Bu vicdansızlık niye?

Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdülkadir Fırat, mevcut durumu nedeniyle Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Oradaki Sağlık Heyeti, Fırat için şöyle bir rapor verdi: “Üst estremite ile kendine bakım aktivitelerini yapamıyor. Yardım olmaksızın ayağa kalkamıyor ve yürüyemiyor. Konuşma bozukluğu mevcuttur. Hastalığı süreklidir, iyileşemez, ağır hastalık ve engellilik niteliğinde olup, sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali niteliğindedir.”

Bunun üzerine Abdülkadir Fırat, İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Orada tek kişi tarafından üstünkörü bir muayene edilen Fırat’a, 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun verdiği karar şöyle oldu: “Cezaevi şartlarında infazına devam edilebilir...” Bu vicdansızlık niye? Bir sağlık heyetinin içeride yaşayamaz, yaşamını sürdüremez raporu verdiği birine, bilerek isteyerek, ille de cezaevinde kalması gerekir, diye niye rapor verilir?

* * *

Kobanêli Süleyman Hemo, Heybet Hesan, M. Ali İbrahim, Mehmet Mehmet Ali, Muhamet Muhamet, Türkiye’ye karşı herhangi bir suç işlemedikleri halde 3-4 aydır Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde tutuluyorlar. Kobanêlilerin bir an önce ülkelerine dönme istekleri kabul edilmediği gibi, niçin cezaevinde tutuldukları belli değil.

Bu arada, Savaş Sönmez, Erkin Selanik, Muhamet Muhamet ve Seyithan Baydar, insanlık düşmanı IŞİD’e karşı mücadele verirken, yaralandılar. Tedavi olmak üzere geldikleri Türkiye’de tutuklanarak Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne konuldular. Bu kişiler ne ile suçlanıp, yargılanacaklar bilinmiyor; ancak tedavileri de yapılmıyor. Durumları ağırlaşan söz konusu kişilerin kalıcı bir şekilde sakat kalmaması; belki de ölmemesi için acilen tedavi edilmesi gerekiyor.

* * *

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yusuf Galitekin’in annesi Asya Galitekin, iki hafta önce vefat etti. Bunun üzerine Yusuf Galitekin, annesinin cenazesine katılmak üzere cezaevi yönetimine başvurdu. Başvurusu kabul edildi ve yolculuk masrafı olarak kendisinden 14 bin lira istendi. Böylesi yolculuklar için en fazla 5-6 bin lira istenirken, niçin kendisinden 14 bin lira istendiğini sorunca, “Seni 21 asker götürüp, getirecek” denildi. Cezaevindeki arkadaşları, “cenaze törenine gidiliyor; yoksa orayı işgale mi?” diye sorarken, Yusuf Galitekin, cenazeye gitmekten vazgeçti. Bunun üzerine, idare ailenin yatırdığı paradan 483 lira kesmiş. Bu para, sigorta parasıymış! Cezaevi idaresi insan aklıyla dalga mı geçiyor. Yaptıkları böylesi taleplerin önüne geçmek olmalı. Bu arada Tekirdağ Cezaevi’ndeki tüm okurlarımız vefat eden Asya ana için aileye başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

* * *

Düzce T Tipi Cezaevi’nde bulunan Selami Keleş’in kalp rahatsızlığı var. Durumu kötüleşince hastaneye götürmek için ambulans çağrılıyor. Önce ambulanstaki personel, durumu inceliyor ve kendisinin hastaneye götürülmesi gerektiğini cezaevi yönetimine bildiriyor. Ancak gerek ambulans hareket etmeden gerekse de hastanede hastanın güvenliğinden sorumlu astsubayların kelepçeyi bir an bile çıkarmama tavrı yüzünden, Selami Keleş, iki kez muayene olamadan cezaevine geri getirilmiş bulunuyor. Bu yüzden Selami Keleş, kalp krizinden yaşamını yitirirse, bundan Düzce T Tipi Cezaevi yöneticileri sorumlu olacaktır. Yetkililerin vicdanına sesleniyoruz. Kelepçe konusunda, üç bakanlığın imzaladığı üçlü protokolü uygulayınız!

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fikret Karakoç, kendi isteğiyle Düzce T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine. Bu arada, yeni açılan bu cezaevinde pek çok eksiklikler bulunuyor. Bu sorunların çözümü için okurlarımızın idare ile görüşme talepleri karşılanmıyor.

Bir okurumuz, Burdur E Tipi Cezaevi’nde bulunduğunu düşündüğü Şemseddin Ekinci’ye gönderdiği mektubun geri geldiğini belirtmişti. Şemseddin Ekinci, Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde olduğunu yazdı. Arkadaşı şimdi oraya mektup yazabilir.

1 Mayıs kartlarınız için teşekkürler...
 

MEKTUBU GELENLER:

Ayten Tikit - Bayburt M Tipi Cezaevi
Selvi Kalen - Kırşehir E Tipi Cezaevi
Adnan Öztel - Bafra T Tipi Cezaevi
A.Rezak Gülmez - Bolu F Tipi Cezaevi
Aydın Şaka - Bolu F Tipi Cezaevi
Şıvan Sayın - Bolu F Tipi Cezaevi
Süphan Delen - Bolu F Tipi Cezaevi
Resul Diril - Bolu T Tipi Cezaevi
Murat Altundağ - Bolu T Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Fikret Karakoç - Düzce T Tipi Cezaevi
Rıdvan Ünal - Düzce T Tipi Cezaevi
Hilmi Olsoy - Elbistan E Tipi Cezaevi
Haydar Sönmez - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Muhammet İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mahmut Catın - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Çekdar Oğuz - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Şemseddin Ekinci - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
İsmet Faruk - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nevzat Turgut - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Tacettin Turan - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik