Cezalar, cezalar...

Serhat Kutlu, BDP’nin Mersin İl Kongresi’nde BDP’nin bayrağını taşıdığı için 35 yıl hapis cezası almıştı. Tutuklandığında 18 yaşında olan Kutlu’nun cezasının 25 yılını Yargıtay onaylamış. Bu arada, Aydın Oğuz’un 47 yıl, Murat Şimşek’in 26 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onaylanmış. Bu rakamlar, Yargıtay için çok sıradan şeyler gibi geliyor galiba. Bir insanın 47 yıl ceza alabilmesi için ne yapması gerekiyor acaba?

Oltu T Tipi Cezaevi’nde Zeliha Belge, Nejla Çoruh ve Mukaddes Çelik, hücre cezasındalar. 29 Nisan 2014 günü Naime Tuci, Leyla Sonkur ve Yüksel Yaşar hücreye girecekler. Bu cezalar, Muş E Tipi Cezaevi’nden gelip, Oltu’da infaz ediliyormuş.

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan Adnan Karakaş ve Orhan Atalay, Şakran cezaevlerine sevk dilekçesi verdiler. Ancak Midyat M Tipi Cezaevi’ne götürüldüler. Sadece bağımsızların ve adlilerin kaldığı bu cezaevinden başka yere sevk edilmeleri için açlık grevine başlayan okurlarımız, yedinci günde ringe bindirildiler ve tam iki gün süren yolculuk sonrasında Trabzon E Tipi Cezaevi’ne konuldular. Arkadaşlarının dikkatine...

İskenderun M Tipi Cezaevi’ndeki Cuma Takır, Osman Aka, Özgür Eksik ve Ersin Demirkol, dosyalarının yerel mahkemede görüleceği iddiasıyla, Mersin E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Bu cezaevinde, okurlarımızdan başka siyasi tutsak bulunmuyor.

İskenderun M Tipi Cezaevi’nden İlyas Toptamur, aynı nedenle Osmaniye M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Daha önce özel yetkili mahkemelerde yargılanan kişilerin dosyaları, ‘normal’ ağır ceza mahkemelerine verildiği için, artık kendi yakalandığı yerde yargılanacaklar. Özel yetkili mahkemeler, sadece kendi bölgelerindeki kişileri değil, Türkiye’nin her yerindeki insanları tutuklayıp, yargılayabiliyordu.

Nitekim üç yıldır cezaevinde bulunan ve özel yetkili bir mahkeme tarafından yargılanmakta olan Tacettin Tuna, dosyası Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne devredilince, -ilk duruşmada- 7 Nisan 2014 günü tahliye edildi. Geçmiş olsun!

Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Şirin Durdu, ailesinin yakınlarındaki bir cezaevine sevk olmak üzere, yıllardır yaptığı başvurulara cevap alamayınca, açlık grevine başladı. 3 Nisan 2014 günü başladığı açlık grevine tek kişilik hücrede devam etmekte olan okurumuza, Adalet Bakanlığı’ndan gelen cevapta, açlık grevini bırakmadıkça, sevk isteminin değerlendirilmeyeceği belirtiliyormuş. Okurumuz açlık grevine devam ediyor ve başına gelebilecek olumsuzluklardan bakanlığın sorumlu olacağını belirtiyor.

Hasta tutsaklardan Adem Amaç, tedavi amaçlı olarak Alanya L Tipi Cezaevi’nden Antalya L Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Kendisine acil şifalar diliyoruz!

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ali Fuat Kop, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine!..

Adalet Bakanlığı, içerideki tutsaklara doktorların tavsiye ettiği diyetlerin uygulandığı iddia ediliyor ama içeriden gelen mektuplar bunun tersi olduğu yönünde.

Cezası bir yılın altına düştüğü için Kars’a bağlı Selim Kapalı Cezaevi’ne sevki çıkan Adnan Ağdeve, orada hiç siyasi tutsak olmadığı için kendi isteği ile Erzurum H Tipi Cezaevi’ne geldi. Arkadaşlarının dikkatine...

Yirmi yıldır cezaevinde bulunan Musa Altun, Şahin Binici ve Aram Akyüz’ün anıları önünde saygıyla eğiliyor, ailelerine ve halkımıza başsağlığı diliyor. Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Bahoz Tanhan, cezaevinde yaşamını yitiren Aram Akyüz’ün ailesine başsağlığı diliyor.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yalçın Turgut, Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sezgin Baci’ya gönderdiği 3-4 mektubuna cevap alamamış. Hasta olan arkadaşının durumunu merak ediyor.

Niğde E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Yayan, Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki ağabeyi Mehmet Yayan’dan 7 aydır haber alamıyormuş!

Karataş Kadın Cezaevi’nde kalmakta olan Ebru Bayram, bir başka cezaevine sürgün edilmiş galiba. Gittiği yeri, bana bildirebilir mi?

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’ndeki Ömer Atancı’nın, maddi yardım isteğini ilgili kurumlara ilettim. Gereğini yapacaklarını umuyorum.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ekrem Batmaz’ın şiir kitabı “Siyah kuşlar çizdim avluya”yı aldım. Teşekkürler...

Cezaevindeki okurlarımız, Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katılmak istediklerini belirten mesajlarını bana iletiyorlar. İlgili kişilerin, cezaevlerine bu konuda ulaşması gerekiyor, sanırım.

MEKTUBU GELENLER:

Zülfikar Budak - Alanya L Tipi Cezaevi
İlhami Çınar- Balıkkesir L Tipi Cezaevi
Cömert Bozkurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Salih Gülenç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Musa Kıvanç - Elazığ E Tipi Cezaevi
Fırat Bulut - Elbistan E Tipi Cezaevi
Musa Altun - Elbistan E Tipi Cezaevi
Adnan Ağdeve - Erzurum H Tipi Cezaevi
Gülazer Akın- Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Kahraman Muslu - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ömer Atancı - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Hüseyin Duman- Hacılar F Tipi Cezaevi
Melih Gürler - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Mutlak Tozun - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Özkan Gerçek - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kenan Kayacan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - Karabük T Tipi Cezaevi
Ali Fuat Kop - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ömer Dağ - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yalçın Turgut - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bahoz Tanhan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şirin Altun - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Ekrem Batmaz - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Şiyar Aydemir - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Davut Öztemel - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mesut Bağır- Kızıltepe Kapalı Cezaevi
Murat Gümüş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
M. Ali Gümüş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Özgür Eksik - Mersin E Tipi Cezaevi
Veysi Biçen - Metris 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ramazan Yayan - Niğde E Tipi Cezaevi
Yüksel Yaşar - Oltu T Tipi Cezaevi
İlyas Toptamur - Osmaniye T Tipi Cezaevi
Mikail Barut - Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi
Ahmet Sevim - Siirt E Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Adnan Karakaş - Trabzon E Tipi Cezaevi
Orhan Atalay - Trabzon E Tipi Cezaevi
Aydın Elverdi - Trabzon E Tipi Cezaevi
Rojhat Özkan - Van F Tipi Cezaevi
Erdem Aktı - Van F Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik