Filistin

600 Filistinli hasta tutsak var

FKÖ bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Karaki'nin açıklamasına göre İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsak sayısı 7 bini buldu. İşgal rejimi 600 hasta tutsağın tedavi hakkını engelliyor.

Ürdün parlamento binasında Filistin Parlamenterler Komisyonu Başkanı Yahya Suud ile basın toplantısı düzenleyen Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Karaki, Filistinli tutsaklar hakkında bilgi verdi. Karaki, şunları söyledi:

Müebbet hapse mahkum edilen kadın tutsak yayın yasağını yazdı

“Bugünlerde devrimci basının bizlere ulaşmasını engellemeye yönelik yeni bir saldırıyla daha karşı karşıyayız. Tüm bunlar faşist sistemin karakterine gayet uygundur. Ama devrimci tutsaklar da en az Sisiphos kadar inatçıdırlar. Her hak gaspını bir şekilde geri püskürtürler. Ve süreç yeniden başlar. Zindanlar yıkılana kadar da bunun böyle olması kaçınılmazdır. Kalıcı kazanım yokmuş gibi görünen bu döngü aslında tecrit-tretman sisteminin yenilgisinin ilanıdır.”

TKİP dava tutsağı Erdoğdu'nun tedavisi engelleniyor

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi'nde bulunan hasta tutsak Evrim Erdoğdu'nun sağlık durumuna dikkat çekti.

TKİP dava tutsağı Erdoğdu'nun, 2 Temmuz günü İzmir’de yapılan polis operasyonuyla gözaltına alınarak tutuklandığının belirtildiği açıklamada kronik bronşit astım hastası olan Erdoğdu'nun hapishanede yaşadığı sağlık sorunları ve karşılaştığı keyfi uygulamalar hakkında bilgilendirme bulunuldu.

Adil Okay’ın başına gelenler

Adil Okay. Hapis yatmış, işkence görmüş bir sanatçı. Bacağının biri sakatlanınca hastaneye girmiş. Hasta yatağından tekrar cezaevine alınmış. Tekrar çıkmış. Yine girmiş. Bu kez işkenceden kolu sakat kalmış. Dayanamamış cezaevinden kaçmış.

Darbe yılları. Aydınlar ve sanatçılar için bütün ülke açık cezaevi. İllegal yollardan yurt dışına kaçmış. Arkadaşları için dönmüş. Bu kez onlarla birlikte yine kaçmış.

Lübnan, Beyrut ve Kana’daki Filistin kamplarından İsrail’e karşı savaşmış.

Filistinli Esirlere zorla yemek yedirme planı

Esirlere 'zorla yemek' planı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail hapishanelerdeki açlık grevini başlatan Filistinli esirlere yemek yedirilmesi ve bu şekilde açlık grevine son verilmesi için çağrıda bulundu.

İsrail merkezli Haaretz gazeteside 3 Haziran Salı günü yer alan habere göre, 2 Haziran Pazartesi günü olağanüstü güvenlik toplantısında konuşan Netanyahu, İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin açlık grevlerinin sonlandırılması için hapishane görevlilerine esirleri zorla besleme hakkı veren yasa tasarısının acilen onaylanması gerektiğini söyledi.

Adil Okay’la mektuplaşması yasaklanan KASIM KARATAŞ’ın bir yazara mektubu

KASIM KARATAŞ

T TİPİ HAPİSHANE KARABÜK

10.3.2014

 

Saygıdeğer Dost HASAN MANTICI, Merhaba,

Sizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

“Filistin Güncesi” için eline yüreğine sağlık demekle, söylenecekleri karşılayacağını düşünüyorum. Tarihin bu kesitinden bizleri mahrum bırakmadığın için minnettarlığımı iletiyorum. Deyim yerinde ise bir solukta okuyup-bitirdim.

Utku Kalı'dan: "Herkes Her Şeyi Hatırlamalı!"

Utku Kalı'dan Mektup

Herkes her şeyi hatırlamalı!

Hiçbir şeyi unutmak istememiştim ben. Hep hatırlamak, hep hatırlamak! Bellek, o ne güzel, ne müthiş sözcük! Ama bellek, beden yazısı, bedenine kayıtlı ve sınırlı, ne yazık ki, evrenin ve insanın tüm tarihini kapsamayacak kadar sınırlı!

Hiçbir şeyi unutmak, unutturmak istememiştim ben. Herkes her şeyi hatırlamalı! Tıpkı o pankartlardaki gibi, '...unutulmadı, unutulmayacak!'