Eskişehir’den yükselen çığlık

Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde biriken ve bir türlü çözülemeyen sorunlar için çok sayıda insan açlık grevine başlamış bulunuyor. Okurlarımızın sorunlarını belirttiği dilekçeleri genellikle alınmıyor, alınsa bile ilgili makamlara gönderilmiyor. Bu cezaevinde trajedik olayların yaşanmasını önlemek için cezaevine ilgili insan hakları kurumlarının ziyaretleri bekleniyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Cihan Aydemir, Erzurum Üniversitesi’nde gazetecilik okurken tutuklanmıştı. Tutuklandıktan bir süre sonra 8 yıl hapis cezası aldı. Cezası Yargıtay’da hemen onaylanan okurumuz, bu kez Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Ancak Anayasa Mahkemesi de kendisine verilen haksız cezaya rağmen başvuruyu hemen reddetti. Bırakın yasaları, Anayasa bile işlemiyor, söz konusu kişiler Kürt olunca.

Ağrı bölgesindeki Kobanê tutuklamaları devam ediyor. Ağrı M Tipi Cezaevi’ndeki siyasi tutukluların sayısı önceki hafta 45 idi. Bu sayı şimdi 60’a dayandı. 8 kişilik odalarda 20 kişi kalıyorlar. Bu cezaevinde kalanlar, günlük masraflarından kesinti yaparak Kobanê halkı ile dayanışma için para yardımı toplamaya başladılar. Bu parayı yatırabilecekleri-gönderebilecekleri hesap numaralarını avukatlarından ya da kendi görüşçülerinden öğrenebilirler.

Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Zeynep Erdem kendi isteğiyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Kendi istediği için sevk parasını ödemek zorunda kaldı. Uçak ile sevk edilen Zeynep Erdem’in ödemek zorunda kaldığı para -kesinlikle inanmayacaksınız ama- neredeyse 4 bin lira!..

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Çabadak’ın Muş E Tipi Cezaevi’ne sevki üç ay önce çıkmıştı. Kendisi nihayet Muş’a götürüldü. Paralı sevk olmasına rağmen, bu talepler çoğunlukla kabul edilmiyor, kabul edilenler de aylarca bekletiliyor.

Yakup Erdoğan, son bir yılda 5. cezaevine sürgün edilmiş bulunuyor. Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Silivri’ye, oradan Maltepe’ye, oradan Metris 1 nolu ve 2 nolu cezaevlerine ve en son olarak da Ümraniye T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Uzun yıllar cezaevinde yattıktan sonra, infazı yakılarak yeniden tutuklanan Hasan Gülbahar, Mersin E Tipi Cezaevi’nden Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine.

Isparta E Tipi Cezaevi’nde bulunan Seyit Akyüz ve üç arkadaşı Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne kendi istekleriyle sevk edildi.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsum İverendi, 14 Ocak 2014 günü Rojava’da şehit düşen Ali Malgaz’ın anısı önünde saygıyla eğiliyor.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde bulunan Orhan Seven, 6 Aralık 2014 günü Gever’de katledilen Rojhat Özdel’in ailesine ve Kürt halkına başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Gever’de katledilen Rojhat Özdel’in ailesi şahsında tüm şehit ailelerimize başsağlığı diliyorlar.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Veysi Akgönül, önceki hafta Suruç-Kobanê sınırında yaralanan, Gemide ve Takva filmlerinin senaristi Önder Çakar’a geçmiş olsun dileklerini iletiyor, acil şifalar diliyor.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Ulusan’ın göndermiş olduğu iki karikatürünü ve Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Seçkin Savaş’ın göndermiş olduğu üç karikatürünü aldık. Her ikisine de teşekkür ederiz.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdullah Oğuz’un göndermiş olduğu 5 adet boncuk işi hediyeyi aldım. Bana böylesi hediye göndermenin yasak olduğunu tekrar hatırlatıyorum. Böylesi armağanları, sizinle ilgilenen akrabalarınıza gönderin lütfen!

Bu hafta gelen mektupların çoğunda yeni yılımız kutlanıyor. Biz de 2015 yılının ülkemize barış getirmesini diliyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Epey geçiktirdiğim bir ameliyatı olduğum için bu haftayı sağ kolumu dirseğime kadar sarılı ve askıda geçirdim. Bu durum, en az bir hafta daha süreceğe benziyor. Köşeyi, Ankara büromuzdaki arkadaşlarımızın yardımlarıyla boş bırakmadık ama birebir yazışmalarımız bir süre aksayacak. Bu konuda anlayışınıza sığınıyorum.

MEKTUBU GELENLER:

Sarya Ölmez - Şırnak T Tipi Cezaevi
Abdullah Oğuz - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Resul Taşdemir - Ağrı M Tipi Cezaevi
M. Ali Çiftçi - Ağrı M Tipi Cezaevi
Fatih Abir - Amasya E Tipi Cezaevi
Murat Gürbüz - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Garip Yaş - Beycuma M Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Cihan Aydemir - Erzurum H Tipi Cezaevi
Veysi Akgönül - Erzurum H Tipi Cezaevi
İbrahim Güngör - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Orhan Seven - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Adanmış - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Emrah Kaplan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahmut Ulusan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Seyit Akyüz - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mahsum İverendi - Karabük T Tipi Cezaevi
Hasan Gülbahar Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Rüstem Ay - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yakup Erdoğan - Ümraniye T Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik