm insanlara çağrıda bulunuyoruz. Êzidîlere uygulanan bu vahşi soykırıma sessiz kalmayın! Herkesi ahlaki, vicdani ve insani sorumluluğa çağırıyoruz...”

Sincan Kadın Hapishanesi’nde bulunan MLKP, TKP/ML ve MKP dava tutsağı kadınlar, Silopi’deki Êzidî kardeşlerimize, kadınlara ve çocuklara ulaştırılmak üzere, oyuncak, giysi ve yiyecekten oluşan koliler gönderdiler. Başta kadınlar olmak üzere, tüm ezilenlere Êzidî halkımızla dayanışma çağrısında bulunuyorlar.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yaşamakta M. Sait Uğurlu, bir itirafçının iftirası nedeniyle üç yıldır tutuklu bulunuyor. Halen Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurumuzun hastalığı gün geçtikçe artmakta.

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdulhalık Çağır, yüzde 70 oranında göremiyor. Bu yüzden, okurumuz iki kez Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Ancak, ATK, okurumuzu çağırmadan, iki kez “cezaevinde kalabilir” raporu düzenledi. Ne diyeceğimi, bilemiyorum!

Dokuz ay önce Muş E Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Savaş Altun, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Siirt E Tipi Cezaevi’nden M. Şefik Uçkan da Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Antalya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Naif Taşalan, Amed Aydın ve Şahin Durmazel, kendi talepleri üzerine İzmir’deki Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk oldular. Arkadaşlarının dikkatine...

Bandırma 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde bulunan H. Mehmet Kurhan’ın Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk talebi onaylandı. Yakında Şırnak’a gönderilecektir. Arkadaşlarının dikkatine...

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hakkı Aygün şöyle diyor:

Annemin vefatından dolayı, duyarlılık gösterip, başsağlığı mesajı gönderen, duygu ve düşüncelerini paylaşan değerli desteklerini sunan tüm arkadaşlara ayrı ayrı en kalbi duygularımla teşekkür ediyor, sevgi, saygı ve selamlarımı iletiyorum!

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar ve yurtsever adli tutsaklar, Maxmûr Kampı’ndan haber iletirken soysuz IŞİD çetelerinin açtığı ateşle ölümsüzlüğe ulaşan gazeteci Deniz Fırat’ın (Leyla Yıldızhan) ailesine başsağlığı dileklerinde bulundular.

Sinop E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Êzidî Kürtler ve Şii Türkmenler için para yardımında bulunmak istiyor. Kampanyalarda para yardımı kabul edilmiyor. Satın alacakları gıda başta olmak üzere kimi ihtiyaçları Silopi Belediyesi’ne gönderebilirler. Adres: Silopi Belediyesi / Silopi / ŞIRNAK

Uzun bir firar döneminden sonra, yakalanan Serdal Akıllı, şu anda Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine! Serdal Akıllı ve Mesut Deniz’in bulunduğu odada yarı felçli Salih Tuğrul bulunuyor. İki kere kalp krizi geçiren, beynine giden pıhtıdan dolayı konuşamayan, yürüyemeyen 56 yaşındaki Salih Tuğrul, “toplum güvenliği tehlikeye girer” bahanesiyle tahliye edilmiyor.

Afyon-Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kutbettin Çoban, Recep Motur, Mehmet Turgay, M. Zeki Karataş, Hamdullah Çınar ve Baver Eye, Amed’de eğitimde yaşanan kaza sonucu, 8 Ağustos 2014 yaşamını yitiren Hakim Çoban (Harun Koçer) ve Yusuf Birsen’in (Brusk Amed) ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundular.

İnebolu M Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Bakır’ın göndermiş olduğu 5 karikatürü aldım. Teşekkürler...

Bandırma 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nden bir okurumuz 4 sayfa uzunluğunda bir yazı göndermiş. Uzun yazıları yayınlayamadığımızı, on bin sekiz yüz altmış yedinci kez hatırlatıyorum!

Zazakî dergiye yazı isteniyor!

Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde çıkarılmaya başlanan VER Bİ ROC isimli Zazakî dergiye, her türden yazılarınız bekleniyor. Adres şöyle:

Memet Yıldırım ya da Yoldaş Fırat 1 No’lu F Tipi Cezaevi Kırıklar - İZMİR

MEKTUBU GELENLER:

Selvi Kalen - Kırşehir E Tipi Cezaevi
Esmer Ece - Karataş Kadın Kapalı Cezaevi
Remziye Vatansever
 Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
İhsan Hoşer - Batman M Tipi Cezaevi
Ahmet Akkurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Halil Tür - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Recep Motur - Dinar T Tipi Cezaevi
M. Serhat Polatsoy - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Metin Baran - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Serdal Akıllı - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Lütfi Yavuzaslan - Edirne F Tipi Cezaevi
Vahit Bingöl - Erzurum E Tipi Cezaevi
Cezmi Aksu - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Orhan Seven - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Hakkı Aygün - Karabük T Tipi Cezaevi
Naif Taşalan - Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi
Memet Yıldırım - Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi
Ömer Utan - Kocaeli 1 No’lu T Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Abdulhalık Çağır - Muş E Tipi Cezaevi
Fevzi Sevmiş - Silivri 8 No’lu L Tipi Cezaevi
Musa Sağın - Sinop E Tipi Cezaevi
Cesim Keserli - Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevi
Savaş Altun - Şırnak T Tipi CezaeviZeki Temel - Trabzon E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik