25’lik delikanlı!

Güncellenme : 25.04.2014 07:54

22 Nisan 2014 günü 25 yaşıma bastım! Nitekim, Ankara bürodaki arkadaşlarımız, sağ olsunlar, o gün özel bir yemek düzenlediler ve pasta keserek beni kutladılar. Şimdi çoğunuz, “Hah, sonunda Hüseyin hocayı delirttik; adam 60 yaşını geçeli çok oldu ama kendini 25 yaşında sanıyor!” diye telaşlandınız, değil mi?

“Sonunda beni delirtme olasılığı” ortadan kalkmamış olsa da, konu şu: Özgür Basın Geleneğimiz, haftalık dergimiz Halk Gerçeği’nin ilk sayısının yayınlandığı 22 Nisan 1990 günü yayınlanmasıyla yola çıktı. Sonra Yeni Ülke, ardından Özgür Gündem, Kürtçe gazeteler, radyolar, televizyonlar ve esasen de haber ajanslarımız geldi.

Meslekte ya da daha doğru söyleyişle, devrimci mücadeledeki yaşım ise 40 oldu. Onu görmezden geliyorum! 25’lik delikanlı olmak, 40 yaşındaki ‘ihtiyar’dan daha iyi doğrusu. Kendini genç hissetmeli insan. Her gün yeniden işe, gazeteye koşmak için genç ruhlu biri olmak gerekiyor. Büroya en erken gelen biri olmayı sürdürmek isterim.

Bugün dünyanın her tarafından izlenebilen televizyon kanallarını da içeren dev bir medya grubumuz var. Ancak bugüne kolay gelinmedi. Bürolarımız bombalandı. Yazarlarımız, muhabirlerimiz, dağıtımcılarımız öldürüldü. Kimi arkadaşlarımız cezaevlerinde uzun yıllar kalırken, bazıları sürgünlere gitmek zorunda kaldı. Özgür Basın Geleneği emekçileri olarak, bizler onların önünde saygıyla eğiliyoruz!

* * *

Yaklaşık bir yıl kadar önce Antep H Tipi Cezaevi’nden Hatay E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Şehmus Okşamak ve Eyüp Çelik, Hatay’da iken geldikleri cezaevindeki bir olay nedeniyle infaz hakimliğine giderken, cezaevinden çıkışta, görevli askerlerin iteklemesine maruz kaldılar. Bunun üzerine darp raporu almak istediler ama verilmedi. Dahası askerler tarafından açılan hakaret davası, 3 Nisan 2014 günü sona erdi ve Eyüp Çelik’e toplamda 1 yıl 9 ay 7 gün hapis cezası ve 6080 lira para cezası verilirken; Şehmus Okşamak’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gerçekten ama gerçekten söyleyecek şey bulamıyorum yani...

Ordu E Tipi Cezaevi’ndeki Mustafa Bayram hakkında 66 yıl hapis cezası verilmişti. Haksız yere verilen bu ceza, Yargıtay tarafından bozuldu. Umarım özel yetkili olmayan mahkeme, kendisini beraat ettirecektir!

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan TKP/ML TİKKO tutsağı Hiyem Yolcu, PKK ve PJAK’lı tutsakların Rojava’yı kuşatma çabalarını protesto etmek için 21-22 Nisan’da yaptıkları iki günlük uyarı açlık grevine destek verdiğini belirtiyor.

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsum Kurğa, üç günlük hücre cezasını çekmek üzere, geçen hafta içinde tek kişilik hücreye konuldu. Okurumuz bu durumu, fırsata çevirmek adına bana bir yazı göndermiş. Teşekkürler...

Muğla E Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK davasından Cengiz S.H. Çelik, Cengiz Atsız, Resul Çetin, İlyas Başak, Adnan Titiz ve Ferhat Tağay, sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldıklarını açıkladılar.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demir ve oradaki yedi arkadaşı (isimleri yazmak istemedim; çünkü çoğu okunmuyor ve bu yüzden yanlışlık olsun istemedim) cezaevinde yaşamını yitiren Aram Akyüz’ü mücadelelerinde yaşatacaklarını belirtiyorlar.

Behçet hastalığı ile ilgili tedavisi için iki aylığına İzmir’e sevk edilen Mehmet Kutli, Kepsut L Tipi Cezaevi’ne geri dönmüş bulunuyor. Bu müddet zarfında, kendisine çok sayıda “geçmiş olsun” mesajları gelmiş. İyi dilekte bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor.

Bulunduğu Şakran T Tipi Cezaevi’nden, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevki çıkan M. Nezir Gümüş, yeni ‘evine’ ulaşmış bulunuyor.

Afyonkarahisar’a bağlı Dinar ilçesindeki T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamdullah Çınar, Hatay E Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Şimşek’e yazmış olduğu 4. mektuba da yanıt alamamış. Arkadaşını merak ediyor.

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nden aldığım faks metninde isim bölümü okunmuyor.  Sorunu hakkında Yargıtay ve AYM’ye başvurduğunu yazıyordu. Kendisi hakkında haber yapabilmemiz için ismine ihtiyacımız var.

Bu hafta gelen yazılardan, 2 ila 15 sayfaya kadar olanlar yayınlanmak üzere değerlendirmeye alınmadı. Ben uyarıları dinlemem deyip gönderen arkadaşlar, lütfen ne siz yorulun ne de ben burada stres yapayım!

Ümüş Eylül’ün Nisan-Mayıs-Haziran 2014 sayısı çıktı. Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şahingöz’e teşekkürler...

DÜZELTME: Geçen hafta Osman Toptamur’un Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini yazmıştım. Meğerse, o zaten oradaymış. Düzeltiyorum.

Rojwar ürünlerinizi bekliyor!

Yakın zamanda açılan Rojwar isimli internet sitesi, yazımsal ve çizimsel anı, şiir öykü, deneme, makale, araştırma, kitap-tanıtımı, resim, karikatür gibi her türde yazıyı gönderebileceğiniz bir yer. Adres şöyle:

Polat Erbey

Turunçlu Mh. 1851 Sk. No: 20

Toroslar -MERSİN

MEKTUBU GELENLER:

Şinda Ayazgül - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Evrim Konak - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Hiyem Yolcu - Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
Selahattin Demir - Bafra T Tipi Cezaevi
Emrah Aba - Bayburt M Tipi Cezaevi
Murat Türk - Bolu F Tipi Cezaevi
Etem Karagöz - Burdur E Tipi Cezaevi
Hamdullah Çınar - Dinar T Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Şehmus Okşamak - Hatay E Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Ahmet Tamir - Karaman M Tipi Cezaevi
Mehmet Kutli - Kepsut L Tipi Cezaevi
M. Nezir Gümüş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Halil Şimşek - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Karabay - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mahsum Kurğa - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Burhan Çelik - Mardin E Tipi Cezaevi
Mehmet Turcan - Midyat M Tipi Cezaevi
Cengiz Atsız - Muğla E Tipi Cezaevi
Mustafa Bayram - Ordu E Tipi Cezaevi
Şevket Şahin - Ordu E Tipi Cezaevi
Sirvan Kubadi - Osmaniye T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Bazi Bor - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kenan Avcı - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Coşkun Koç - Trabzon E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik