Sincan Hapishanesi'nde kadın tutsaklara saldırı

Sincan Kadın Hapishanesi'nde bulunan, MLKP, TKP/ML ve DHKP-C davası tutsakları, adliyeye götürüldükleri sırada, hapishane girişinde asker ve gardiyanların saldırısına uğradı. Tutsaklar, hücrelerine kadar yerlerde sürüklendi, darp edildi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Aralık 2015 Çarşamba

ANKARA- Sincan Kadın Hapishanesi'nde mahkemeye giden kadın tutsaklara saldırı düzenlendi.

Ankara katliamını protesto ettikleri için haklarında soruşturma açılan MLKP, TKP/ML ve DHKP-C davasından tutuklu olan kadınlar, dün duruşma için adliyeye götürülecekleri sırada saldırıya maruz kaldı.

Hapishane girişine gelen kadın tutsaklardan, yanlarında götürmek istedikleri kitap ve yiyeceklere izin verilmeyeceğini söyledi. Hapishane açıldığı günden beri, adliye ya da hastaneye gidişlerde su, kitap ya da yiyecek aldıklarını belirten tutsaklar, bu keyfi uygulamayı kabul etmedi. Bunun üzerine "müdahale ekibi" olarak adlandırılan çok sayıda asker ile gardiyan, hapishane girişine geldi. Hapishane 2. müdürünün "Önce ağırlaştırılmışları alın" emri üzerine asker ve gardiyanlar kadın tutsaklara saldırdı. Birbirlerine kenetlenen kadın tutsaklar, hücrelerine kadar yerlerde sürüklendi, darp edildi.

ETHA'ya faks gönderen Muhabbet Kurt, ciddi yaralanmalar olmadığını ancak tüm kadınların bedenlerinde morluklar olduğunu ve üzerlerindeki kıyafetlerin tamamen parçalandığını belirtti.

Darp edilerek hücrelerine götürülen kadın tutsaklar, kapıları döverek ve "Devrimci tutsaklar teslim alınamaz", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla saldırıyı protesto etti.

'19 ARALIK'TA YİNE AYNI YERDE, DİRENİŞ MEVZİLERİNDEYİZ'
Kurt, gönderdiği faksta: "Sincan Kadın Hapishanesi, Suruç katliamıyla birlikte startı verilen Saray'ın savaşını kadın tutsaklar üzerinde tırmandırarak sürdürüyor. Soruşturmalar, disiplin cezaları, rutin hale getirildi. En son yaşadığımız saldırı karşısında direndiğimiz için muhtemelen soruşturma açılacak. 19 Aralık katliamının 15. yılında yine aynı yerde, direniş mevzilerindeyiz. Devrimci irademiz teslim alınamaz".

Kaynak: www.etha.com.tr

İlişkili İçerik