Pişmanlık dayatması

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Behruz Akgöl, cezası bir yılın altına düştüğü için “denetimli serbestlik” hakkından yararlanmak için başvurmuş; ancak “örgütle ilgim yok” dersen, bırakırız” demişler. Okurumuz, “örgütle ilgim olduğu iddiasıyla hapis cezası verenler, şimdi de örgütle ilgim olmadığımı söylememi istiyorlar” deyip, böylesi bir saçmalığı kabul etmediğini belirtmiş ve bu nedenle, son yılı da içeride geçirecek.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan 12 okurumuz, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. Bu cezaevinde bulunan Mehmet Saruhan, İsa Gürbüz, Hakan Algül, A.Ozan Özbek, Zeki Baltacı, Ramazan Durmaz ve Cahit Başkara, Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Batman M Tipi Cezaevi’nde Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevini 25 Ekim 2015 günü PJAK’lı tutsaklar Seçil Bozkuş, Zeynep Kaplan ve PKK’li tutsaklar Erdal Tuncel, Mahmut İtmez, Yunus Özher, A. Rahim Akçil, M. Arif Yöyler, Çekdar Yürek, İlyas Aslan, Kadri Şahin, Orhan Dayan, Eşref Toptamur devraldılar.

Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunan Engin İsnaç, Mehmet Sezer, A. Kadar Tatlı, İ. Halil Demir ve Sebahattin Gürhan Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başlamıştı. 25 Ekim 2014 günü itibariyle açlık grevi nöbetini devralan kişiler ise şunlar: Mehmet Şahin, Bahattin Yıldız, Mustafa Yıldız, Mehmet Türkan ve Fırat Çelebi...

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kamer Çelik, daha önce bir yıl kadar hapis yatmış; ancak söz konusu dosyadan beraat etmişti. Söz konusu hapis süresini, bugünkü dosyasından düşürülmesi için mahkemeye başvurdu. Bu durumda, mahkemenin yapacağı tek şey, söz konusu cezanın mevcut cezadan düşürmek ve yeni bir müddetname vermektir. Ancak Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, bu talebi reddetmiş; hem de 1940 yılından bulduğu bir Yargıtay içtihadına dayanarak. Pes yani. Gerçekten söyleyecek bir söz bulamıyorum!

Silivri 1 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan adli tutuklu Muzaffer Doğan, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 20 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı.

Suna Aras’ın Pencere yayınlarından çıkan “Yıkanmak istiyorum” isimli eseri, sakıncalı bulunarak, Karabük T Tipi Cezaevi’nde içeri verilmemiş. Kitap hakkında hiçbir hukuki soruşturma falan yok ama cezaevi idaresi, elbette onlardan daha iyi bilir.

PKK davasından hükümlü bulunan Yakup Kılıçaslan, Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Davasından insanların bulunduğu -birkaç metre ötesindeki- Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk isteği bir türlü kabul edilmiyor. Bunun nedeni ne olabilir ki?

Van F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan 10 kişi, bir yıl kadar önce Tokat’a bağlı Zile’deki M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Orada izole şekilde bulunan okurlarımız, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerimizi bayiden alamıyorlar ve cezaevlerinden aylık olarak gönderilen haliyle okuyabiliyorlar. Bayinin gazeteleri korktuğu için getirtmediği hikayesi elbette yalan.

Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Koğa’nın kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan gönderebilirsiniz.

Dokuz yıldır cezaevinde bulunan ve daha uzun süre cezaevinde kalması gereken Murat Portakal, bulunduğu Trabzon E Tipi Cezaevi’nden, ailesinin yaşadığı Giresun’a sevk istiyor. Çok mu zor, böylesi bir talebi karşılamak?

En son Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde bulunduğu bilinen Özgür Halk dergisi yazı işlerinden Süleyman Altun’un nerede olduğu merak ediliyor. Bana bir mektup gönderebilir mi?

Batman’da bulunan siyasi tutsaklar, özgür basın emekçisi Kadri Bağdu’ya yapılan alçakça saldırıyı şiddetle lanetliyor ve başta ailesi olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyorlar.

KİTAP ÇALIŞMASI

Rojava Devrim şehitleri için bir şiir kitabı çalışması yapılıyor. Bu konudaki şiirlerinizi şu adrese gönderebilirsiniz:

Erol Şen
2 nolu F Tipi Cezaevi
Kandıra - KOCAELİ

SERGİ İÇİN ÇAĞRI

Şengal ve Rojava’ya yardım amaçlı bir resim sergisi düzenlenecek. Konusu serbest olan sergiye tüm tutsaklardan katılım bekleniyor. Kasım ayı sonuna dek gönderilecek resimler için adres şöyle:

Şilan Yüksekkaya
Gençlik Kültür Merkezi
Cegerxwîn Kültür Merkezi
Kayapınar - DİYARBAKIR

Ar Yayınları’nın adresi:
Kocatepe Mah. Taksim Çeşmesi Sk.
No: 6-2  Beyoğlu - İSTANBUL

MEKTUBU GELENLER:

Jiyan Erdinç - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Denis Cristina Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Şenol Yoldaş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Ramazan Avinç - Batman M Tipi Cezaevi
Mahmut İtmez - Batman M Tipi Cezaevi
Nimet Değiş - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
İsmail Biçen - Bolu F Tipi Cezaevi
Ercan Özmüş - Çanakkale E Tipi Cezaevi
İlhan Örbeyi - Erzurum E Tipi Cezaevi
Hakan Tunç - Erzurum H Tipi Cezaevi
Mehmet Şahin - Ermenek M Tipi Cezaevi
Behruz Akgöl - İskenderun M Tipi Cezaevi
Muhammed İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Altındağ - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Avcı - Karabük T Tipi Cezaevi
Özkan Yaşar - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ertuğrul Tümen - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Murat Koğa - Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi
Muzaffer Doğan - Silivri 1 nolu L Tipi Cezaevi
Taner Hacılar - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Yakup Kılıçaslan - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muzaffer Yılmaz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Portakal - Trabzon E Tipi Cezaevi
Arif Bayram - Van F Tipi Cezaevi
Baran Karadağ - Van F Tipi Cezaevi
Ömer Balıkesir - Zile M Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik