Ağır hasta tutsak Tuğrul'un durumu kötüleşti

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan ağır hasta tutsak Salih Tuğrul'un sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Amed'e sevk edildiği öğrenildi.

"Cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen savcılığın "Tehlikeli" görerek, tahliye edilmeyen PKK'li tutsak Salih Tuğrul'un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. Tuğrul'un kaldığı Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nden sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle sabah saatlerinde Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildiği öğrenildi. 

VÜCUT REFLEKSLERİNİ KAYBEDEN TUĞRUL 'TEHLİKELİ' GÖRÜLDÜ

PKK davasından müebbet hapse mahkûm olan Tuğrul, 2007 yılında Siirt Kapalı Cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonrası kısmı felç geçirdi. Belden aşağısı tutmayan Tuğrul 2012'de geçirdiği beyin kanaması üzerine vücut reflekslerini ve hafızasını da yitirdi. Konuşmayan, altını ıslatan ve tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayan Tuğrul, haziran ayında ATK'de muayene olmak üzere çeşitli cezaevlerinden Metris'e getirilen 18 ağır hasta tutsak arasındaydı. Ancak ATK 3. İhtisas Dairesi'nin 14 Haziran 2013 tarihinde verdiği "3 ay sonra sağlık durumunu bir daha gözden geçirmek üzere tekrar çağrılması" raporu sonrası gönderildiği Metris R Tipi cezaevinde kendi kaderine terk edildi.

Verilen 3 aylık müddetin üzerinden 3 ay daha geçmesine rağmen tutulduğu iki kişilik hücrede unutulan ve revir yüzü dahi görmeyen Tuğrul hakkında geçen hafta ATK, "Tek başına Cezaevi koşullarında yaşamını sürdüremez" raporu verse de tahliyesi bu kez TEM'e takıldı. Siirt Terör ile Mücadele Şubesi'nin Tuğrul için 26 Kasım 2013 tarihindeki, "Toplum güvenliği için tehlikelidir" beyanını esas alan Bakırköy İnfaz Savcısı aynı gün jet hızıyla infaz erteleme yasası koşulunu reddetti.

Kaynak: www.firatnews.com

İlişkili İçerik