Kobanê’ye inşa yardımı

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nesih Sarıkaya’nın, birçok hastalığı var. Sonunda Kocaeli Araştırma-Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. Orada Sağlık Kurulu Raporu almak üzere, birçok bölümde hastalıkları tespit edilmeye başlandı. Okurumuz, nihayet hastaneye sevk edildiği için memnun; ancak oradaki hızı görünce, “buradan rapor almam aylar sürecek galiba”, diyor. Sarıkaya, hakkında “memura hakaret” ettiği iddiasıyla götürüldüğü Kandıra Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunmasını Kürtçe olarak yapmak istemiş. Bunun üzerine mahkeme, önce Türkçe biliyorsun, Kürtçe’ye gerek yok demiş; okurumuzun diretmesi üzerine de çevirmen parasını verirse, Kürtçe savunma yapabileceğini söylemiş. Hani Kürtçe savunma serbest bırakılmıştı?

İskenderun’da 6-8 Ekim serhildanı gerekçe gösterilerek tutuklanan 10 kişinin ilk duruşması 26 Şubat 2015 günü yapıldı ve yaşları 18’den küçük 7 kişi tahliye edildi. Yaşları 18’den büyük olan 3 kişinin tutukluluk hali sürüyor. İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, son günlerde çocuk tutsaklara yönelik taciz, tecavüz ve işkencelerin önlenmesi için ilgili kurumlara yazı yazıp göndermişler.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız Kobanê için topladıkları 1000 lirayla 15-17 kolilik acil yaşam malzemesi satın alarak Diyarbakır’a gönderdiler. Aynı hassasiyeti dışarıdaki halkımızdan da bekliyorlar.

Yine Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, son günlerde cezaevlerindeki çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve işkencelere karşı kamuoyunun ayağa kalkması gerektiğini düşünüyorlar. İnsanlığa karşı işlenen suç kapsamında gördükleri bu duruma karşı sessiz kalmayacaklarını belirtiyorlar.

PKK davasından hükümlü Bedrettin Hasar, beş ay önce Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne getirildi. Bulunduğu yerde, PKK davasından hiç insan olmadığı için yandaki cezaevine geçmek istiyor. Okurumuz, gerek yazılı gerekse de sözlü olarak hemen yan taraftaki Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne geçmek istediğini cezaevi yönetimine iletti. Bu talebi yerine getirilmediği gibi, bulunduğu odaya bağımsız biri verilmiş. Okurumuz can güvenliğinin olmadığını ve başına gelebileceklerden cezaevi yönetiminin sorumlu olduğunu kamuoyuna iletiyor.

İçerideki okurlarımız gazetelerimizde tanıtımı yapılan yeni dergilerin adreslerinin de yazılması gerektiğini belirtiyorlar. Dahası parasıyla satın almak istedikleri Kürtçe dergilerimize yazdıklarında olumlu ya da olumsuz yanıt alamadıklarından yakınıyorlar.

Medyaya erişim durumları kısıtlı olan cezaevlerindeki okurlarımız Kobanê ve Şengal’deki çatışmaların an itibariyle yerleri hakkında sık sık harita yayınlamamızı istiyor.

Kastamonu-İnebolu M Tipi Cezaevi’nde bulunan Hikmet Karakuş, kendi isteğiyle Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine...

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Faruk Öztürk, Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Çok sayıda Newroz kutlaması geldi. Biz de, sizlerin Newroz’unuzu kutluyoruz!

MEKTUBU GELENLER:

Fermani Çetin - Bolu F Tipi Cezaevi
Ercan Özmüş - Çanakkale E Tipi Cezaevi
Hikmet Karakuş - Erzincan T Tipi Cezaevi
Ferhat Üstündağ - Erzurum H Tipi Cezaevi
Burhan Kartal - Erzurum H Tipi Cezaevi
Samet Aydemir - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Yusuf Başaran - İskenderun M Tipi Cezaevi
M. Muhammed İnal
Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
A. Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Bedrettin Hasar
Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Eker - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Tahsin Barutçu - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Arslan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Adnan Karakaş - Trabzon E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik