Mahkemeler dosyaları istemiyor

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılınca, Van’da yargılanmakta olan Rojhat Özkan ve arkadaşlarının dosyası Hakkari’ye gönderildi. Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi ise, suç yeri Yüksekova, diyerek dosyayı Yüksekova’ya yolladı. Onlar kabul etmeyip, Hakkari’ye geri gönderilince, dosyaya kim bakacağına karar vermek üzere, konu Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne iletildi. Bu arada, sanıkların tahliye istemlerine de cevap olunmuyor. Zaten iki yıldan fazla bir süredir cezaevinde bulunan kişiler, son 7 aydır fazladan yatıyorlar. Dosyaya kimin bakacağına karar verilinceye kadar, sanıkların tahliye edilmesi, acaba çok zor mudur?

Eşiyle birlikte Silifke’de tatil yapmakta olan Hakkı Fırat hakkında verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandığı için, tutuklanarak Silifke M Tipi Cezaevi’ne konuldu. Burada siyasi tutsaklar olmadığı için, onu havalandırması bile olmayan tek kişilik bir hücreye koydular. Hebatit-B hastalığı tedavisinin sürmekte olduğu Diyarbakır’a sevk istemine niçin hemen yanıt verilmiyor acaba? Bu arada, Hakkı Fırat’ın niçin bu cezayı aldığını merak edenlere anlatayım: Okurumuz Ekim 2012’de milletvekillerinin bulunduğu bir basın açıklamasına izleyici olarak katıldı. Buradan gözaltına alınıp, tutuklandı. 7 ay cezaevinde kalan Fırat’a üçüncü duruşmasında 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi ve tahliye edildi. İşte bu cezayı Yargıtay onaylamış!

G. Antep H Tipi Cezaevi’ndeki kardeşini ziyarete gittiğinde “9 aylık cezan onaylanmış” denilerek Ayten Beget, G. Antep H Tipi Cezaevi’ne konuldu. Bu cezaevinde siyasi kadın koğuşu olmadığı için Karataş Kadın Cezaevi’ne sevkini isteyen okurumuzun talebi 2 ay sonra yerine getirildi; ama 14 saatlik bir yolculuk ardından indiği yer, Muş E Tipi Cezaevi oldu. Arkadaşlarına duyurulur.

Muş E Tipi Cezaevi’nin birinci müdürü, cezaevinde bulunan siyasi tutsaklara “Ben 20 yıllık müdürüm. Size zindan içinde zindan yaşatacağım!” demiş. Cezaevindeki kişilerin varolan haklarını bile tırpanlamaya çalışan, odalara kamera takma girişiminde bulunan cezaevi yönetiminin, okurlarımıza yönelik saldırıları yasa dışıdır. Bunun sonuçları, ilgili yetkililer için hiç de iyi olmaz!

Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız Rojava’ya gönderilmek üzere 20 parça elbise toplamışlar ve TUHAD-FED’in Diyarbakır’daki adresine iletmişler. Okurlarımız ayrıca Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına 8 imza ile katılmışlar. Bu cezaevindeki okurlarımız, Rojava’ya okunmuş kitaplarından da göndermek istiyorlar; ancak bu süreç kolay değil. Bu nedenle, okunmuş kitaplarınızı, bu köşede yayınladığım kitap ihtiyacı olan cezaevindeki kişilere gönderilmesinde yarar var.

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nuri Özen, 14 Temmuz 2014 günü Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Epilepsi hastası olduğu için “tek başına kalamaz” diye üç raporu bulunan okurumuz, tek başına bir hücreye konulmuş. M. Nuri Özen’e bir şey olursa, “Biz yasa ve yönetmelikleri uyguluyoruz” diyen cezaevi yönetimi sorumlu olacaktır.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Şevket Yılmaz ve Cevdet Bayır, İsrail devletinin Gazze halkına yönelik saldırılarını protesto etmek için 21-22 Temmuz 2014 günleri açlık grevi yaptılar.

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hepatit-B hastası İbrahim Yağız’ın, ailesinin yakınlarındaki bir cezaevine sevk isteği kabul edilmiyor. Oysa okurumuzun tedavisi, ailesinin yakınlarındaki bir hastanede daha kolay yapılabilir.

Karabük T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız şöyle diyor: Aynı cezaevinde birlikte kaldığımız Hakkı Aygün arkadaşımızın annesi Fatma Aygün’ün vefat ettiğini öğrendik. Hem Hakkı Aygün arkadaşımıza hem de Aygün ailesine, dost ve sevenlerine başsağlığı diliyor ve acılarını paylaştığımızı belirtiyoruz!

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde hazırlanan Roberi dergisinin 4. sayısı çıktı. Bu dergi, dışarıda ilgiyle izleniyor. Dışarıdaki okurlarımız, bu dergiyle ilgili duygu ve düşüncelerini iletmek üzere bir muhatap arıyorlar. Bu hususta gönderilecek mektuplar için isim ve adres verilebilir mi?

Van F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Mazlum Altınok, arkadaşları Harun Pala ve Mustafa Yiğit’in nerede olduğunu merak ediyor.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fesih Nardan’ın babası A. Haluk Nardan, 15 Temmuz 2014 günü vefat etti. Başta Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Şirin Durdu olmak üzere kendisini tanıyan tüm okurlarımız Nardan ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Kobanê’de yaralanıp, bu hafta şahadete ulaşan Mustafa Arslan’ın değerli annesi Emine Arslan’a ve tüm Arslan ailesiyle Suruç halkına başsağlığı dilekleri iletiliyor.

Ramazan Bayramı ile ilgili çok sayıda kutlama kartları geldi. Teşekkürler...

İçerideki bazı okurlarımız Cumhurbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın kampanyasında kullanılmak üzere para yardımı yapmak istediklerini ama parayı nereye yatıracaklarını bilemediklerini yazmışlar. Havale adresini buradan veriyorum. Tutuklu ve hükümlülerin para yatırmasında hiçbir yasal engel yoktur.

Selahattin Demirtaş

Ziraat Bankası TBMM Şubesi
Şube No: 0903
Hesap No: 31583126 - 5004
IBAN No: TR68 0001 0009 0331 5831
2650 04

MEKTUBU GELENLER:

Leyla Ülgen - Muş E Tipi Cezaevi
Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Fatih Güler - Beycuma M Tipi Cezaevi
Mazlum Nergis - Bolu F Tipi Cezaevi
Yaşar Alat - Bolu F Tipi Cezaevi
Nihat Ekmez - Burdur E Tipi Cezaevi
Bülent Buluç - Çorum L Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Dinar T Tipi Cezaevi
Murat Dağtekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Masum Bilgiç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İlhan Şaylı - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Kahraman Güvenç - Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Adanmış - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysi Oğuz - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şükrü Akbaş - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahmut Ulusan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi
İbrahim Yağız - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nuri Özen - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cahit Erol - Muş E Tipi Cezaevi
Ramazan Tuncel - Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi
Hakim Yavaş - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi
Mazlum Altınok - Van F Tipi Cezaevi
Rojhat Özkan - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik