Neden?

Cezaevlerinden gelen mektuplar ‘Görülmüştür’ mührüyle geliyor. Genellikle okumayı engellemeyecek yerlere mühür vuruluyor. Bazen de arka boş sayfalara. Kimi zaman da bu mühür, sahibinin içindeki kötülük potansiyelini gösteriyor. Buna örnek olarak; Serkan Kaya ve Kamil Turanlıoğlu’nun, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevin'den yolladıkları karikatüre iyi bakmalısınız! Mühür, sayfada fazlasıyla boş yer varken, mektubun yollandığı çocuğa sunulan çiçeğin üzerine, hem de tam tomurcuğa vurulmuş.

NEDEN www.gorulmustur.org

ve POLİTİK TUTSAKLARLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yıllardır sürdürmeye çalıştığımız politik tutsaklarla yazışma, dayanışma çabalarımız devam etmekte. Tüm bu süreçlerde-yolculuklarda; F Tipleri ve diğer cezaevi tipleri hakkında çok şey öğrendik. Ve gördük ki politik tutsaklar; tüm baskılara rağmen her tip cezaevinde üretmeye devam ediyorlar. Ağır tecrit koşullarının yaşandığı cezaevlerinde verilen özel cezalara, görüş yasağına, mektup yasağına, renkli kalem, 5’ten fazla kitap v.b bulundurma, kısacası: Artık mantığımızın sınırlarını zorlayan tüm yasaklara rağmen, politik tutsakların sürekli ayakta kalma ve üretme mücadelesi içerisinde olduklarını gözlemledik, gözlemlemeye devam etmekteyiz. Tüm bu süreçlerde politik tutsakların dolaylı ifadelerinden; “dışarıdan” yoğun mektup alabildikleri günlere özlemlerini de    fark ettik-etmekteyiz. Bir tutsak için en önemli moral kaynağı: "Ziyaretçi ve mektuplardır" diyorlar. Gelen mektupların onları nasıl memnun ettiğini; mütevazi-sitemsiz bir fısıldayışla, yürekten-derin bir sevinçle, bizleri zora sokmama kaygısıyla ifade ediyorlar.

Tutsaklarla bu yolculuğumuzda, istikrarlı yolcular olduğumuza emin olduğumuz aşamalardaydık ki; mahpus mektuplarının ve sanatsal ürünlerinin daha geniş bir kitleye ulaşabilmesi için bir web sitesi kurmaya karar verdik. Hem paylaşım, hem mahpus ailelerine moral verme hem de okuyucuları mektup yazmaya teşvik etme amacıyla “gorulmustur.org” sitesini hazırladık. Site aynı zamanda bir arşiv merkezi haline geldi. Arkadaşlarımızın ellerindeki mektupları, mahpus fotoğraflarını, şiir-öykü ve resim- karikatür çalışmalarını derli toplu paylaşmak amacıyla arşivlemeye giriştik. Gelen mektupları sizinle paylaşmamızın bir diğer nedeni: Hem politik tutsakların ne koşullarda yaşadığı hakkında bilgi edinmeniz, (sağlık sorunlarından, hücrelerde nasıl yaşadıklarına, günlük yaşantılarına ve morallerine kadar) hem de verdiğimiz adreslere – içinden birine de olabilir− sizin de yazmanız. (Elbette adres havuzuna ve mektup arşivine siz de ek yapabilirsiniz). Yazmak, yazışmak başlangıçta zor geliyor ama; sonra yazıştığınız insanla arkadaş oluyorsunuz. Bu da hem onun için, hem sizin için bir moral kaynağı haline geliyor.

El yazısı ile gelen mektupları bilgisayar ortamına geçirmeye yetişemediğimiz zamanlar da oluyor. Buna rağmen, birkaç arkadaşın desteğiyle bu konuda da hayli yol katettik diyebiliriz.

Bildiğiniz gibi, elbette çeşitli kentlerde cezaevleriyle dayanışma komisyonları var. Tek tek veya grup-kurum olarak bizim yaptığımızın çok daha fazlasını yapanlar var. Onların da iletişim adreslerini sitenin “bağlantılar” penceresinde bulabilirsiniz. Biz sadece: "Neden bir kişi daha olmasın, neden bir web sitesi veya bir gazete daha olmasın" diyerek yola koyulanlardanız. Ve keşke diyoruz; "Her kentte o bölgenin hapishanesine yönelik bir site olsa. Derneklerin şubeleri olsa."

Nedengorulmustur.org?

Gelen mektuplar, ‘Görülmüştür’ mührüyle geliyor. Kimi zaman ‘sakıncalı’ sayılan cümleler karalanmış oluyor. Genellikle okumayı engellemeyecek yerlere mühür vuruluyor. Bazen de arka boş sayfalara. Kimi zaman da bu mühür, sahibinin içindeki kötülük potansiyelini gösteriyor. Buna örnek olarak; Serkan Kaya ve Kamil Turanlıoğlu’nun, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi'nden yolladıkları karikatüre iyi bakmalısınız! Mühür sayfada fazlasıyla  boş yer varken, sunulan çiçeğin üzerine, hem de tam tomurcuğa vurulmuş. Biz de yıllar önce elimize geçen bu desenden ve 2010 -2011 yıllarında açılan “Görülmüştür- Mahpus Resimleri Sergisi”nden yola çıkarak; sitemizin ismini bu şekilde benimsedik.

Bir seslenişimiz de, ‘Uzun zamandır elle mektup yazmadım, nasıl yazacağımı, başlayacağımı bilemiyorum’ diyen arkadaşlara. İnanın ki ne yazsanız onlar için moral olur. Günlük yaşantınızdan bir kesit yazıp yollamanız yeter. Kuru ajitatif söylemlere gerek yok. Zaten bu insanların her biri oturup bildiri yazacak kapasiteye sahip. Bu anlamda 10 yıldır 20 yıldır içeride olan insanlara dış dünyadan haber vermek, günlük yaşantı hakkında bilgi vermek, paylaşmak da çok önemli. Örneğin birçok hastalığı olan politik tutsaklar bile yazarken yol gösterici, ufuk açıcı cümleler kuruyorlar. Ancak  “dışarısı” (yani sizler-bizler), onlarla yeterince dayanışma gösteremediğimiz takdirde: İşte o zaman onlar tecrit üzerine tecride mahkum edilmiş olacaklar.

Bir kartpostalla da olsa, bu dayanışmaya katılabilmeniz umuduyla.

gorulmustur.org”  Ekibi