Ceyhan M Tipi Cezaevi boşaltılıyor

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde bulunan Zübeyit Kil, Selim Akseki, Taner Taş, Refik Öztunç 23 Haziran 2014 günü Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Abdullah Bahadır, Abdurrahim Özdemir, Abdurrahim Behçet, Cumali Araz Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Kemal Demirsoy, Mazlum Kopan, Mehmet Ümit, Ekrem Şaşmaz Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Bu sürgünde yola çıkarılan Mehmet Ümit bir eli daha önceden kopmuş biri, Ekrem Şaşmaz ise şizofreni hastası. Sürgün edilenlerin aileleri Ceyhan’da oturuyor.

Yine Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Hasan Şeker, Nasır Özmen, M. Zeki Aktaş, İnan Öztürk ve Enver Şimşeksoy, Kırıkkale F Tipi Cezaevi; Musa Ertaş, Mehmet Şahin, Murat Baran ve Muhsin Özhan, Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde sadece siyasi tutsak olarak 11 kişi kalmış. Galiba oradaki siyasi tutsakları sıfırlayacaklar!

Hatay E Tipi Cezaevi’nde bulunan Yasin Aykal’ın aldığı cezaların yarısı Yargıtay tarafından bozulurken, yarısı ise onaylandı. Yattığı süre dikkate alındığında okurumuzun tahliye edilmesi gerekiyordu; ancak cezaevi yönetimi iyi hal durumu ve disiplin cezaları bahanesiyle kendisini tahliye etmedi. Yasin Aykal’ın 14 Eylül 2014’te tahliye edileceği söyleniyor. Fazladan 6 ay daha yatacak olan okurumuzun uğradığı hak ihlaline Anayasa Mahkemesi karşı çıkar mı acaba?

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan TDP davasından tutsaklar Mustafa Kocatürk, Resul Kocatürk ve Sadık Sabancılar, “Öcalan’ın özgürlüğü” için başlatılan imza kampanyasına katıldıklarını açıkladılar. İmzalarını ilgili kuruma gönderdik. Bu arada, Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan 29 tutsak, bu kampanya için attıkları imzaları, TUHAD-FED’in Diyarbakır’daki adresine göndermişler.

Neredeyse tüm cezaevlerindeki siyasi tutsaklar, KDP’nin Rojava sınırına kazdığı hendekleri protesto için KDP’nin Ankara Temsilciliği’ne faks metinleri gönderdiler. Ankara Temsilciliği, kendilerine gönderilen bu protesto metinlerine bakmadan geri iade ediyor. Sanıyor ki, faks metinlerini geri döndürdüklerinde, insanların kendilerine yönelik öfkesi sönüyor. Tam tersi etki yapan bu hareketlerini bilerek mi yapıyorlar acaba?

Tedavi için yaklaşık 7 aydır Ankara-Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Burhan Kartal, yeniden Erzurum H Tipi Cezaevi’ne getirildi.Okurumuz bir süre tedavi olsa da, tam olarak iyileşmedi;çünkü cezaevi şartlarında tamamen iyileşmesi mümkün değil.

Hatay E Tipi Cezaevi’ne gönderilen mektuplar, kendilerine 4-5 ay sonra ulaşıyormuş. Artık gönderenler mi, yoksa alan cezaevi yetkileri mi, mektupta yazılanlar söz konusu kişileri şoke etmesin diye, mektupları derin dondurucuya koyuyorlar sanırım.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Kahraman Demir ve Azad Bakşi’nin cezaları bir yılın altına düştüğü için Silopi K1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!..

Bir bir hafta sonra Gebze Kadın Cezaevi’nden tahliye olacak olan Rojda Nazlıer şöyle diyor: “Acıların yüreğimizi dağladığı böylesi bir zamanda her yoldaşımın faks, kart ve mektuplarıyla yanımda-yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. Her sözcüğün acımızı bir nebze olsun hafiflettiğini, güç ve destek olduğunu ve manevi güç verdiğini belirtmek istiyorum.”

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde kalan Erdal Laçin şöyle diyor: “Babam Sadık Laçin’in vefatından dolayı bizleri yalnız bırakmayan İskenderun’daki kurumlarımızı, cenazenin Dersim’e götürülüp, köyümüzde defnedilmesi sırasında acımızı paylaşan değerli insanlarımıza ve cezaevlerinden yazarak acımıza ortaklaşan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.”

KISKANDIM: Gazetemizde uzun yıllardır sürdürülen cezaevinden gelen mektuplarla ilgili köşeler, bir süredir Azadiya Welat gazetemizde de gerçekleştiriliyor. Bu hafta başında söz konusu sayfaya baktığımda, bana gelen mektupların en az üç misli fazlasının oraya gittiğini gördüm ve ‘kıskandım’. Öncelikle insanların kendi anadilinde yazmayı tercih etmeleri çok güzel. Dahası orada, yazıların uzunluğuna, hatta şiir yazmalarına karşı çıkılmıyor. Belli bir süre sonra, benim ‘işimi’ Azadiya Welat tamamen devralabilirse, valla ne güzel olur!!!

MEKTUBU GELENLER:

Rojda-Ayşe Nazlıer - Gebze Kadın Cezaevi
Mahmut Yamalak - Bolu F Tipi Cezaevi
Suat Gökalp - Bolu F Tipi Cezaevi
Eray Ölçen - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Serhat Polatsoy - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Erdal Laçin - Elbistan E Tipi Cezaevi
Burhan Kartal - Erzurum H Tipi Cezaevi
Murat Şimşek - Hatay E Tipi Cezaevi
Levent Döndü - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahsum Bulut - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ejder Doğan - Karabük T Tipi Cezaevi
Anıl Can Şenol - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Mustafa Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hasan Şeker - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Rıdvan Şahin - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bayar Babat - Midyat M Tipi Cezaevi
Vedat Başkan - Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi
Kahraman Demir - Silopi K1 Tipi Cezaevi
Harun Aykaç - Siirt E Tipi Cezaevi
İlhan Tursun - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Hiriş Menberi - Şırnak T Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Şırnak T Tipi Cezaevi
Kemal Demirsoy - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Tacettin Turan - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Cumali Araz - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik