Kobanê için açlık grevindeler

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kampanyaya 121 imza ile katılmışlardı. Şimdi de Rojava ve Şengal’e yardım için düzenlenecek olan resim sergisine 70 tablo ile katkıda bulundular. Buradaki okurlarımız, kendi cezaevlerinden tedavi için Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulmecit Aslan’ın durumunun her geçen gün kötüleştiğini belirtip ve kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyorlar. ALS hastası olan Lokman Akbaba’nın artık iştahının kesildiği ifade ediliyor.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ali Çabuk, Kenan Gezici, Şiraz Işık, Sadettin Yaşar, Habib Güler, Abdullah Altuntaş, Kazım Karatoprak, Turan Günana ve İsmail Ayıktır, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 100 civarındaki PKK’li tutsak, 5’er günlük devreler halinde, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Amasya E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 15 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

Ümraniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Remzi Topdemir, Hasan Ahmet Reşit, Kazım Benek, Bilal Şükür ve Yılmaz Kahriman, Kobanê’ye yardım koridoru açılması talebiyle 25 Ekim 2014 gününden itibaren süresiz dönüşümlü açlık grevine başladılar.

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Süleyman Benzer, Emrullah Abay ve Yusuf ilk grup olarak 10 gün açlık grevi yaptılar. 2. gruptaki Rahmetullah Kaplan, Mustafa Türkoğlu ve Hamza Üngür, açlık grevi eylemini devraldılar.

Şengal ve Rojava Kürtleri için başlatılan kampanyalara Karabük T Tipi Cezaevi’nde kalan okurlarımız da katıldı. Topladıkları 1000 lira ve giyim eşyalarını ilgili kurumlara ulaştırdılar.

Şırnak T Tipi Cezaevi yönetiminin, burada bulunan tutsaklara yönelik provokasyon hareketleri sürüyor. Arama adı altında koğuşlara giren asker ve gardiyanlar, odaları öyle arıyor ki; tüm eşyalar altüst olduğu gibi, televizyonu düşürerek kırmak gibi hareketlerde bulunabiliyorlar.

Cezası bir yılın altına düşen Mesut Kutluk, bulunduğu Burdur E Tipi Cezaevi’nden Silopi K1 Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Bu cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar Beşir Çakır, Mehmet Yakıt, M. Şerif Yağız ve Mesut Kutluk, Adana’da katledilen Azadiya Welat dağıtımcısı Kadri Bağdu’nun ailesine ve özgür basın çalışanlarına başsağlığı diliyorlar.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Süleyman Alğan hakkında, ailesiyle yaptığı haftalık telefon konuşmasında, telekonferans aracılığıyla başkalarıyla da konuştuğu iddiasıyla soruşturma açılmış. Konuşulan ev telefonu, bu aletle nasıl telekonferans düzenlenebilir ki? Amaç, varolan hakları da kullandırmamak olsa gerek.

Hakkında verilen bir ceza onandığı için Hakkari’de tutuklanan Özgür Eksik, önce Hakkari E Tipi Cezaevi’ne konuldu. Ardından Van F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen okurumuz, ailesinin oturduğu Mersin ya da yakınındaki cezaevlerinden birine -yol masrafını kendi karşılamak üzere- sevk olmak istiyor.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan İbrahim Tekin, Sevim Belli ve Gencay Gürsoy’a selam ve saygılarını gönderiyor.

Daha önce Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Polat, kendi isteğiyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine!..

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Habib Tekin, daha önce Siirt E Tipi Cezaevi’nde bulunan Yavuz Sarar’dan iki yıldır haber alamıyormuş. Kendisinin ya da tanıyanların Habib Tekin’e mektup yazması ya da haber vermesi isteniyor.

DÜZELTME: Erol Şen, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndedir. Daha önce yanlış yazmışım!

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, daha önce Bingöl Cezaevi’nde birlikte kaldıkları ve cezaevinden tahliye olduktan sonra gittiği Kobanê’de şehit düşen Baran Günana’nın ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Karabük T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen, uzun süre tahliye edilmeyen; edildikten kısa bir süre sonra yaşamını yitiren Ramazan Özalp’in ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor ve acılarını paylaşıyorlar.

Taziye teşekkürü!

Kobanê direnişinde yaşamını yitiren kız kardeşi Pelda Sağlam (Arîn Dersim) için Hatay E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsum Sağlam’a başsağlığı dileklerinde bulunan kişilere okurumuz, teşekkür ediyor. Talepte bulunanlara ailesinin adresini veriyor:

Mekiye Sağlam
Tılmerc Mah. 3853 Sok.
Paul Sitesi A Blok No:2
Merkez - BATMAN

Uluslararası insan hakları kuruluşlarının adresleri:
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi      
Hamalbaşı Cad. No: 22
Dükkan 2-D2-D3-D4
Beyoğlu - İSTANBUL

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği
Sancak Mah. Tiflis Cad. 552. Sok. No:3
06550  Çankaya - ANKARA

Birleşmiş Milletler - Türkiye   
BM Binası, Birlik Mah. 415. Cad. No:11
06610  Çankaya - ANKARA

MEKTUBU GELENLER:

Fethi Yaşa - Amasya E Tipi Cezaevi
Şahin Tanrıverdi - Amasya E Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Orhan Seven - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Mahsum Sağlam - Hatay E Tipi Cezaevi
Hamza Üngür - İskenderun M Tipi Cezaevi
Bahattin Keskin - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Bahattin Keskin - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Kenan Kayacan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Erol Şen - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi
Cihan Özyıldız - Karaman M Tipi Cezaevi
M. Sait Zambak - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Özgür Yıldırım - Nazilli E Tipi Cezaevi
Mesut Kıtlık - Silopi K1 Tipi Cezaevi
İbrahim Tekin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mahmut Şeran - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Süleyman Alğan - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Polat - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Erhan Özel - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Habib Tekin - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Koç - Trabzon E Tipi Cezaevi
Görgin Oktar - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Şerafettin Demir - Van F Tipi Cezaevi
Özgür Eksik - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik