Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

Nuriye ve Semih Ölmeden! 4290 Olmasın!

İçerisinde Görülmüştür Ekibi'nin de olduğu 17 Kurumun Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için imzacı olduğu basın açıklamasını aşağıda paylaşıyoruz.

Nuriye ve Semih Ölmeden!...
4290 Olmasın!

KHK ile görevlerinden ihraç edilen binlerce insandan ikisi olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 100. gününü geride bıraktı. Gülmen ve Özakça, açlık grevlerinin 76. günü tutuklandılar.

Tutuklu kadın sayısı üçe katlandı: Kadın tutsakları çıplak arama artık rutin

CİSST/TCPS'ten Ezgi Duman'ın, mahpus kadınların son dönemde yaşadıklarına ilişkin röportajı:

Cezaevlerindeki koşullar; işkence iddiaları, taciz girişimleri ve temel ihtiyaçlara erişim engelleriyle çevrili iken, OHAL’le birlikte çıkarılan KHK’lar da bu durumu daha da kötüleştirdi. Avukat ve aile görüşleri kısıtlandı, telefonla görüşme hakkı iki haftada 1’e düşürüldü, zorla sevkler başladı, kadın tutuklular üç kişilik F tipi hücrelere yerleştirildi. Bunlar, OHAL sonrası cezaevlerinde yaşanan değişimlerden yalnızca birkaçı…

Kadınların sorunları cezaevlerinde de aynı

CİSST, cezaevlerinde tutulan kadın tutsakların yaşadığı sorun, hak ihlalleri ve toplumsal cinsiyet rollerinin cezaevlerine yansımasını ‘Türkiye’de Kadın Mahpus Olmak’ adlı kitapta derledi. CİSST üyesi Av. Ezgi Duman, toplumda kadına biçilen rollerin cezaevlerine de aynı şekilde yansıtıldığını ifade etti

DARBE PUL ZAM ZULÜM

AKP’nin elini güçlendiren darbe girişiminden önce elimde bir tomar mektupla PTT’ye gitmiştim. Başıma gelenleri yazacaktım ama darbe haberi gündemimize oturdu. Konuyla ilgili “Ne Minare gölgesi ne Postal sesi” diye bir makale yazdım. Makalenin girişinden bir bölüm aktarayım sonra Pul ve zam” konusuna gireyim:

Giresun İl İnsan Hakları Kurulu’ndan “Hak İhlali” Kararı

Görülmüştür Notu: Hapishanelerde koşulları iyileştirme doğrutusunda yapılan her çalışma kıymetlidir. CİSST'ın aşağıda detayını okuyabileceğiniz yüzde 48 engelli, abisi ve babası da hapiste olan ve üçü ayrı ayrı hapishanelerde tutulan, kalp ve şeker hastası annesinin yol nedeniyle kendilerini ziyaret edemediği bir mahpusa ilişkin başvurusu oy çokluğuyla kabul edilmiş.

Hapishaneler, Cinsel İstismar ve Çocuklar

Çocuklara yönelik istismar hapishanelerde de sürüyor. Yakın tarihteki örneklere rağmen bakanlıklar bağımsız izleme taleplerini dikkate almıyor. Oysa bir an önce STK’ların ve bağımsız araştırmacıların sorunların çözümüne dahil edilmesi gerekiyor.

Alper Yalçın İstanbul - BİA Haber Merkezi 04 Nisan 2016

******

Ölüme mahkûm edilenler

06.02.2016 Cumartesi

ADALET Bakanı hapishanelerde ağır ve sürekli hastalığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilen tutuklu ve hükümlü sayısının 387 olduğunu açıkladı.

Bunların 114’ü kanser hastası imiş. Türkiye’de yılda 300’den fazla mahpusun hapishanelerde öldüğünü biliyor muydunuz? Evet, neredeyse her gün hapishanelerden bir tabut çıkıyor.

‘Ecel’ deniyor...

Ama pek öyle değil.

*

Türkiye’de kaç hapishanede hastane var dersiniz?
Sadece beş kampus tipi hapishanede 50 yataklı hastane mevcut.