Muğla E Tipi Cezaevi’ndeki sorunlar

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan beş kişi, iki buçuk yıl önce Muğla E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Sadece kendilerinin siyasi tutsak olduğu bu cezaevinde adli tutukluları etkilemesinler diye, müşahedenin basık tavanlı bir odasında tutuluyorlar. Çıktıkları havalandırma o kadar küçük ki, doğru dürüst volta bile atamıyorlar. Bakanlığın ilgili yönetmeliklerinde yer alan sosyal faaliyetlerin hiçbirinden yararlanamayan okurlarımız, müşahade bölümünün üst katlarında bulunan psikopat kişilerin küfürlerine ve gece yarısı sonrasında gürültülerine maruz kalıyor. Bu yüzden, okurlarımızda uyku bozukluğundan kaynaklı hastalıklar söz konusu. Okurlarımızın başka cezaevine sevk istekleri ise kararlılıkla reddediliyor.

Erdi Olhan, örgüt propagandası yapmaktan 11 Temmuz 2013 gününden beri cezaevinde bulunuyor. Okurumuz önce Ağrı M Tipi Cezaevi’ne konulmuş. Ardından Erzurum H Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Siyasi bir suçtan ceza aldığı için siyasi tutsaklarla birlikte kalan okurumuz, cezası bir yıldan aşağıya indiği için kendi isteği olmadığı halde Horasan K2 Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Burada hiç siyasi tutsak olmadığı için, siyasilerin bulunduğu bir cezaevine sevkini istedi. Bir süre sonra okurumuzu, “Seni Erzurum H Tipi Cezaevi’ne götürüyoruz” diyerek, yine sadece adli mahkumların bulunduğu Erzurum E Tipi Cezaevi’ne sevk ettiler. Okurumuz siyasi bir mahkum olarak, adli mahkumların içinde can güvenliğinin olmadığını belirtiyor. Haksız mı? Dahası okurumuzun denetimli serbestlik yasasında da yararlanması gerekir. Ancak bu konudaki dilekçelerine olumlu ya da olumsuz yanıt verilmiyor.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Nusret Yıldız, Hamburg’ta yapılan bir konferansa sunulmak üzere 6 sayfalık bilimsel bir tebliği iletişim adresine gönderdi. Ancak cezaevi yönetimi bu tebliğe el koydu. Bunun üzerine, okurumuz, konuyla ilgili yardımcı olması için söz konusu disiplin kararını ve söz konusu tebliği avukatına göndermek istedi. Ancak avukat ile yazışmalarına idarenin müdahale etme hakkı olmadığı halde, okurumuzun bu mektubuna da idarenin disiplin kararıyla el konuldu. İnsan ne diyeceğini bilemiyor.

Umut Çongar, 2009 yılında örgüt üyeliğinden ceza aldı ve cezasını tamamlayarak Şubat 2014’te tahliye oldu. Bu kez 24 Ocak 2015 günü tutuklandı. Suçlama bir anmada Öcalan’ın flamasını taşımasıydı. Mahkeme bir ay içerisinde mütalaayı kabul etti ve propagandadan 18 ay, örgüt üyeliğinden ise 5 yıl hapis cezası verdi. İlgili Yargıtay kararına rağmen verilen cezayı komik bulan okurumuzun artık Elazığ E Tipi Cezaevi’nde bulunduğunu, arkadaşlarına haber veriyoruz.

Malatya E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Kobanê’nin yeniden imarı amacıyla 2 bin lira topladılar. Bu cezaevinde bulunan tutsaklar, Kobanê direnişi için slogan attıkları için iletişim cezası aldılar. Bu arada, buradaki okurlarımızdan birine getirilen bir eşofmanda sarı, kırmızı ve yeşil renkler olduğu için içeriye verilmemiş. Bu çağda bu kafa, hayret yani!

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Bazencir, Muhammet Bazencir Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne, Ali Karaoğlan ise Bismil ilçe cezaevine ulaşmış bulunuyorlar. Arkadaşlarının dikkatine...

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Erdal Polat, Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Seçkin Savaş’ın göndermiş olduğu 6 karikatürü aldım. Teşekkürler...

İnebolu M Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Bakır’ın göndermiş olduğu 5 çizim ve makalesini aldım. Teşekkürler...

Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde bulunan Refik Eren, kendi isteğiyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine...

Mehmet Nesih Sarıkaya’nın mektubuna haftaya değineceğiz.

Arkadaşları İsmail Eke’nin hangi cezaevinde olduğunu merak ediyor.

Yazılarda bazı arkadaşlar kullanıyor: “Bilindiği gibi” diye başlayan cümlelere çok kızıyorum. Kardeşim, biliniyorsa, niye yazıyorsun?

MEKTUBU GELENLER:

Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Rıdvan Bazencir - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Umut Çongar - Elazığ E Tipi Cezaevi
Erdal Laçin - Elbistan E Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Halil Kaplan - Karabük T Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nusret Yıldız - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Gaffar Bayram - Malatya E Tipi Cezaevi
Adnan Titiz - Muğla E Tipi Cezaevi
Metin Durmaz - Nevşehir E Tipi Cezaevi
Aydın Balarban - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Taner Hacılar - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Emin Ürün - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Erdal Polat - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Refik Eren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Fatih Aydın - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
İhsan Abo - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik