F 231.Oturma İbrahim Halil Güngör Serbest Bırakılsın!

"Bizler de diyoruz ki yüzümüz her zaman hapishanelere dönük olacak. Bulunduğumuz her alanda hapishanelerde yaşatılan tecrit politikalarını anlatarak bu uygulamaları yapanları kamuoyuna teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz."

BASINA VE KAMUOYUNA
27.08.2016

Ülkemizde, yaşanan darbe girişimi; Ardından OHAL'in ilan edilmesiyle demokrasi ve insan hak ve özgürlükleri konusunun tamamen gündemden çıkartıldığını görüyoruz.

Toplumun devrimci,demokrat kişi ve kurumlarına karşı başlatılan baskı, şiddet, korkutma ve sindirme politikalarının yoğun olarak yaşandığı alanların başında hapishaneler gelmektedir. Özellikle F Tipi hapishanelerdeki tecrit ve tredman politikalarıyla insanlık dışı davranış ve uygulamalarda sınır tanımamaktadır. Özellikle yaşadığımız Marmara Bölgesi'ndeki hapishanelerden (Örn: Tekirdağ, Silivri, Edirne, Balıkesir...) aldığımız başvuru ve mektuplara bağlı olarak; tecrite bağlı yoğunlaşarak artan hak ihlalleri olduğunu bilmenizi isteriz.

Diğer yandan bu mektupları yazan siyasi tutsaklar; kendilerine yapılan baskı ve işkenceyi adeta ikincil duruma getirerek başka bir gerçekliği vurgulamaktadırlar. Adli mahpusların geceler boyunca işkenceye maruz kaldığını, onların acı çığlıklarından psikolojilerinin altüst olduğunu belirterek insan hakları savunucularını duymaya ve duyarlı olmaya çağırmaktadır.

Bizler de diyoruz ki yüzümüz her zaman hapishanelere dönük olacak. Bulunduğumuz her alanda hapishanelerde yaşatılan tecrit politikalarını anlatarak bu uygulamaları yapanları kamuoyuna teşhir etmekten vazgeçmeyeceğiz.
Bugün, cinayet işlediği gerekçesiyle 25 yıl hapis cezası verilen adli mahpus İbrahim Halil Güngör'ün durumunu gündemleştireceğiz.
İbrahim Halil Güngör 1945 doğumlu olup yaklaşık 72 yaşındadır. 2009 yılında tutuklandığında zaten ciddi sağlık sorunları vardır. Tutuklanmadan bir süre önce pankreas ameliyatı olmuş bu ameliyat oldukça ağır geçirildiği için tam sağlığına kavuşamadan hapse girmiştir.
2011-2013 yılları arasında bulunduğu Kartal Hapishanesi ile Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi arasında sürekli gidip gelmiştir. İlerleyen yaşına bağlı olarak hastalıkları artmıştır. 2 defa anjiyo olduktan sonra Haziran 2013'te açık kalp ameliyatı yapılır. Aradan 4-5 aylık bir zaman geçmeden tekrar anjiyo yapılan İ. Halil Güngör'ün hastalıkları şunlardır. Kalp, kronik astım,mide ve bağırsakta iltihaplanmaya baplı olarak abdominal pelvik ağrı, vücutta kronikleşmiş sinir iltihabı, kulağının birinde tam işitme kaybı, prostat,nöbet şeklinde öksürük ve henüz kesin tanısı konmayan akciğerde kist oluşumu mevcuttur.
İbrahim Halil Güngör, ziyaret ve telefon görüşmesine çıkarken bile yürümekte ve ayakta durmakta zorlanırken ihtiyaçlarını karşılayacak güç ve kuvveti yoktur. Buna karşın 3.kez başvurduğu Adli Tıp Kurumu yukrııdaki hastalıklarını tespit etmesine rağmen ve 72 yaşındaki bu insanı için; hastalıkları sürekli ve kroniktir ancak kocama hali olmadığı için hapishanede yaşamını idame ettirebilir şeklinde rapor düzenlemiştir.
Yeğeni Mehmet Ali Güngör, iki haftada bir ziyeretine gittiği amcasının her gittiğinde daha kötü göründüğünü onun bir an evvel tahliye edilmesiyle dışarıda tedavi edilirse belki bir süre daha yaşama tutunabileceğini ifade etmektedir.

Hasta Mahpuslar Sebest Bırakılsın!
İbrahim Halil Güngör Serbest Bırakılsın!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ/HAPİSHANE KOMİSYONU

Fotoğraflar: Ömür Eğribel

İlişkili İçerik